Príspevky a rodinné prídavky na dieťa v Čechách

katuska599
17. feb 2017

Dobrý večer, chcela by som sa informovať či aj v CZ je niečo ako u nás...napr. prídavky na dieťa? Sestra žije roky v CZ s partnerom majú dcérku. Niesu zosobášený. Poberá teraz rodinné prídavky (sa mi zdá) mám v tom trošku guláš. No keď sme sa trošku o prídavkoch rozprávali tak spomínala, že tam nič také ako "prídavky na dieťa" nieje. Alebo mi vravela, že OČR môže využiť iba 9 dni? Tak som ostala v pomykove... chcela by som sa opýtať mamičiek/oteckov žijúcich v CZ na aké príspevky / prídavky má nárok.... Ďakujem

9lf9
17. feb 2017

@katuska599 v CR maju aj pridavky ale zalezi na prijme rodiny, ak ho maju nad stanovenu hranicu, tak nemaju na ne narok, maju aj rodicovsky a aj porodne.

katuska599
autor
17. feb 2017

@9lf9 áno už si spomínam aj niečo s príjmom mi spomínala... to je už aká sprostosť z môjho hľadiska... ale ak by som tam žila brala by som to inak...len mi to prišlo také divné... Ale ďakujem 🙂

fidorka7
17. feb 2017

@katuska599 a prečo to riešiš ty? požiadala ťa snáď o to?

katuska599
autor
18. feb 2017

@fidorka7 ak by šlo o Vašu sestru nechceli by ste jej pomôcť?? Ja neriešim nič...len som bola zvedavá ako to tam chodí.... na postrehy... skúsenosti...odporúčania ľudí čo s tým majú skúsenosť... o nič iné mi nešlo a ak s tým máte nejaký problém nechápem, prečo ste to vôbec komentovala....

kikirobko
20. feb 2017

@katuska599
Su tam pridavky na dieťa cca 500CZK, už neviem presne... http://m.penize.cz/socialni-davky/53194-penize-... ....tu mate link 😊

fidorka7
20. feb 2017

@katuska599 pretože mám skúsenosť s veľmi akčnými príbuznými, ktorí mi často volajú alebo adresujú cez oficiálne stránky úradu dotaz a pritom o všetkých aspektoch, ktoré sú pre posúdenie nároku na dávku rozhodujúce vedia veľké...kulové. Človek je potom za blba, lebo nakoniec "zabudnú" na drobnosť, ktorá ale zásadným spôsobom mení situáciu a už majú kopec komentov o hlúpych úradníkoch. Na posúdenie nároku si uviedla príliš málo relevantných údajov. Aj dnes mi volala jedná "akčná babka čakateľka", ktorej dcéra si včera spravila tehotenský test a je v 4.týždni, či jej dcéra bude mať nárok na pôrodné, keďže je toho času v Írsku. No, vešteckú guľu sme zatiaľ od Fica nefasovali.

fidorka7
20. feb 2017

@katuska599 a inak, sestra podľa toho čo píšeš, má zjavne vo veciach jasno a teda pomoc od teba nežiada, ako sama píšeš, máš v tom "guláš" tak ako jej chceš pomôcť?
To, na čo má nárok, už zrejme poberá, len ty si asi zvedavá, koľko to je. Však sa jej narovinu spýtaj.

katuska599
autor
21. feb 2017

@fidorka7 ja viem koľko co berie... Len mi nešli do hlavy niektoré informácie... Niečo čo je pre mňa samozrejme... Ja som sa chcela len informovať či jej budem vedieť ešte v niečom pomôcť nič viac nič menej... Nič zlé som touto diskusiou nemenila... A nie som si vedomá aby som Vás konkrétne otravoval a... Vy ste mi reagovali... Ale nič pozitívne ste mi nenapísal...

katuska599
autor
21. feb 2017

@kikirobko ďakujem pekne

jonnie
21. feb 2017

Kedysi sa aj u nas pridavky odvijali od prijmu rodicov.