Príspevok na jasle pre 2 detičky

silvinuska
5. sep 2013

Ahojte, mam otazku. Kamoska ma 2deticky. Dievcatko (2r.aj 4mes.) a chlapcek (9mes.). Ak by chcela dat dcerku do jasliciek, je tu moznost od statu ze jej preplatia nejake 200eur ci ako. Ze? Jasle stoja 300 aj so stravou. To by nebol problem dolozit 100€ (od otca dietata). Ale otazka znie: ked ze je postarane o malu(jasle) a pocula som ze bud poberas ten prispevok na jasle alebo tych 200eur rodicak ci materska alebo ako sa to vola 😅 (ona ma dve deticky a pobera cca 200€/mes.) Ked ze malu bude nosit do jasliciek a vzda sa tych cca 200€ co prave pobera, tak ako ze z coho ma zivit potom maleho? Uz len z penazi ktore da otec na druhe dieta? Pretoze do prace tak ci tak nemoze nastupit ked ze je tu este druhe bejby ... Iba keby ze da aj maleho do jasliciek a tak pojde pracovat ale to zase by boli jednak jaslicky 2x300eur a ona s malym chce ostat radsej doma este. Ako sa to berie? Alebo aku moznost ma? Neviete poradit? 😉 Dufam ze som to ako tak vysvetlila 😀

berryvajt
5. sep 2013

poradiť,ked majú rôzny vek detičky neviem,ale ja na dvojičky som mala materskú tiež len jednu +25% na druhé dieťa a ako dvojročné som ich dala do jasličky .Dostala som 2x230 eur...čiže na každé dieťa zvlášť.
určite sa tu nájde niekto,kto vám poradí aj ked deti majú rôzny vek..držím jej palce.veľa šťastia.

danielatn
5. sep 2013

@silvinuska Rodičovský príspevok získava rodič, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť v období riadnej starostlivosti o dieťa do troch rokov (v prípade dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom až do 6. roku života dieťaťa) a má trvalý alebo prechodný pobyt na území SR. Ak som to spravne pochopila tak to znamena, ze ak zostane doma s druhym dietatkom na rodicovskej dovolenke, narok na prispevok nema. U nas ja som pracovala, muz bol na rodicovskej, syn chodil do jasli a stat nam nedal nic.

kkati
5. sep 2013

Podľa mňa, ak ostane s malým doma, tak príspevok na dcérkine jasle už nedostane. Ak by na to myslela skôr, tak mohla dať malú do škôlky, keďže už má 2roky a to by ju vyšlo len 50e mesačne do 3rokov

adkasmolka
5. sep 2013

stat jej prispeje na jasle, len ked bude zamestnana na TPP. Ked bude doma na MD, nepreplati jej stat nic. U nas, ked som robila na dohodu a bola na RD, stat mi nic nedal na jasle, vsetko sme zvakali z vlastneho, akonahle som sa zamestnala na TPP, stat mi jasle preplaca, ale do vysky len 230 alebo 250 eur. Neviem presne. Zvysok sa doplaca z vlastneho.

silvinuska
autor
5. sep 2013

Dakujem pekne maminy za rady 🙂 Neviem preco sme si obe mysleli, ze skolka je az od 3r. 😠 po precitani prispevku od @kkati sme zacali googlovat skolky ktore v KE maju takuto triedu "do troch rokov" . Nasli sme zopar a iste ze je takto lacnejsie za skolku ako za jaslicky 😒 ... Mala je strasne rada v pritomnosti deti tak preto ju chcela dat do jasli... No a kamoska sa rozhodla jednoznacne pre skolku nez tie jasle z finan. stranky 🙂 Dakujeme za radu 😉 No ci tento rok to stihne nakolko september zacal, uvidime 😀 ...

Este raz dik maminy 🙂

maznacik007
5. sep 2013

nechapem preco chce dat starsie dietatko do jasiel ked je s druhym doma ... z coho bude potom zit?

jedine to dostane ak ze da obe deti do jasli stat jej to preplati pre obe deti ale musi ist pracovat ...

ale narok na RP uz nema ak pobera tento prispevok na jasle aj keby to bolo len pre to jedno dieta ...

a tento rok jej dieta do skolky v KE urcite nevezmu ... bude velmi rada ak jej ju vezmu od septembra kedze je doma na RD s mladsim dietatom

@silvinuska

a potom su MC, ihriska tam sa da celkom fajn umoznit kontakt s dietatom

silvinuska
autor
6. sep 2013

@maznacik007 pisala som vyssie preco ju chce dat. Je velmi hrava, ziva a rada sa s detmi hra na ihrisku. Je velmi rozumna na svoj vek, kazdí jej typuje 3 - 3,5rocky. Co na tom nechapes ak jedno dieta da do skolky a s druhym ostane doma? Z mojho pohladu aj pre nu to bude lahsie s jednym babom doma nez s dvoma aspon na par hodin. Nevravim, ze sa stazuje praveze si to "vychutnava". No tazsie to ma v obchode alebo tak. My sme 4 surodenci a kazdí jeden z nas sme chodili do skolky od 3rokov a mamina sa nam venovala i tak rovnako a lubila nas vsetkych rovnako. Vobec sme to nebrali, ze nas supla do skolky a bola zaujata voci najmensiemu (najmladsiemu). Vyhrali sme sa v skolke, poobede po nas prisla a venovala sa nam vsetkym. Doma bolo vzdy upratane, navarene nic nam nechybalo. Do skolky sme radi chodili kazdí jeden pretoze nas tam cakali kamarati aj ked sme boli vsetci z jednej ulice 😀 . Samozrejme toto si pamatam az od 4rokov 😅 ... Islo o financnu stranku lebo tiez sa mi rozum pozastavuje, ze 300eur dat na jasle v dnesnej dobe??? V prepocte cca 9000sk... Ale to sme nevedeli o tom, ze niektore skolky maju tiredu "deti do 3rokov" a stoji to len 50€ co je dost silny velky rozdiel a hlavne pocitit to v penazenke... ale zijeme na SVK co cakat 🙄

maznacik007
6. sep 2013

@silvinuska nuz ja som to myslela tak ze kedze je samozivitelka s dvomi detmi tak je dost luxus dava dieta do jasli a byt s dalsim dietatom doma len s vyzivnym ...
a 50 eur je len zakladny poplatok k tomu si narataj min. 25 strava plus zrps atd... a hlavne teraz uz velmi tazko najde miesto a najma pre dieta do 3 rokov lebo zapisy su na jar ...

silvinuska
autor
6. sep 2013

@maznacik007 prave preto som zakladala tuto temu ci nahodou nejaka nema skusenosti alebo nevie poradit ci sa jej to oplati nejak tak vyspekulovat nakolko ma 2 deticky a to mensie nechce dat do jasiel. Ako o poplatkoch sme citali aj nejake ZRPS ze na rok beru cca 80eur a strava cca 30/mes. ale stale je to vyhodnejsie. Keby sme vedeli, ze skolka uz funguje pre take mensie deti tak iste by sme neriesili jasle. No a o jaslickach premyslala iba kvoli tomu aby bola mala medzi detickami ( do detskeho kutika ked ju da a hra sam tam hodku zatial co ona ide na nakup tak nevie ju vytiahnut stamadial 😀 ) tak len kvoli tomu o jaslickach premyslala. Ok v podstate dozvedeli sme sa co sme chceli, ze nijako to tak nejde aby poberala prispevok na jasle a plus aby dostala na druhe bejby nieco. Jedine ostava ta skolka ale zatial co sme volali bola len jedna volna aj to v meste a ona je z KVP. Kazde rano a poobede sa trepat den co den s dvoma detmi taku cestu 😖 ... No a zalozili sme ju aj preto, lebo ako sedela na ihrisku za blokom a maminy tam kecali tak jedna povedala, ze ma pravo bud na prispevok na jasle alebo iba RP a zasa druha ze aj aj 😠 ... No teraz uz vieme vdaka vam 🙂 Dakujeme za rady 😉