icon

Príspevok pri narodení dieťaťa v Bratislave: Dostávate ho?

avatar
barbulka
28. okt 2006

Ahojte, neviete nahodou ci mestska cast Bratislava I alebo Bratislava ako taka dava nejaky prispevok pri narodeni dietata ? Kamaratka mi nieco spominala, ze oni pred tromi rokmi dostali od BA II nejakych 4000 Sk. Snazila som sa nieco najst na web strankach, ale zatial bez uspechu ...

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 1. jún 2026 · 107 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Príspevky pri narodení dieťaťa v Bratislave sú poskytované individuálne každou mestskou časťou; príklady z diskusie: Bratislava – Nové Mesto poskytuje od 1.6.2011 jednorazovú finančnú výpomoc 200 EUR obyvateľom mestskej časti, Ružinov (BA II) bol v minulosti uvádzaný s darom 2000 Sk a niektoré prípady hlásili 70 EUR alebo 2000 Sk, a Petržalka zvykne dávať ceremoniálne dary (odznak, detský príbor/Tescoma).
  • Rodič musí obyčajne aktívne požiadať na miestnom úrade mestskej časti, pričom výplata sa môže realizovať pri slávnostnom „privítaní do života“, v pokladni miestneho úradu alebo prevodom na účet (príklad: Svätý Jur 100 EUR po prihlásení trvalého pobytu a potvrdení od pediatra).
  • Nárok sa spravidla viaže na trvalý pobyt dieťaťa/rodiča v danej mestskej časti, nie na miesto pôrodu; často sú požadované konkrétne doklady (rodný list, potvrdenie od pediatra, potvrdenie od bytového podniku alebo doklad o bezdlužnosti).


Najčastejšie otázky

Q: Ktoré bratislavské mestské časti poskytujú finančný príspevok pri narodení dieťaťa?
A: Diskusia uvádza konkrétne príklady: Bratislava – Nové Mesto poskytuje 200 EUR (od 1.6.2011), Ružinov (BA II) sa spomínal s historickým darom 2000 Sk a v niektorých prípadoch aj 70 EUR, Petržalka poskytuje prevažne ceremoniálne dary (odznak, detský príbor značky Tescoma), Svätý Jur poskytuje 100 EUR po prihlásení trvalého bydliska a potvrdení od pediatra.

Q: Kde a ako mám požiadať o mestský príspevok pri narodení dieťaťa?
A: O príspevok treba žiadať na miestnom úrade príslušnej mestskej časti podľa trvalého pobytu; v BA‑Nové Mesto sa žiadosť vypisuje na miestnom úrade (príklad: 3. poschodie), následne rodič dostane pozvánku na „privítanie do života“, kde sa dar odovzdáva.

Q: Je rozhodujúce miesto narodenia dieťaťa alebo trvalý pobyt pri nároku na príspevok?
A: Diskusia opakovane uvádza, že rozhodujúci je trvalý pobyt rodiča/dieťaťa v danej mestskej časti, nie miesto pôrodu (príspevok sa žiada v mieste trvalého pobytu).

Q: Aké doklady si mám pripraviť pri žiadosti o príspevok?
A: Uvádzané doklady zahŕňajú rodný list dieťaťa, potvrdenie o nahlásení dieťaťa na trvalý pobyt (napr. potvrdenie od bytového podniku), potvrdenie od pediatra (v Svätom Jure potvrdenie, že dieťa prežilo 28 dní) a v niektorých častiach doklad o bezdĺžnosti alebo vyplnenú písomnú žiadosť.

Q: Ako a kedy sa príspevok vypláca?
A: V praxi mestské časti vyplácajú príspevok buď pri slávnostnom „privítaní do života“ v dome kultúry alebo osobne v pokladni miestneho úradu (uvedený prípad vyplácania 20. v mesiaci), v niektorých prípadoch je možný aj prevod na účet; čakanie na vyplatenie môže trvať približne 2 mesiace podľa jedného z hlásení.

Q: Kde zistiť konkrétne pravidlá pre Staré Mesto (Bratislava I)?
A: Pre Staré Mesto sa v diskusii uvádza možnosť „privítania do života“ v Zichyho paláci a kontakt na informácie: p. Dobňaková, tel. 02/59201603.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Mestské časti rozhodujú samostatne; nárok a výška príspevku sa líšia podľa mestskej časti a spravidla sa viažu na trvalý pobyt.


Sporné názory

  • Karlova Ves: jedna zmienka uvádza existenciu VZN o jednorazovom príspevku (VZN č.‑32013), iná priama telefonická kontrola údajne potvrdila, že financie Karlova Ves neposkytuje — teda možnosť „áno, finančný príspevok“ vs. „nie, len ceremoniálne privítanie“.


Otvorené otázky

  • Aktuálny stav v Petržalke ostal v diskusii nejasný, či pretrváva tradičné rozdávanie odznakov/ceremoniálnych darov alebo či zaviedli finančný príspevok.


Spomenuté značky a firmy

Bratislava – Nové Mesto, Ružinov (BA II), Petržalka, Karlova Ves, Staré Mesto (Bratislava I), Zichyho palác, Miestny úrad (mestské časti), Bytový podnik, Svätý Jur, Dexia, Tescoma, Kramáre, Antolská, Dom kultúry, Bratislavské noviny

Spomenuté produkty a metódy

jednorazový finančný príspevok pri narodení dieťaťa, „privítanie do života“, detský príbor značky Tescoma, odznak, plysák, detská vkladná knižka (sponzorský príspevok), otvorenie sporiaceho účtu v Dexii, písomná žiadosť o štátny príspevok, potvrdenie od pediatra (preukázanie 28 dní), VZN č. 32013

Miesta a osoby

Bratislava, Bratislava I, Bratislava II, Bratislava III, Petržalka, Ružinov, Nové Mesto, Staré Mesto, Karlova Ves, Vajnory, Podunajské Biskupice, Kramáre, Antolská, Svätý Jur, Ružomberok, Galanta, Košice, Pezinok, Banská Bystrica, Rožňava, Devínska, Mgr. Marek Hitka, p. Dobňaková (tel. 02/59201603)

avatar
monia_
31. okt 2011

@woman04 ahoj, tak BA Nove Mesto dava prispevok 200 EUR, kto ma v BA Nove Mesto trvaly pobyt. Da sa "vybavit" uz ked sa pojde prihlasit babatko na trvaly pobyt.

avatar
kaby
31. okt 2011

@monia_ prosim ta a vies aj na akom oddeleni sa da o tento prispevok poziadat ? akym sposobom ho vyplacaju?

avatar
monia_
31. okt 2011

@kaby bol to vybavit manzel, zajtra ti dam vediet presne na ktorom poschodi.

avatar
miriamapeter
2. nov 2011

@woman04 Ahoj, prosím ťa kde si zobrala tento článok? Rada by som sa niekde dočítala ohľadom týchto príspevkov. Trvalý pobyt mám v mestskej časti BA II. Ďakujem

avatar
miriamapeter
2. nov 2011

@jasminet kde sa prosím vybavuje daný príspevok? Na ktorom úrade? Tiež máme trvalý pobyt v BA II. Ďakujem

avatar
sofia27
2. nov 2011

ahojte, Nove mesto to je BA III tusim, nie? Lebo ja som od Podunajskych Biskupic - BA II - dostala 50€, vybavuje sa to na miestnom urade, treba potvrdenie od Bytoveho podniku ze dieta je nahlasene na trvaly pobyt. Vyplacaju to tusim 20. v mesiaci osobne v pokladni miestneho uradu.informacie som sa dozvedela z Biskupickych novin. tak vela stastia 🙂

avatar
jasminet
2. nov 2011

@miriamapeter nam prisla vtedy pozvanka na "privitanie do zivota". take to co sa este za komunizmu robilo - basnicka, pesnicka, kvetina od starostu... a zapis do pamatnej knihy 😀 a k tomu bolo, ze sa tam odovzdava prispevok. my sme nesli na ziadne privitanie, len sme si skocili pre peniaze uz po tom privitani 😉 ale ci sa to este dava to neviem 😅

avatar
miriamapeter
2. nov 2011

@jasminet Ďakujem za info. Ja budem rodiť v BA I ale bývame a máme trvalý pobyt v BA II. Tak sa popýtam priamo na matrike hádam budú vedieť 🙂

avatar
jasminet
2. nov 2011

@miriamapeter ja som rodila na antolskej, ale tiez tu byvame, tak aj malu som tu nahlasila a par tyzdnov na to nam prislo to pozvanie
teba si pamatam este z mojejsvadby 😉 aj my sme mali svadbu v echu 😀

avatar
miriamapeter
2. nov 2011

@jasminet ano ano 🙂 aj ja som si ťa pamätala z MS 😉

avatar
woman04
2. nov 2011

@miriamapeter ..ahoj..to bolo stiahnuté zo stránky BA Nové mesto...príspevky sa týkali iba obyvateľov Nového mesta,čo je BA III...BA II neviem ako to má ... 🙂 ..to je jedno kde kto rodí,podstatné je ,kde má mamička trvalý pobyt

avatar
miriamapeter
2. nov 2011

@woman04 Ďakujem za info 🙂

avatar
monia_
2. nov 2011

@kaby , tak manzel bol na 3.poschodi, uplne posledne dvere vpravo...a ze nam ma nieco prist postou, neviem ci poukazka alebo oznamenie, ze si mame prist po peniaze..

avatar
kaby
2. nov 2011

@monia_ dakujem, ze si na mna nezabudla 🙂

avatar
bv_alexandra
23. nov 2011

@monia_ pride vám pozvánka do domu kultúry na privitanie a tam vám primátor odovzdá 200€, kvietok, tiež sme dostali podbradník a hrkalku 🙂

avatar
monia_
23. nov 2011

@bv_alexandra bol tam dnes manzel 🙂

avatar
jolly84
6. jún 2012

nieco nove s tou Petrzalkou? ci sa pokracuje s tradiciou odznakov? neviete?

avatar
biancaneve
6. jún 2012

@miriamapeter Ja som z BA II., rodila som v Ružinove a dostali sme od MÚ 70,.Eur. Neviem, či to neplatí len pre tie, ktoré sú síce z BA II ale aj tu odrodia...( čiže v BA II.)

avatar
biancaneve
6. jún 2012

@biancaneve teraz som si všimla, že už si odrodila a máš to už asi aj vybavené🙂))

avatar
biancaneve
6. jún 2012

@miriamapeter teraz som si všimla, že to už máš asi aj vybavené🙂))

avatar
miriamapeter
6. jún 2012

@biancaneve áno, ďakujem 🙂

avatar
koldun1
6. jún 2012

@zuz11
@kili
@certica
@snilko7

pobavili ste ma baby s tymi odznakmi a plyšovými hračkami čo im odpadavaju hlavy a uši 😀 😀 😀

avatar
viva02
6. jún 2012

Co sa tyka Petrzalky, neviem, ako je to teraz, ale v auguste 2011, ked som sa na to informovala, tak sa daval akurat detsky pribor 😖 , aj to pocas toho "Uvitania do zivota", cize, kto mal zaujem, bolo treba sa tam nahlasit...

avatar
lovesista
6. jún 2012

@monia_ @bv_alexandra @kaby ahojte, chcela by som vas poprosit o radu ako je to s tym prispevkom pri narodeni. mne sa maly narodil v decembri a stale sme nic nedostali, uz bude mat pol roka. to si mame ist po ten prispevok poziadat osobne? myslela som ze nas mestsky urad vyzve postou.. 😕 byvame v BA nove mesto a aj som rodila na Kramaroch. dakujem

avatar
bv_alexandra
6. jún 2012

@lovesista musiš ist na BA nove mesto na úrad, tam na 2 alebo tretie poschodie vypišeš žiadosť a potom ti pride pozvanka na privitanie do domu kultury a tam ho dostaneš v obálke. 😉

avatar
monia_
6. jún 2012

@lovesista a mate tu aj trvaly pobyt?

avatar
lovesista
6. jún 2012

@bv_alexandra dakujem krasne 🙂
@monia_ ano, mame tu trvaly pobyt 😉

avatar
kaby
6. jún 2012

@lovesista otazka bola uz zodpovedana... 🙂 urcite si o to treba poziadat... My sme ale dost cakali kym sa odovzdaval tento financny prispevok, cca 2 mesiace... To odovzdavanie je dost velka akcia, ale tak tych 200 eur urcite potesi. 😉

avatar
alien2603
29. okt 2012

Ahojte... riesil niekto tento prispevok v Petrzalke aj v roku 2012? Nikde sa o tom nemozem docitat nic aktualne :(

avatar
aduska_ba
1. nov 2012

chcela by som sa opytat ohladne toho prispevku.Rodila som na Kramaroch a trvaly pobyt mam v petrazalke.Kde by som mala ziadat prispevok?