Prispevok v nezamestnanosti a potom materská

valeria1920
4. mar 2018

Dobry den, nemate nahodou niektora skusenost s prispevkom v nezamestnanosti? Ide o to ze si chcem podat ziadost o prispevok v nezamestnanosti (dufam ze vybavim a ze mi ho schvalia) som ale uz tehu a nestihnem ho cely "vycerpat" pred nastupom na MD. Chcem sa opytat ci niekto nevie resp. nebol v podobnej situacii a teda ci mozem dobrat cely prispevok a az vtedy nastupit na MD ( ak mi nejaku uznaju) alebo sa musi na MD nastupit hned po narodeni dietatka.
Dakujem velmi pekne

evittam
4. mar 2018

@valeria1920 Kedy skončil PP? Splnas podmienky naroku na podporu?
Na MD sa nastupuje 6-8tyzdnov pred pôrodom. Ak nastupis neskor prides o peniaze. Kedy mas nástup na MD?

valeria1920
autor
4. mar 2018

PP skoncil 4.2. v zahranici hned na to som sa zaregistrovala na zdravotnej poistovni ako samoplatca a zajtra aa idem na urad prace s tym ze chcem poziadat o priapevok v nezamestnanosti. Nastup na MD zatial nemam urceny ale predpokladany datum terminu porodu je 13.6.

evittam
4. mar 2018

@valeria1920 Aha. Tak s tymto nemam skúsenosti ci budes mat narok na podporu aj MD.

valeria1920
autor
4. mar 2018

Aj tak dakujem velmi pekne. Ale mate skusenost a tym ze na MD sa musi nastupovat hned po narodeni dietata resp moze sa skor. Ale neviete ci sa da neskor?

evittam
4. mar 2018

@valeria1920 Plati co píšem-na MD sa nastupuje 6-8tyzdnov pred TP. Mozes aj neskôr ale prides o peniaze.

mamamima
4. mar 2018

Po skončení RP ak sa zaevidujes, nárok na dávku budeš stále mat.

evittam
4. mar 2018

@mamamima To asi tazko. Nárok na podporu je dva roky po skonceni PP.

mamamima
4. mar 2018

@evittam sleduje sa ci máš odrobene dva roky za posledné 4 roky... Nie posledné dva roky.

fokuska
4. mar 2018

@valeria1920 Pocas toho co si pracovala v zahranici si tam odvadzala odvody, vsak? A na slovensku si tym padom neplatila nemocenske.
Cize na Slovensku narok na matersku asi nebudes mat. Zisti si radsej v krajine kde si pracovala ze na co mas narok.

nivea777
4. mar 2018

@mamamima sak ano ci mas odrobene 2 roky za posledne 4 roky to je jedna vec..ale ked ti skonci PP 5.3.2018 a o podporu poziadas 10.3.2021 tak asi tazko za posledne 4 roky bude mat tolko dni potrebnych na podporu..budu pozerat obdobie od 10.3.2017 do 10.3.2021 a kedze PP trval len do 5.3.2018 a odvtedy uz nikde nebudes pracovat tak asi tazko budat mat postacujuci pocet dní.takže evittam píše dobre.. vie o čom pise

valeria1920
autor
4. mar 2018
evittam
4. mar 2018

@mamamima To je co sa tyka nároku ale vybrat ju musis do dvoch rokov od skončenia PP-a to platí len od 1.1.2018, do 31.12.2017 to bol len rok.

valeria1920
autor
4. mar 2018

@fokuska ano vsetko som si platila odvadzala odbody.. Mam info ze pokial bude moj "zamestnavatel" urad prace a ten mi bude nieco vyplacat tak z toho poslednrho prijmu mi budu pocitat aj matersku

zalka
4. mar 2018

@valeria1920 tým, že nemáš PP a ak ti uznajú ochrannú lehotu zo zamestnania v zahraničí tak potom sa povinne nastupuje na MD 6t pred termínom pôrodu z ochrannej lehoty, tak je dané zákonom.
To značí že cca tak začiatkom mája nastúpiš na MD ... a čo sa týka podpory v nezamestnanosti,
mám skúsenosť, že ludia aj tri štyri mesiace boli doma zo zahraničia kým im vyplatili podporu vôbec prvú. Takže moc sa nespoliehaj , že vyčerpeš všetko ...
a po MD .. ktorá trvá 34t .. môže tvoj partner požiadať o RP alebo o MD a ty môžeš ísť nazad na UP dočerpať podporu, ktorý nevyyčerpeš pred nástupom na MD.

Poviem ti pravdu, tú ochrannú lehotu by som si overila či vôbec máš nárok na MD ...
dá sa to overit nástupom na PN, a ukončením PN .. pár dní tak týžden 10 dní . A ak ti v apríli vyplatia PN tak bude nárok aj na MD, no ak zamietnu tak ešte stále budeš stíhať riešiť nejaké zamestnanie na svk aby ti nárok na MD vznikol ... osobne by som si takú skúšku spravila.

fokuska
4. mar 2018

@valeria1920 Urad prace bude tvoj zamestnavatel len ak by si tam ozaj bola zamestnana.
Ak budes evidovana na UP a budes dostavat podporu (ak teda na nu budes mat narok), tak z nej sa materska pocitat nebude.
Zalks ti dobre radi ;)

valeria1920
autor
4. mar 2018

@zalka nie je mi jasne od koho by som mala ist na PN kedze ja som uz nezamestnana, mam ukonceny pracovny pomer zo zahranicia. Takze kto by mi PN vyplacal? Urad prace?

zalka
4. mar 2018

@valeria1920 sociálna poisťovna z ochrannej lehote ako tehotná by si ju mala mať ..
ak by si pracovala na svk tak ju máš 100% ... lekár vypíše PN a ty ju odnesieš na SP .. a aspon uvidíš či ti dajú PN alebo nie.
Ak nedajú PN tak nedajú ani MD, a až po pôrode ti vznikne nárok na RP 213e
pričom min. MD čo by si poriešila so slovenským zamestnaním by mohla byť vo výške cca 340e

valeria1920
autor
4. mar 2018

Aha tak dakujem pekne, asoon o nieco som mudrejsia 😊

valeria1920
autor
6. mar 2018

Pani @zalka myslite ze ma zmysel v mojom pripade sa dopoistit nejak? Viete co si doplacate a potom vam uznaju vacsiu matersku. Viete co myslim? Aj ked ani neviem kde sa to vybavuje.

zalka
6. mar 2018

@valeria1920 no to netuším .. fakt vyskúšaj to s tou PN ..
dopoistiť sa už dávno nedá