Ako chápete zákonu o reťazovej materskej?

gangra
2. aug 2019

Ahojte,

Podľa zákona je:
“predpokladaná mzda, akú by mala v mesiaci, v ktorom nastupuje na (druhu) materskú”

To znamená že druha materská bude spočítana s mojej mzdy s 2018 či predpokladaný plat aký by som dostala v 2020 (mamy vo firme zvyšovanie platov o pár percent každý rok)?

liz_lemon
2. aug 2019

tolko, kolko ti potvrdi zamestnavatel na tlacivo od gyn

dadkapo
2. aug 2019

Ak si zamestnana budu sa pytat zamestnavatela aky by si mala prijem v case nastupu na matersku a z toho vypocitaju

basska_b
2. aug 2019

@gangra Ak si naposledy mala príjem zo zamestnania v roku 2018, ale na materskú nastupujes az 2020, bude sa uvažovať ten predpokladaný príjem. Často sa pozerá do pracovnej zmluvy, čo je tam. Niekedy ešte priznajú napr. 5% valorizáciu. Variabilnu zložku často nedávajú do tohto odhadu... Mne sa napríklad podaril husársky kúsok. Za 2018 za prve 3 dni som mala príjem, priemer na deň je teda dosť vysoký. A na ďalšiu materskú nastupujem 29.12., takže to mi ešte vyšlo. Bude sa uvažovať môj reálny príjem, z ktorého boli aj odvedene odvody do SP

basska_b
2. aug 2019

Okrem toho, dávam do pozornosti, už schválili tuším nový zákon, že reťazova materská nesmie mať nižší denný vymeriavací základ, ako tomu bolo pri predošlej materskej. Lebo presne takéto situácie vznikali, keď zrazu žene priznali len fix, minimálku a podobne. A je to nefér

tehulka2016
13. aug 2019

Ahojte mna by zaujmalo ci nejak kontroluje SP, ci mzdu ktoru uviedla mzdarka je spravna, ci to zavisi len aku mzdu mam uvedenu na zmluve? Lebo nam vo firme zdvihaju plat kazdy rok a valorizacia bola urcite, tak ci to aj realne zohladni alebo pre prospech firmy napise vysku mzdy taku aku som mala v zmluve pred nastupom na rd-md

majusqa77
13. aug 2019

@tehulka2016 pokial nieje velky rozdiel medzi prvou materskou a pvz co uvedie, nema dovod. Ale ak ma niekto jeden rok 600 a potom uvedie mzdarka ako pvz 1000, stat sa to moze

basska_b
13. aug 2019

@tehulka2016 Myslím si, že to neporovnavaju, majú svojej práce dost. Spoľahnú sa na odhad, ktorý dostanú od firmy. Inak má z toho firma nejaký prospech, keď napíše menej? Lebo veď materskú vypláca sociálna poisťovňa. Ma výška materskej vplyv na dovolenkový priemer alebo čosi také? Neviem, ale myslím, že asi nie