Reťazový pôrod a materská u samostatne zárobkovo činnej osoby

ewica
29. mar 2016

Ahojte maminy, mate skusenost ako je to aktualne s materskou pri retazovom porode u SZCO?
teda kym som na rodicovskom a cakali b sme dalsie babo, mam znovu narok na materske (mala som maximalne) alebo len to najnizsie?
dakujem za prispevky

madeinpresov
1. apr 2016

Tiež by ma to zaujímalo,
ja som momentálne na rodičovskej dovolenke - poberám rodičovský príspevok. Predtým som bola ma materskej dovolenke. Nárok na túto prvú materskú mi vznikol, keďže som splnila podmienku "270 dní" nemocenského poistenia - bola som poistená povinne ako SZČO a istý čas aj dobrovoľne ako samoplatca.

Vznikne mi teraz (cca 20.4.2016) nárok na materskú? Započítava sa obdobie poberania rodičovského príspevku do podmienky "270 dní"? Mám sa aktuálne dobrovoľne nemocensky poistiť , aby mi vznikol nárok na materskú POČAS trvania nemocenského poistenia?

Mal to niekto podobne?

ewica
autor
1. apr 2016

uz som zistila. nevznikne, musime nanovo s plnit podmienku 270dni positenia za posledne 2roky, rodicovsky sa nezapocitava 😟 to je ten rozdiel a dalsie znevyhodnenie szco na rozdiel od zamestnancov 😟
@madeinpresov

ewica
autor
1. apr 2016

@madeinpresov mne uz aj v minulosti, ked som si tiez platila dnp velmi poradila tu na MK Zalka, skus jej napisat, dufam ze sa nenahneva a poradi ti 😉

madeinpresov
2. apr 2016

@ewica Ďakujem za pomoc, už som tiež zisťovala a študovala, začínam tušiť, že je to presne ako píšeš, že mi nárok nevznikne, no čo už.....informovala som sa priamo na sociálke mailom mi poslali suchú citáciu zákon, namiesto ľudského vysvetlenia...to je ďalšia prax z ich strany
každopádne vďaka....

ewica
autor
2. apr 2016

@madeinpresov tiez som sa raz snazila ziskat info/radu najprv od socialky, zial ta nevedomost/neznalost/ci neochota pomoct tam je naozaj na vysokej urovni 😟 ako szco som si uz zazila s uradmi svoje, treba si nastudovat nacitat a potom tam ist ich ucit, nedat sa a skalopevne presviedcat o svojej pravde.. jedno velke peklo...
drzim palce nech sa podari nieco vymysliet ak sa da 😉