Reťazový pôrod a nižšia druhá materská

lienocka2808
23. sep 2020

Ahojte konickarky, chcem sa s vami poradit, pred tym, nez poradim kamaratke Kamoska sla na matersku v auguste 2018 po skonceni materskej siel na matersku aj jej manzel, ale ona sa do prace nevratila a platila si dobrovolne poistne pocas jeho materskej. Teraz ide znova rodit a vyratali jej nizsiu matersku ako pri prvom tehotenstve. Je zo mozne? Na stranke soc. Poistovne citam, ze materske pri retazovom porode nemoze byt nizsie? Dakujem za pomoc.

sasanka605
23. sep 2020

Ja mam podobny pripad a pani na socialke mi tvrdila ze sa to nemoze stat, vraj ich aj kontroluju. Mne este neprislo rozhodnutie tak som zvedava co vyrataju. Im tam vraj naskoci ze to je retazovy ale ked som chcela nejaký paragraf kde si to pozriem tak nevedela mi povedaz.

abby11
23. sep 2020

@lienocka2808 upresni, do práce sa nevrátila - v pôvodom zamestnaní jej dali neplatené voľno, skončil jej pracovný pomer počas materskej, dala výpoveď ???

nikiki29
23. sep 2020

@lienocka2808 nemala príjem z brigád? Nevyčerpala si po MD pred RD dovolenku z práce?

alenah31
23. sep 2020

@abby11 preco neplatene volno? Nemusela sa vracat, voci zamestnavatelovi je stale na RD akurat bez naroku na RP a kedze otec je s tym istym dietatom na MD plati si sama ZP. @lienocka2808 ak jej PP stale trva, nemala vyplatenu ziadnu mimoriadnu odmenu, necerpala medzi MD a RD dovolenku, nemala inu pracu, z ktorej by mala pravidelny prijem....jej druha materska davka nesmie byt nizsia ako prva.

lienocka2808
autor
23. sep 2020

@lienocka2808 upresnujem info, medzi materskymi bola na neplatenom rodicaku, pocas trvania materskej jej manzela. Nemala ziaden iny prijem, nevycerpala si ani jeden den dovolenky, pracovny pomer stale trva ten isty.

lienocka2808
autor
23. sep 2020

@lienocka2808 ja som presvedcena ze by mala mat matersku rovnaku, pripadne vyssiu. Pozerala som na stranke soc poistovne a tam to je jasne napisane.

lienocka2808
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lienocka2808
autor
23. sep 2020
abby11
23. sep 2020

@lienocka2808 Takže si platila zdravotné poistenie a nie dobrovolné poistenie, súhlas druhá materská nesmie byť nižšia.

lienocka2808
autor
23. sep 2020

@abby11 ano, platila si zdravotne poistenie. Ide sa to zajtra riesit, som zvedava na argumentaciu nasej mzdarky v praci (sme kolegyne). Dakujem velmi pekne za potvrdenie mojho nazoru.

turga
24. sep 2020

zaujala ma tato tema a teraz zistujem ze mne sa to stalo ze druhu matersku som mala nizsiu ako prvu pritom pracovny pomer v rovnakej firme trval a mala som retazovy porod, tak pekne somnou vydzubali...

alenah31
24. sep 2020

@turga a kedy? Pretože zákon, ktorý toto upravuje platí len 2 roky. Predtým druhá MD mohla byť nižšia ako prvá.

turga
24. sep 2020

@alenah31 tak to bolo pred 4 rokmi takze potom to este mohli :/

lienocka2808
autor
24. sep 2020

Ahojte, tak vysledok je nasledovny. Kolegyna dnes volala s uctovnickou a naozaj sa stala nejaká chyba (?), pretoze sa u nás v práci menili mzdárky a bol zaslaný na sociálnu poistovnu chybný výmer. Kolegyna podáva odvolanie a malo by jej byt vyhovené a materská zvýšená na hodnotu prvej.

daktarinka
11. nov 2020

Ahojte, citam si vsetky tieto príspevky o vypocte druhej materskej. Prosim Vas, spominate tu, ze ak si zena cerpa dovolenku medzi MD a nastupom na RP, moze to nejako ovplyvniť vysku druhej materskej pri pripadnom retazovom porode. Ako to ovplyvní vysku materskej prosím Vas? Pracovny pomer mi stale trva, chcela by som stihnut otehotnieť tak, aby som mala retazovy porod, a vydesila ma zmienka o tom cerpani dovolenky medzi MD a RP 🙂 vycerpala som si vtedy asi 20dni. Dakujem vopred za akúkoľvek odpoveď 🙏

lienocka2808
autor
11. nov 2020

Vypocet materskej sa ti bude ratat z priemernej mzdy za dovolenku. A nie zo zakladu z predosleho roka, ako to bolo pri prvej materskej.

daktarinka
11. nov 2020

@lienocka2808 aha cize teoreticky by to mohlo potencialnu matersku aj o cosi vylepsit... Ale to uz predbieham velmi 😁 Ďakujem veľmi pekne!

lienocka2808
autor
12. nov 2020

@daktarinka pravdepodobne ano, robia to tak mamicky, lebo vacsinou cez dovolenku je ta priemerka vyssia. Este lepsie medzi materskou a rodicakom vratit sa papierovo do prace vo sviatok, tuto radu mam priamo z prednasky p. Mihala. Ale to su uz troska spekulacie.

leeshka
1. mar 2021

@lienocka2808 cize, ak mi prva MD skoncila vo februari 2019 a potom som cerpala 5dni dovolenku zaroven s poberanim rodicovskeho prispevku, tak teraz ked mam retazovy porod a nastup na matersku jun 2021, tak sa mi materska bude ratat z tych 5 dni v roku 2019 a nie z tej sumy co bola zadavana pred nastupom na prvu matersku v 2018? 😲