Rodičák na Slovensku po návrate z Čiech

ziarifka
27. mar 2018

Riešim nárok na rodičovský príspevok po návrate z Čiech. Situácia je trochu zložitejšia.

Ja: trvalý pobyt SR, pracovný pomer ČR (do 30.6.2018)

Manžel: Čech, trvalý pobyt ČR, pracovný pomer SR (od 1.4.2018)

Presťahovaním mi zaniká nárok na rodičovský príspevok v ČR, lebo sa celá rodina budeme zdržiavať v SR. Na úrade mi ale dnes povedali, že v SR budem mať nárok na rodičovský príspevok až keď mi zanikne pracovný pomer v ČR, bez ohľadu na to, kde sa naša rodina zdržiava. A navyše vraj aj manžel potrebuje trvalý pobyt v SR, čo by ale skomlikovalo veľa vecí. Je to skutočne tak? Tá pani vyzerala, že sa veľmi neorientuje a na internete som o tom ukončenom pracovnom pomere nenašla žiadnu zmienku. Ďakujem za každú radu.
Presťahovaním mi zaniká rodičovský príspevok v ČR, pretože sa celá rodina budeme zdržiavať v SR

majka287
27. mar 2018

Ahoj skús na úrad práce oddelenie zahraničných veci tam väčšinou viac poradia a aj vedia.ja som poberala rodicak český ale len kvôli tomu lebo manžel je český zamestnanec.ale trvalý pobyt máme všetci tu na SK.

9lf9
27. mar 2018

ak su 2 krajiny zamestnania tak je primarna ta kde mate bydlisko takze pokial dolozite doklady od kedy ma dieta s tebou pobyt na SK , pediatra adt tak narok bude zo SR. Manzel nepotrebuje na SR trvaly pobyt.

jatva
27. mar 2018

Ak sa ti da, poberaj rodicak z CR (je vyssi) alebo si aspon vybav, ze ti budu dorovnavat. Inak treba nejak preukazat, ze zijete na svk. Napr prac pomerom, lekarom, zdravotnym poistenim...

ziarifka
autor
27. mar 2018

@9lf9 kto to bude posudzovať? Lebo presne to, čo hovoríš, mi vraveli v ČR a aj som to tak pochopila z internetu. Akurát tety na úrade boli nekompromisné a doslova ma vysmiali, že bez manželovho trvalého nebudem mať ani cent a kým trvá zmluva v ČR, tiež nič nedostanem.

9lf9
27. mar 2018

@ziarifka tam su EU nariadenia ktore platia pre vsetky staty EU posudzovat to bude na urade ale ine oddelenie ako nechavas ziadost. tu ti zo zakona prevziat musia a vydaju rozhodnutie na ktore budes mat 15 dni na odvolanie. na ziadosti o RP budes ziadatel ty takze muz nepotrebuje ani PP pobyt nie to este TP na SR. Len treba preukazat bydlisko na SR. V pripade odvolania ide ziadost na ustredie do BA.

ziarifka
autor
27. mar 2018

@9lf9 a dcérka potrebuje TP? Zatiaľ má český. Aj rodný list, ten ešte slovenský vybavujeme.

9lf9
27. mar 2018

@ziarifka nepotrebuje- ale je tam to lepsie ak by ho mala lebo o doklad viac ktorym vies dokazat ze ste na SR , len bydlisko na SR lekara, nahlasit na smeti, zdravotka, ked ma CR rodny list tak nemusis mat vybaveny slovensky pri ostatných statoch ano cez osobitnu matriku

lavender21
27. mar 2018

@ziarifka ja mám pracovný pomer v ČR, zdržiavam sa na Slovensku kde môj manžel pracuje a dostávam rodičák zo Slovenska + mi česi dorovnávajú... aké staré je dieťa? Ja som dostala aj pôrodné na Slovensku, hoc sme v čase narodenia žili v ČR.

ziarifka
autor
27. mar 2018

@lavender21 dcérka má 7 mesiacov. Dalo by sa ešte zažiadať o to pôrodné? To mi ani nenapadlo, že by mi tu vznikol nárok. O dorovnaní viem, v ČR boli veľmi ochotné pani úradníčky. Nevieš, kde sa píše o tom, že na základe pobytu sa berie rodičák? V Prešove to tetušky očividne nevedia

lavender21
27. mar 2018

@ziarifka o pôrodné sa dá požiadať do 6 mesiacov veku dieťaťa tak to ste už nestihli ☹ neviem kde sa píše o tom rodičáku, ale normálne im tam zanes žiadosť a nech to riešia. K žiadosti by som pridala rodný list malej, papier o zdravotnom poistení na SR, dohodu s detským doktorom, pracovnú zmluvu manžela. Žiadosť prijať musia a nech kompetentní o tom rozhodnú 😉 ja som bola v KE, posielali má hore-dole, no nakoniec mi dali relevantné informácie.

kisasonka83
27. mar 2018

Ahoj to je blbost tvoj pracovny pomer v CR nema nic spolocne s rodicovskym prispevkom tu na SVK ja som toto riesila 6rokov dozadu tiez sme sa prestahovali z Prahy na vychod pracovny pomer mi bezal dalej manzel bol nezamestnany a mne tiez odmietli platit v CR ze vyplaca ten stat kde sa rodina nachadza plus pridavok na dieta len som musela zdokladovat trvaly pobyt a detskeho lekara a pojistovnu nebol problem jedine zeby sa teraz nieco zmenilo

jatva
27. mar 2018

@lavender21 a gynekologa a detskeho lekara si mala na svk, ked ti dali porodne?

lavender21
27. mar 2018

@jatva gynekológa som mala v Čechách, potvrdil mi však slovenské tlačivo o tom, že som prehliadky absolvovala. Detského lekára mala malá na Slovensku, v tom čase, keď som o pôrodné žiadala. Sťahovali sme sa keď mala dva mesiace, menila som jej aj poisťovňu, doktora, naše stredisko záujmov bolo na Slovensku a teda som mala nárok. Musela som najprv ale požiadať v Čechách o pôrodné, papier o zamietnutí bol jedným z tých asi 10 papierov čo chceli...

jatva
27. mar 2018

@lavender21 hej, to dava zmysel. Lebo bezne na to narok nie je uz

lavender21
27. mar 2018

@jatva áno, tam sa hlavne to posudzuje kde rodina naozaj žije a my sme na Slovensku tak nám to vyšlo 🙂 ale bol to boj. Od dverí mi povedali že nemám nárok...

jatva
27. mar 2018

@lavender21 verim. V cr narok nemame, na svk tiez nie, ale tak co uz.

ju1ieta
6. sep 2018

Ozivujem temu. Viete mi poradit ci mam narok po navrate z CR na dorovnanie rodicovskeho prispevku na vysku, ktoru som poberala v CR? Vratili sme sa na trvalo, ja, manzel aj deti mame trvaly pobyt v SR a manzel aj pracovny pomer.

9lf9
6. sep 2018

@ju1ieta ako stare su deti, kedy ste sa vrati, kedy zacal muz pracovat na SK kedy ste dobrali v cr....?

lavender21
6. sep 2018

@ju1ieta a nemohla si si v ČR dobrať celý? Najlepšie by to bolo takto, navýšiť čo najviac a vybrať... nemyslím, že ti to teraz budú doplácať, keď už tam nežijete, ani nemáte žiadne záväzky... :(

ju1ieta
6. sep 2018

@9lf9 starsia ma 2 roky, na mladsiu 10 mesacnu som v CR poberala rodicak. vratili sme sa 1.8. ked manzel zacal pracovat v SR

@lavender21 vybrat cely rodicak v CR som nestihla, nakolko cele stahovanie bolo dost narychlo. Myslela som ci mi SR dorovna do vysky rodicaku v CR

lavender21
6. sep 2018

@ju1ieta na Slovensku ti dajú len taký aký dávajú každému, tých 213€, jedine že by ti to česi dorovnali. Vždy to dorovnáva tá krajina, ktorá ho má vyšší... Ale to by si si musela tam zistiť, či máš nárok ho ďalej dostávať, či ti budú dorovnávať... Skús si zavolať na úrad práce do ČR.

ju1ieta
6. sep 2018

@lavender21 tak dakujem za info, skusim pozistovat v CR

lavender21
6. sep 2018

@ju1ieta určite skús, i tak to s nimi musíš riešiť, keď začneš dostávať rodičák zo Slovenska. Škoda no, že ste to nestihli skôr riešiť, že si ho nevybrala tam. Držím palce aby ti to vyšlo a vyplácali ti aj ďalej 😉

9lf9
6. sep 2018

@ju1ieta tebe v CR trva PP? Ak nie a ste od 1.8 na Sr a muz ma od 1.8 PP na Sr tak od toho datumu budes dostavat vysku SR rodicaku 215e.

ziarifka
autor
7. sep 2018

@ju1ieta Zakladala som túto tému a už mám konečne poriešene úrady. Češi mi dorovnávali rodičák iba za mesiace, kedy sme už bývali na SVK a aj manžel pracoval na SVK, ale mne ešte trval pracovný pomer v ČR.

kast
20. feb 2019

Prosim vas, ako je to s narokom na dorovnanie rodicaku z CR po navrate na SK? Da sa to len vtedy, ak tam trva moj pracovny pomer alebo sa to odvija aj od inych veci? Manzel je Cech, ma tam trvaly pobyt a zivnost. Ja mam trvaly pobyt na SK, pracovna zmluva mi skoncila a mam cesku zivnost. Syn sa narodil v CR a ma CZ obcianstvo a trvaly pobyt v CR. Viete prosim niekto poradit? Dakujem pekne.

9lf9
20. feb 2019

@kast v prvom rade sa sleduju PP potom bydlisko. Nakolko vsetko mate v CR na SK vam nema zaklade coho platit.