Rodičovská dovolenka - ohlasovacia povinnosť v poisťovni

brcka1301
21. jan 2014

Mamičky, ktoré ste zamestnané, skončila Vám materská dovolenka a prešli ste na rodičovský príspevok. Vedeli ste, že do 8 dní ako Vám skončila riadna materská dovolenka ste mali v sociálnej poisťovni na "dôchodkovom" oznámiť túto skutočnosť aby za Vás začal platiť poistné štát a táto doba sa Vám rátala do dôchodku??? Ja som sa to včera dozvedela zhodou náhod (menila som priezvisko) a šla to ohlásiť do sociálnej poisťovne. Zo začiatku tento údaj v SP nepotrebovali, no asi pri druhom okienku som sa dozvedela, že možno sa mám ísť opýtať na "dôchodkové", že tam to potrebovať asi budú. Tam mi oznámili, že od augusta za mňa nikto neplatí "poistné" a vraj som mala v auguste prísť a nahlásiť sa, že sa starám o dieťa do 3 rokov a vraj by toto poistné za mňa platil štát. Keďže som toto neurobila, od augusta do včerajšieho dňa sa mi doba nezaráta do dôchodku, lebo zamestnávateľ platí poistné iba počas materskej dovolenky....a mamičky si to majú striehnuť samé, kedy sa prídu nahlásiť??? (ja som v júli, mesiac pred skončením materskej dovolenky v sociálnej poisťovni bola a pýtala som sa, či odo mňa budú niečo potrebovať, povedali že nie...ale vraj moja smola bola, že mi to povedali pri "nemocenskom okienku", vraj som sa mala prísť opýtať na "dôchodkové"...!

havana_frost
21. jan 2014

Na rodičovskej dovolenke sa prerušuje dôchodkové poistenie. Nemusíš to hlásiť, ale ani sa ti preto nebudú rátať roky na dôchodkové poistenie.

jamabe
21. jan 2014

Ja som o tom tiež nevedela... ale ani ma to veľmi netrápi.. Myslíš, že 30-40 rokov budeme mať nejaké dôchodky? 😝

hradnapani
21. jan 2014

@brcka1301 ja tak viem, ze ano, bolo to treba ist nahlasit a podpisat vyhlasenie, ze sa staras o dieta. Hoci tiez neverim, ze nejake dochodky v buducnosti budu 😝
@havana_frost to fakt? to je nejaka zmena? odkedy? lebo v 2011 platilo to, co pisem. A preto, aj ked som zacala pocas RD pracovat, tak som sa musela odhlasit z dochodkoveho, lebo dvojmo sa tam neda byt.

brcka1301
autor
21. jan 2014

ja som dnes hovorila s viacerými mamičkami,ani jedna o tom nevedela.Je to veľká škoda pre mamičky ktoré o tom nevedia. Keby o tom vedeli,určite si ohlasovaciu povinnosť splnia. Veď majú nárok na to aby za ne to poistné platil štát.Možno niektoré mamičky majú reťazovú materskú a tým sa tie roky čo im budú chýbať vyzbierajú.

gubcikova
21. jan 2014

@brcka1301 a vedela si že ak prestupuješ musíš sa nahlásiť na zdravotnej poisťovni inak ťa budú mať za neplatiča?

brcka1301
autor
21. jan 2014

@gubcikova ak prestupujem z materskej dovolenky na rodičovský príspevok????

liz_lemon
21. jan 2014

@brcka1301 pri prechode z MD na RD nemas nijaku ohlasovaciu povinnost voci zdravotnej poistovni, urobi to za teba socialna poistovna

janapagacova
21. jan 2014

@brcka1301 presne tuto skusenost som mala ja pred 3 rokmi pri prvom dietati ... tiez mi nikto nepovedal, ze sa mam hlasit na "dochodkovom" v SP a tak sa mi od augusta do oktobra nerata do dochodku ... tentokrat som si uz dala na to pozor, dokonca sa ma aj sami pytali, ci som sa bola nahlasit na "dochodkovom" ... skoda, ze ma neupozornili aj pred 3 rokmi 😢

habibi78
21. jan 2014

@brcka1301 áno, vedela

hradnapani
21. jan 2014

@brcka1301 mas pravdu, nejake plosne informacie chybaju, resp, nejaky kontaktny bod, kde sa dozvies vsetky informacie. Mne to tiez v socialnej poistovni povedala uradnicka pri jednom okienku, ze ci sa chcem nahlasit. Len tak, ledabolo, dobrovolne, akoby som ani nemusela. Ale na toto maju uradnici v SP oblubenu vyhovorku "neznalost zakona neospravedlnuje", takze vsetko si clovek musi obehat a pozistovat sam. Zialbohu, castokrat sa stretne aj s rozporuplnymi informaciami a to aj z ust uradnikov (najma vtedy, ked potrebujes nieco z dvoch uradov naraz).
Velmi tu chyba jednotny informacny bod pre matky ci zivnostnikov atd...

miaria1
21. jan 2014

@havana_frost pretosa treba prihlasit, aby sa to ratalo

miaria1
21. jan 2014

@hradnapani dokonca sa musis odhlasit, ak ides dajmetomu iba na tri dni na brigadua apotom sa musis opat prihlasit

simisi
21. jan 2014

ja som isla po skonceni RD na socialnu poistovnu sa prihlasit a bolo mi povedane,ze pokial som podala prihlasku pri prechode z MD na RD,dochodkove sa mi rata automaticky do 6 rokov dietata alebo dokial sa nepoda odhlaska-teda pokial vas neodhlasi zamestnavatel

gubcikova
22. jan 2014

@brcka1301 áno vtedy.mnoho báb tak neurobilo a prišiel im nedoplatok.potom museli vydokladovať že boli na RD

brcka1301
autor
22. jan 2014

hmmm, neviem či mám "šťastie" na mamičky v mojom okolí, ktoré o tom nevedeli vôbec, zatiaľ som hovorila asi s desiatimi, ktoré majú viac než ročné deti, ani jedna nebola v SP nahlásiť, že sa stará o dieťa do troch rokov.... čo už teda s tým, určite to poviem tým, ktoré o tom nevedia a ďakujem za reakcie, tú sú mamičky, vypadá to tak, dobre informované...a ďakujem všetkým za reakcie 🙂

surriana
22. jan 2014

tiež sa mi to stalo,prišla som mesiac po termíne,takže teraz mi bude jeden mesiac do dôchodku chýbať ale povedali mi že to nevadí že dôchodkový vek stále stúpa a že aj tak sa toho pravdepodobne nedožijem 🙂

yashmin
17. aug 2014

Mna teda dr.ne 3 r. Som stratila zajtra ficim na socialku...

majka99999
17. aug 2014

@yashmin no ale tusim ti to nebudu ratat od zaciatku RD, len od zajtra do dochodku. 😒

yashmin
17. aug 2014

No sak toto oskial to bezny smrtelnik ma vedet ked na sicialke ti to nepovedia...

havana_frost
18. aug 2014

@majka99999
@yashmin z Infocentra Sociálnej poisťovne:
"Pokiaľ si Váš manžel uplatnil nárok na materské v ochrannej lehote, a prihlásil sa na dôchodkové poistenie ako fyzická osoba starajúca sa o dieťa do šiestich rokov jeho veku, pri prechode na rodičovský príspevok sa už prihlásiť nemusí.
Ak si nie ste istá, či je prihlásený na dôchodkové poistenie, odporúčame Vám obrátiť sa na informačno-poradenské centrum t.č. 0906 171 989 voľba 2, kde Vám môžu zistiť či je manžel prihlásený na dôchodkové poistenie."

Neviem, či sa to týka len nezamestnaných (manžel išiel na materskú ako nezamestnaný v OL), ale dobrá správa je, že sa nemusí znova prihlasovať v SP pri prechode z MD na RD.

majka99999
18. aug 2014

@havana_frost ja som sa ako zamestnanec musela prihlasit, normalne mi dali papier v Socialnej, ked som tam po porode bola zaniest rodny list a povedali, ze ak si budem cerpat dovolenku (co som aj planovala), tak sa prihlasujem na druhy den po dovolenke. Takze materska mi koncila 18.12., ale datum prihlasenia mam az po vianociach, lebo zamestnavatel mi vlastne preplatil zaroven s dovolenkou aj vianocne dni volna, tak som sa prihlasila az po dovci.

yashmin
18. aug 2014

@havana_frost tak dnes som sa tam bola pytat a vsetko mam ok pri prechode na rp mi asi dali tie papiere 😉

surriana
18. aug 2014

Vedela som že ked prestupujem z materskej na rodičovsku že to musim nahlasit v soc. Poisťovni a autaticky mi tam dali vypisať RLFO,ešte sa ma pytali či som sa pýtala zamestnavatela ci možem ostat doma do 3 rokou,lebo že v práci ma čakaju.takže somu volala on ma odhlasil a ja som sa prihlasila.ale prišla som o mesiac neskor ako som mala a pani mi povedala že ten mesiac mi bude chybat
Ale že to nevadi,že ja sa dochodku aj tak nedožijem,to bolo pred dvoma rokmi mala som 22 rokou

elisadavinci
24. aug 2014

presne takto isto som pochodila pri prvom synovi. pol roka som stratila kvôli informovanej tetuške za prepážkou 😠

kejtka87
13. mar 2016

@liz_lemon Ahoj istotne je to tak?

liz_lemon
14. mar 2016

@kejtka87 ano je

majka02305
23. jan 2021

Predĺžena rodičovska dovolenka