Rodičovská, po nej maródka a druhá materská

t_fire
25. feb 2013

Momentálne som na rodičovskej dovolenke, ale stále zamestnaná aj keď nepracujem. Chceli by sme druhé bábo. Pri prvom som bola skoro celé tehu na pn-ke, takže predpokladám že budem na nej aj pri druhom. Keď mi skončí rodičovská mám nárok hneď na pn-ku? a potom budem mať nárok aj na materskú? ďakujem za odpovede.....

zalka
25. feb 2013

@t_fire áno máš nárok po skončení RD na PN aj na MD.

rebeka25
25. feb 2013

@zalka

@t_fire - ale musis ist aspon na den sa mi zda do prace resp. musi sa ti obnovit nemocenske poistenie. Lebo pocas rodicovskej nie je....

zalka
25. feb 2013

@rebeka25 po skončení RD môže .. počas RD nie .

rebeka25
25. feb 2013

@zalka - moze hned tak ze jeden den skonci RD a na druhy nastupi na PN? Tak pardon mala som zle info 😉 Myslela som ze aspon na jeden den sa musi nastupit aby sa to obnovilo ci ako to je....

zalka
25. feb 2013

@rebeka25 aj ked nastúpiš do zamestnania ... teda máš zmluvu napr. na 1.4. .začiatok zamestnania a ty pôjdeš 1.4. na PN tak máš ju normálne platenú.
Ale samozrejme dá sa čerpať napr. dovolenka po skončení RD pár dní kým sa nastúpi na PN ...

t_fire
autor
25. feb 2013

@zalka keď som na RD nabieha mi nejaká dovolenka?

zalka
25. feb 2013

@t_fire nie za čas na RD nepatrí dovolenka, len za čas na MD patrí dovolenka.

t_fire
autor
25. feb 2013

@zalka a neviete v akej výške by mohla byť tá pn a potom materská?

zalka
25. feb 2013

@t_fire podla predpokladaného príjmu zo zamestnania čiže asi tak nejako pred prvou MD.

t_fire
autor
25. feb 2013

@zalka tak to by bolo super.... ďakujem veľmi pekne....

baklik
6. jan 2014

@zalka ako je to v pripade, ak po skonceni RD je zena tehotna, ale zamestnavatel, u ktoreho ma sice zmluvu na dobu neurcitu, zrusil jej pracovne miesto a teda nema pre nu pracu? nemoze ju vyhodit, kedze je v ochrannej lehote. co v takom pripade? moze ju prinutit, aby isla na PN? co ak na PN nie je dovod?
a ak by aj na PN nastupila, ovplyvni PN-ka vysku materskej (ktora by mala byt vo vyske ako pri prvom dietati)?

zalka
6. jan 2014

@baklik no ak RD končí napr. tento rok, a tento rok nastúpiš na MD dalšiu tak PN neovplyvní prípadnú MD.
Ak RD skončila min. rok , a šiel človek hned na PN tak táto PN ovplyvní MD ..
nepíšeš dátumy ani nič presnejšie lepšie sa poradiť nedá.

baklik
7. jan 2014

@zalka RD mi konci 11/2014. ak by som teda bola tehotna, ale zamestnavatel pre mna nema pracu a nastupila by som na PN, pricom porod by bol v nasledujucom roku (cisto hypoteticky), ako by ta PN-ka ovplyvnila vysku MD?

a moze ma prinutit nastupit na PN? ako sa to vobec riesi? nemal by mi platit nahradu mzdy, ak na PN nie je dovod?

zalka
7. jan 2014

@baklik no len náhradou mzdy by si si mohla veľmi pokaziť MD ... ak ti RD končí 11/2014 tak by som nastúpila na pár dní do práce ... ( čerpala dovolenku ) a až tak by som šla na PN ... Pn bude rátaná z predpokladaného VZ , a MD v roku 2015 bude rátaná z toho príjmu ( tá dovolenka ) ak by si nečerpala dovolenku, resp. ak by si neodpracovala aspon 1 deň tak MD v roku 2015 by si mala minimálnu bezohľadu na príjem v práci.