Rodičovský pre ženu s trvalým bydliskom na Slovensku a žijúcu v cudzine

rubia307
6. júl 2015

rodičovský prīspevok pre občanku s trvalym bydliskom na Sk pracujucu a žijucu v cudzine:mám nårok?

koskaaa
7. júl 2015

Nie, na davky mas narok v tej krajine kde pracujes....

tahomi
7. júl 2015

Nie ze by som ti to nedopriala, ale pracujes a zijes v inej krajine, kde teda aj davas odvody atd, tak treba si davky ziadat tam. A zakonne tusim ani nemas narok, zmenilo sa to uz

sulejmanka
7. júl 2015

podľa mňa na RP nárok máš, spĺňať musíš dve podmieniky, na stránke ÚPSVaR sa píše, že:
Oprávnená osoba podľa tohto zákona je
a) rodič dieťaťa,
b) fyzická osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu alebo na základe rozhodnutia úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, alebo
c) manžel (manželka) rodiča dieťaťa, ak žije s rodičom dieťaťa v domácnosti.

Oprávnená osoba má nárok na rodičovský príspevok, ak
a) zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa

• do troch rokov veku,
• do šiestich rokov veku, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav,
• do šiestich rokov veku, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, najdlhšie tri roky od právoplatnosti prvého rozhodnutia o zverení dieťaťa do starostlivosti tej istej oprávnenej osobe

b) má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republik

marcah
7. júl 2015

@rubia307 urcite nie... stacilo by ak by si alebo zila, alebo pracovala na SK (staci jedno z toho), ale trvaly pobyt nestaci....

koskaaa
7. júl 2015

Nie je to uplne tak ako pises @ sulejmanka. Tak je to sice napisane v zakone, ale je aj kopec nariadeni vlady a kadejakých iných nezmyslov. Ja som totizto toto riesila v oktobri....moj pripad...stale mam trvaly pobyt na SVK, mam tam aj trvaly pracovny pomer. Odstahovala som sa za priatelom do Finska, aby sme, kym som na RD boli vsetci ako rodina spolu. Na UPSVaR mi povedali, ze sa musim odhlasit a davky ako rodicovsky príspevok musim poberat z Finska...az navela, ked som im dokladovala, ze stale moje stredisko zaujmu (kedze mam na SVK pracovny pomer, ktory trva) mi uznali, ze na davky zo SVK mam narok. Takze rozhodujuce pri tomto posudzovani je stredisko zaujmov a pokila pani pracuje v zahranici, jej stredisko zaujmov je tam....trvaly pobyt potom nehra ziadnu rolu...

sulejmanka
7. júl 2015

@koskaaa môj brat so ženou žijú mimo SR a ona poberá rp zo Slovenska

marcah
7. júl 2015

@sulejmanka a kde pracuju?.... ak to tak je, tak predpokladam ze im bol RP uznany v case ked mali nejake zavazky v SR a nasledne nenahlasili zmenu (takze RP poberaju nacierno a ak im na to pridu, budu ho musiet spatne vratit)

sulejmanka
7. júl 2015

@marcah pracuje len on, ona nie. Poberajú to na moj ucet, ja som im dávala len súhlas, prehlásenie o tom, že súhlasím aby mi ich rodičák chodil na moje c. uctu. Podávali si žiadosť už ked zili tam, a nikto to neskúmal kde sa reálne vyskytujú.

koskaaa
7. júl 2015

Aj ja momentalne zijem mimo SR, poberam RP zo Slovenska (mam to dokonca nahlasene aj na UPSVaR)...ale dolezite je, kde mam stredisko zaujmov...ja mozem poberat davky zo SR pretoze na SR mam trvaly pracovny pomer, ktory je len pocas rodicovskej dovolenky preruseny...
A presne ako pise @marcah ak nenahlasil tvoj bart a jeho zena zmenu bydliska..teda iny stat, mozu mat s tym problemy a budu musiet prispevky vratit...

sulejmanka
7. júl 2015

@koskaaa ale oni nezmenili bydliska, trvaly maju stale u rodičov

marcah
7. júl 2015

@sulejmanka no to sa mi nezda, ale ak to tak je tak asi mali stastie na neznaleho pracovnika. Ja som uz pred 4 rokmi rodicak nedostala kvoli tomu ze manzel robil mimo SR (a to ssme teda este zili na SK) - a preveruju si to teda riadne, pokial viem, tak to akurat len sprisnili.... ale aj ta by som si to na ich mieste preverila, pretoze ozaj im to mozu dat k nahrade ak na to pridu, napr. pri druhom dietati....

koskaaa
7. júl 2015

@sulejmanka nooo tak mozno spadaju pod nejaku vynimku, sak na UPSVaR vedia co robia, ak by na davku nemali narok, tak by im ju nepriznali.... :D

marcah
7. júl 2015

@sulejmanka nejde o oficialny trvaly pobyt ale o to kde skutocne byvaju - urady si zvyknu preverovat pracovne pomery, lekarov, skolku, atd... (v nasom pripade boli dokonca na osobnu navstevu 🙂 )

kotatko201
7. júl 2015

ahoj ja som mala rovnaky problem... :D nie nemas narok na SK musis ziadat v tej krajine kde si pracovala, ale je tu to ale.... a to v pripade ak dokazes ze dieta spolu s tebou zijete na slovensku... my sme to tak mali len ja som zacala pracovat na slovensku... ale skor sa opytaj na UPSVa R

koskaaa
7. júl 2015

Inak ja som tuto moju konkretnu situaciu riesila len s veducim oddelenia, pretoze panie pri okienku mi tiez zle vraveli, a dokonca na mna kricali, ze co este chcem, ked zijem v zahranici. No neprijemna bola cela ta situacia....beru to dost vazne a dost prisne...
@rubia307 skus svoju situaciu prekonzultovat na prislusnom UPSVaR u vedúceho oddelenia - statne davky a ten ti najlepsie odpovie na tvoje konkretne otazky a posudi tvoju situaciu....

sulejmanka
7. júl 2015

@marcah do škôlky nechodí a maly ma lekára tu v SR.

koskaaa
7. júl 2015

@sulejmanka vies ono je jedno, ze ma dietatko lekara na SR, ze ma v SR aj trvaly pobyt a aj jeho rodicia...ale zdrziava sa v zahranici...cize stredisko ich zaujmov je tam a v tomto pripade sa to posudzuje podla toho...Tvoja svagrina moze poberat davky zo SR ale jedine ak ma trvaly pracovny pomer v SR, ktory ma preruseny z dovodu rodicovskej dovolenky. Vtedy je vsetko o.k. Ale tak je to vasa vec, nikto vam nehce zle poradit, len aby ste si nenarobili problemy, to je asi vsetko...

sulejmanka
7. júl 2015

@koskaaa
Veď ja nikde netvrdím ze niekto chce zle poradiť, ja len píšem ako to maju oni

marcah
7. júl 2015

@sulejmanka este ma napadla moznost ze brat pracuje v zahranici nacierno a je evidovany na SK na urade prace...... a to kto po tebe chcel prehlasenie o tom ucte? lebo som sa este nestretla s tym ze si overuju komu patri ucet na ktory sa posiela rodicak (teda ked si u vas nepreveruju ani to ze kde pracuju tak som o to viac prekvapena 🙂)

sulejmanka
7. júl 2015

@marcah brat tam roky pracuje oficiálne a ona je zamestnaná v SR ake teraz je na rp. Ano chceli prehlásenie, sama od seba by som ho nemala dôvod dávať. Pekný den

marcah
7. júl 2015

@sulejmanka nooo tak to je potom jasne, ked ona pracuje na SK, tak to je ten pripad ako @koskaaa 🙂 .... ale bez pracovneho pomeru na SK nema zakladatelka temy narok ... tak aj tebe pekny den 🙂

rubia307
autor
9. júl 2015

Dakujem za vsetky odpovede Pytala som sa preto lebo zijem v spanielsku a tu ziadne rp nedavaju a materska tu je len 4 mesiace