Rodičovský príspevok, keď som evidovaná na úrade práce

nikuska1515
7. jan 2015

Chcem sa opytat mate niekto skusenost s tym ze ste zaevidovana na urade prace a nikde ste nepracovali cakate babo,ci treba nieco neaku ziadost na urad prace dat ohladom materskeho prispevku? dakujem za odpovede

lucy125
7. jan 2015

Ked si nikde nepracovala,matersku nedostaneš,iba rodičak vo vyške cca 200€+rodinne pridavky a musiš si vypytat tlačivo na ÚPSVaR,vyplnit a tam odovzdat.

nikuska1515
autor
7. jan 2015

aha takze len tam, pytam sa lebo pani z uradu prace mi povedala ze jej mam doniest ziadost o matersku,ale to asi plati len pre tie ktore pred tym pracovali

lucy125
7. jan 2015

@nikuska1515 no keby si mala narok na matersku,musela by si pred porodom byt 270dni poistena,to znam.sama si platit zdravotne poistenie alebo by si musela pracovat na trvaly pomer.ak toto nesplnaš,tak ti prislucha iba rodičovsky,ktory požiadaš priamo na ÚPSVaR.Matersku by ti vyplacala sociana poistovna a nie UPSVaR,keby maš na nu narok.

nikuska1515
autor
7. jan 2015

dobre, dakujem moc ste mi pomohli

gapa
7. jan 2015

@nikuska1515 najlepšie sa spýtať priamo pracovníčky na upsvar, ku ktorej patríš, či treba v tvojom prípade aj doklad zo sociálnej poistovne, že nemáš nárok na materské (to sa obvykle vyžaduje, tj. žiadost o materské sa dá na soc.poistovnu, obvykle podla bydliska, ak si nepracovala a s potvrdením o tom, že nárok nemáš na upsvar). Hned si môžeš zobrať aj tlačivá a ti povie aj čo ostatné potrebuješ, príp. aké iné dávky.
nezabudni na prihlášku na soc.poistovnu po pôrode do 45dní, ak chceš byť dôch.poistená štátom... je tu už písané o tom ... nedá sa to potom neskôr dodatočne vybaviť spätne.

nikuska1515
autor
7. jan 2015

dobre , dakujem za radu.

zuzu2013
10. jan 2015

ked nemas narok na matersku tak rodicovsky sa od kedy dava prosim?