Rodičovský príspevok počas živnosti

kikuskamoja
27. nov 2014

Zdravim Vas priatelia 🙂 Potrebujem sa poradit ohladom toho,ze ako to je ked som zivnostnicka....Zivnost mi bezi uz rok,brala som aj dotacie z EU na podporu zacatia v podnikani cim som sa zaviazala ze minimalne 3 roky zivnost neprerusim nepozastavim ani nezrusim,inac by som musela vracat prispevok co mi dali...Teraz ked som tehotna tak neviem ako to bude s rodicovskym prispevkom ci materskou...Ci mam vobec narok na nejaky peniaze od statu ??? Ak by mi vedel niekto poradit bola by som vam vdacna... Dakujem pekne 🙂

mandarinkadarinka
27. nov 2014

Áno, rodičovský budeš mat normálne do troch rokov dietata, to na to nemá vplyv.

kikuskamoja
autor
27. nov 2014

Dakujem...A ako to je so zdravotnou a socialnou poistovnou???

babo_n
27. nov 2014

Ked pises,ze nemozes pozastavit,tak musis platit odvody,viem to podla toho,ze ja som pozastavovala,inak by som platila

mandarinkadarinka
27. nov 2014

@kikuskamoja podľa tvojho príjmu.... Ak mas vysoké príjmy, vypočítaju ti na sociálke preddavky aj v zdravotnej poisťovni. Všetko sa odvíja rok dozadu, čiže ty budeš platiť výšku od zárobku co si mala pred rokom. Ak si zarobila za ten rok menej ako teraz neviem presne tu sumu, odvíja sa od minimálnej krát 12 mesiacov, tak odvody nebudeš platiť počas materskej ani rodičovskej. Na sociálke ti vo všetkom poradia, treba tam zajst

kikuskamoja
autor
27. nov 2014

no to mi je jasne...len su tam fronty tak som to skusila tu 🙂 A nevies mi poradit ci sa da soc. vyplatit aj spätne ???

lusytta81
27. nov 2014

odvody by si pocas poberania materskej a rodicovskej nemala platit, pokial das cestne prehlasenie ze nebudes podnikat...ja to teraz riesim...zivnost som nepozastavovala...otazka je co s tym prispevkom, zivnost prerusit ani pozastavit kvoli materskej nemusis, ale zas ked nepodnikas...to by sa bolo treba spytat toho, kto ti tu dotaciu dal...na matersku mas narok, ak si si za poslednych xy (tusim 12 😨 ) mesiacov platila (povinne alebo dobrovolne) aspon 270 dni odvody do socialky...potom budes dostavat prvych cca 6 mesiacov davku ktora vyplyva z vysky zaplatenych odvodov, neskor do veru 3 rokov dietata budes dostavat materske (cca 203 eur) + samozrejme rodinne pridavky (cca 23 eur) od UPSVAR...ak si si neplatila odvody do socialky, potom asi len materske...dufam ze som ti troska pomohla 🙂 spatne sa socialka platit neda...