Rodičovský príspevok pri dvoch deťoch

lussinka7492
14. aug 2020

Ahojte prosim Vas ako je to z rodicovskym prispevkom? Mozem poberat rodicovsky prispevok do troch rokov prveho dietata a po skonceni zaziadat pre druhe dieta ktore sa narodi do troch rokov prveho dietata? Alebo prvy sa mi zrusi a musim poziadat o druhy do troch rokov druheho dietata?

veronikaszabova
14. aug 2020

@lussinka7492 mozes poberat na prve do 3r, potom na druhe

lussinka7492
autor
14. aug 2020

@veronikaszabova cize tym ze sa pocas rodicovskeho prispevku narodi druhe tak mozem dobrat prvy a po skonceni poziadat o druhy?

veronikaszabova
14. aug 2020
lussinka7492
autor
14. aug 2020

@veronikaszabova cize bude mat narok aj druhe dieta na prispevok do troch rokov? Lebo niekde som citala ze ked sa narodi este jedno dieta v priebehu troch rokov tak narok mam len do troch rokov prveho na druhe uz nie

nikiki29
14. aug 2020

@lussinka7492 aj druhé dieťa má nárok. Ale naraz poberáš len 1 rodičovský. Môžeš sa rozhodnúť, či po narodení druhého hneď prepíšeš RP na druhé dieťa, alebo prepíšeš až keď skončíš s prvým. Je to jedno. Neprídeš o žiadne peniaze...

lussinka7492
autor
14. aug 2020

@nikiki29 super cize ked mam este rok poberat zvyseny prispevok tak mi este rok ostane aj ked uz budem mat dve deticky a po roku ho len prepisem na urade na druhe aj ked uz bude nizsi a druhe ho bude dostavat do svojich troch rokov? A ako je to s nastupom do skolky po troch rokoch? Musi ist alebo moze zostat doma pripadne co kde nahlasit?

nikiki29
14. aug 2020

@lussinka7492 áno, druhé dieťa bude mať nárok tiež do svojich 3 rokov. Po 3 rokoch musíš nahlásiť na UPSVaR kto sa stará o dieťa - ty, škôlka, niekto iný... nemusí nastúpiť do škôlky. Pri druhom nebudeš mať nárok na materskú? Ak nie tak je to ako píšeš, do 3r na prvé, potom prepíšeš na druhé a pokračuješ.

veronikaszabova
14. aug 2020

@lussinka7492 najprv poberaj na starsie, potom na mladsie.
Skolka - je na tebe ci pojde. V 3r - hlasis na UPSVAR, kde a s kym sa dieta nachadza

lucka_ke
14. aug 2020

a muž nemá nárok na materské?

makakova
14. aug 2020

Baby,ako je to s tou materskou ked ju poberá chlap.. ze zena bola na materskej s prvým dieťaťom, teraz pobera rodičak skroo tych 400€ , ostane tehotná a nema už nárok na druhu materskú- tak ide na nu muž.. po polroku prepisu rodičovský na ženu zas..maju narok na ten väčší 400€ alebo dostane ten menší?

carduelis
14. aug 2020

@veronikaszabova aj ja budem toto riesit, ale nie je to tak ze o rodicovsky viem poziadat max do 6 mesiacov od narodenia? Ci to sa jedna len o prispevok pri narodeni

veronikaszabova
14. aug 2020

@carduelis pri RP - mozes poziadat kedykolvek, ale o vyplatenie spätne mozes ziadat max 6 mesiacov

veronikaszabova
14. aug 2020

@makakova ak zena na druhe dieta nebude poberat MP, nema narok na vyssi RP.

A muz moze ist na MD az 6t po narodeni dietata. Nemoze ist hned

lucka_ke
14. aug 2020

@makakova muž ide na materskú a potom požiada rodičovský príspevok tiež on, bude mať ten vyšší, popri poberaní RP môže normálne pracovať

carduelis
14. aug 2020

@veronikaszabova cize ked sa mi narodi dieta a starsie bude mat 2 roky, tak ked poziadam o RP (nemam matersku) po dovrseni 3 rokov starsieho, tak mi vyplatia len 6 mesiacov dozadu, cize na druhe dieta budem poberat 2,5 roka (do jeho 3 rokov), tak?

lucka_ke
14. aug 2020

@carduelis nevyplatia ti nič spätne, budeš pokračovať v poberaní RP, len na iné dieťa nemôžeš mať dva rodičovské príspevky súčasne

veronikaszabova
14. aug 2020

@carduelis nie. Nemozes poberat 2x RP

veronikaszabova
14. aug 2020

@carduelis
Ked bude mat starsie dieta napriklad v januari 3r, tak od februara budes poberat RP na mladsie dieta.

Spätne vyplatenie - napriklad ai mamicka ide vybavit RP az ked bude mat dieta 1 rok. Nevyplatia jej RP za cely rok, len za 6m

makakova
14. aug 2020

@lucka_ke a zena musí ist tým padom do práce ? Ci moze byt doma pri dieťati a muz pracovať a popritom poberať aj rp?

lucka_ke
14. aug 2020

@makakova môže byť doma, ale bez príspevku, akurát zdravotné bud za ňu platiť štát, alebo ak má nárok na podporu nech ide na úrad práce

makakova
14. aug 2020

@lucka_ke takže akoby ostala nezamestnanana. úrad práce jej bude hľadať zrejmé prácu alebo sa to da nejak nahlásiť ze je doma s dieťaťom?

lucka_ke
14. aug 2020

@makakova písala som v predch. príspevku - môže ostať doma ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, štát za ňu platí zdravotnú, ale žiadny príspevok nedostáva alebo ide na úrad práce

makakova
14. aug 2020

@lucka_ke jaj tak, nepochopila som to..uz rozumiem ! 🙂, ďakujem krásne na info 🙂