Rodičovský príspevok vo Francúzsku

dajana86
6. dec 2017

Dobry den.prosim vas nemate niekto skusenosti s vybavenim rodicovskeho prispevku vo francúZsku?maly sa nam narodil v septembri na sk nemam narok na rodičovský lebo otec dietata pracuje vo francúzsku.na urade mi nevedia vobec nic povedat co a ako vybavit

solene
6. dec 2017

Rodičovský príspevok akože zo je ten pri narodení dieťaťa? Aj myslíš ten, tak si poloz najprv otázku, či naňho máte nárok (závisí od výšky príjmu). Dieťa sa narodilo kde? Má FR občianstvo, zahlásili ste ho tu pri narodení?

dajana86
autor
7. dec 2017

Ja nemam odrobene roky na matersku takze mam narok len na rodicovsky prispevok.rodinne dostavam tu na slovensku.maly sa narodil na slovensku .priatel pracuje vo francuzsku pre francuzsku firmu takze na urade mi povedali a aj papier mi prisiel ze mam narok na sk len na rodinne a rodicovsky mane dostat s francuzska.uz x krat som bola na urade ci nam s tym nemozu pomoct alebo aspon povedat co vsetko a kde treba ist vybavit vo fr ich odpoved bola ze ziadny slovak na sk mi nevie povedat ako a co treba vybavit vo fr.a ako bonus je ze od narodenia maleho za mna nikto neplatil zdravotnu v pondelok mi len volali a ze potrebujem papier s fr ze tam poberam rodičovský

martina9999
7. dec 2017

zijem vo fr, pracujem, muz cech, a syn je slovak narodeny tu. tak skusim pomoct, pis ip keby nieco. vo fr prispevky na dieta: za narodenie, rodinne prispevky atd, dava CAF (www.caf.fr) na nete sa treba zaregistrovat a dodat papiere ak tam este nie ste evidovany (davaju aj prispevok na byvanie atd). tato CAF dava ale napr prispevok za narodenie dietata a potom rodinne pridavky (ak splnujete pravidla na prijem). nieco ako 'materska' to plati tvoj posledny zamestnavatel, po dobu cca 10tyzdnov. a potom ak dieta das do jasli tak prispevok na opatrovanie dava zas ten CAF a ak s nim zostavas tri roky tak to ti zas plati CAF (okolo 500eur mesacne a to je asi ten v tvojom ponimani rodicovsky prispevok rovny na sr tym 200euram..). Plus Rodinne pridavky su cca 180eur mesacne max ale iba ak splnujete pravidla o prijme. Preto tomu CAF treba predlozit veela dokumentov: danove priznanie (ale vo francuzsku urobene), doklad o byvani vo fr (fakturu o elektrike), kopiu pracovnej zmluvy, ty ak nerobis tak vypis z uradu prace atd atd. Ten rodicovsky ti nabehne az po vyprsani oficialnej materskej vo fr (tych 10tyzdnov ci kolko, ci 14 neviem, kratucke to je). Ale inak CAF preplaca aj spatne, ked vsetko vypapierujes az o pol roka tak preplati spatne..

solene
7. dec 2017

Ten rodicovsky je necelych 400 € a pobera sa po materskej, ktora je 16 tyzdnov (6 tyzdnov pred ocakavanym datumom porodu a 10 tyzdnov po). Vsetko ide cez CAF. Pochybujem, ze ti s tym niekto na Slovensku pomoze, pretoze toto je bordel aj pre samotnyh francuzov 😀 a takisto neviem, ako ti to cele uznaju, kedze na CPAM a CAF sa musi posielat papier najneskor do 14.-teho tyzdna od zaciatku tehotenstva, kde im deklarujes, ze si tehotna. Tento papier vystavuje gynekolog. Cize neviem, ci take nieco mas... Manzel nech ide na CAF so vsetkymi potvrdeniami ako pisala @martina9999

mexico_16
21. jan 2019

@martina9999 ahoj. Vies mi povedat nad aky prijem nie je narok na rod.pridavky na 2 deti/9r. a 7r./ ? Dakujem

martina9999
22. jan 2019

@mexico_16 juj vobec ja to nesledujem kedze mam iba 1dieta, na caf to isto pisu.