Rozdiel medzi rodičákom a príspevkom na starostlivosť o dieťa

matildax
27. aug 2015

Baby aký je medzi tým rozdiel? Príde mi to rovnake...alebo som zle citala,pochopila??

kaata_
27. aug 2015

Prispevok na staristliovst o dieta by mal byt ten prispevok na skolku. Mozes poberat len jeden z nich, tiez to prave riesim.

evittam
27. aug 2015

@matildax Rozdiel je vo výške a podmienkach poberania. Na rodičovský máš automaticky nárok po materskej alebo ak nemáš nárok na materskú tak od narodenia dieťaťa do 3 rokov dieťaťa a je vo výške 203Eur. Príspevok na starostlivosť o dieťa je podmienený tým, že pracuješ a dieťa máš v jasliach-škôlke (väčšinou súkromných,nakoľko tam sa platí o dosť viac) alebo sa o dieťa stará osoba, ktorá má na to živnosť a ty ju platíš. Štát ti v tom prípade dá príspevok 230Eur, od nového roka 280Eur.

matildax
autor
27. aug 2015

takze rozdiel je v tom ci chodi,alebo nechodi do skolky?

betunka39
27. aug 2015

@matildax je to prispevok na deti ,ktore su v jasliach, alebo v školke, kde su naklady vyššie ako spominany 203 € RP. T.j ak daš do klasickej školky, kde maš napr. naklday nejakych 100€, viac sa ti oplati klasicky RP. Ak však davaš do sukromnej školky, alebo do jasli ,kde sa plati nejakých 230e so stravou minimalne, tak sa Ti oplati prispevok na starostlivosť, lebo je vyšši. Všetko však pri prispevku budeš musieť dokladovať na UP.Pri RP nedokladuješ nič.

majusqa77
27. aug 2015

@matildax moze strazit aj opatrovatelka so zivnostou. Ak chces prispevok na starostlivost, musis dokladovat vydaje a musis pracovat

betunka39
27. aug 2015

@matildax je to však len do veku 3 rokov.dieťata
.

rita015
30. aug 2015

ahojte, a ked male nema este 3 roky a s manzelom mame ine smeny a striedame sa pri strazeni, mam stale do tych 3 rokov narok na RP tych 203 aj ked teda pracujem a dieta nie je v skolke?

katy2
30. aug 2015

@rita015 rodicovsky prispevok budes dostavat do 3 rokov veku dietata bez ohladu na to, ci je v skolke alebo nie, ci pracujes alebo nie 😉

rita015
30. aug 2015

dakujem :D a vlastne potom po 3 roku mi pride nejake vyrozumenie ze sa odnima a este pred dovrsenim 3 roku aj keby som teda isla spat do prace nemusim teda ziadnemu uradu nahlasovat ze idem spat do prace?

jana7
7. okt 2015

Moje deti- dvojičky budú mať vo februári 3 roky. Ja nastupujem v novembri do práce. Detí sú už v jasliach niekoľko mesiacov. Môj zamestnávateľ mi drží miesto do ich 3 rokov a dal mi papier, že môj pracovný pomer stale trvá od roku 200... a dnes mi pani úradníčka povedala, že ja som si mohla ten príspevok uplatniť aj za tie mesiace čo nastúpili už do jaslí... Podľa mňa blbosť sedieť doma a niekto vám preplatí jasle ale vraj sa to dá, tak ak to niekomu pomôže nech skúsi, spätne sa to nedá vyplatiť lebo som poberala rodičovský príspevok.