Sociálne poistenie pred materskou

levandullka
21. apr 2019

Ahojte, prosím o radu... Viem, že pred materskou musím mať zaplatených 270dní nemocenské poistenie, no viete mi niekto prosím povedať odkedy sa to počíta? 2 roky pred plánovaným termínom pôrodu, alebo 2 roky pred nástupom na MD? Vychádza mi to pomerne tesne, termín pôrodu mám napr. 20.9.2019. Do zaplateného NP sa počíta aj 10 dní za september 2017 (20.9.-30.9.) alebo sa začína počítať až od nasledujúceho mesiaca? Vopred ďakujem 🙂

evittam
21. apr 2019

@levandullka Hlavnou podmienkou naroku na MD je mat aspon 270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom. Nie zaplatene.
Btw.mas tu o tom istom minimalne 5diskusii. Zbytočne založená ďalšia.

levandullka
autor
21. apr 2019

@evittam To viem, ja som sa pytala konkretne, od kedy sa tie dva roky pocitaju... Pokial Vam tato diskusia pride zbytocna, nemuseli ste vobec reagovat 🤗. Slusne som prosila o nazor... 😉

lubik87
21. apr 2019

@levandullka počítajú sa dva roky pred.porodom. a počítajú sa.len dní za ktoré bolo np odvedené žiadne dní navyše

veronikaszabova
21. apr 2019

@levandullka staci zajst na SP, nech ti to pozru - kolko ti chyba

evittam
21. apr 2019

@levandullka Slusne som ti poradila. A nie je to nazor ale fakt. Konkrétne sa stačilo pytat uz v založenej diskusii. Ak mas termín 20.9.2019 berie sa obdobie 20.9.2017-20.9.2019. Ak pri nástupe na MD este nebudeš splnat hlavnu podmienku nároku na MD tak SP caka do porodu. Ak ju splnis vyplatia MD spatne.

evittam
21. apr 2019

@lubik87 To nie je pravda. Preco odpovedás ked tomu nerozumies?! Podmienkou je mat 270dni NP, nemusí byt ani odvedené ani zaplatene.

lubik87
21. apr 2019

@evittam odvádza sa NP v odvodoch ...s kade inak ich naberie ? Či za pekný úsmev rozdávajú...

evittam
21. apr 2019

@lubik87 Este raz-hlavnou podmienkou naroku na MD je mat aspon 270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom.
Ked si na PN, OCR, MD, RD (PP trvá) ake odvody sa konkrétne odvádzajú?! Najskor si naštuduj a potom rozdávaj rady. Urobíš sluzbu viacerym. Dnes uz v druhej diskusii radis zle.

lubik87
21. apr 2019

@evittam nie neradim zle len nie po tvojom 🙂 prajem pekné sviatky

evittam
21. apr 2019

@lubik87 Po mojom?! Prosím ta aspon nepis "dristy". 😁😁😁 A odpovedaj na otazky. Tu nič totiž nie je "po mojom". Ja tu pisem jasne a zrozumiteľne a správne. A hlavne na základe zákona.
Dakujem a napodobne.

evittam
21. apr 2019

@lubik87 Ty tvrdis,ze musi mat 270dni odvedené odvody na NP, co nie je pravda ale loz a zavádzanie. To je všetko.