Som SZČO. Poraďte ohľadom materskej

vandana
6. okt 2020

Ahojte.
Ospravedlňujem sa, ale som v tom jeleň.

Mám zopár otázok. Som prvorodička a od 1.1.2018 som na SZČO, od leta 2019 si hradím aj sociálne poistenie.

Doktor ma vypísal na MD od 16.10. Vzťahuje sa termín odchodu MD aj na živnostníčku?
Nakoľko som si celý minulý aj tento rok platila odvody - základné - predpokladám, že budem mať materskú tak 200 eur, však?
Platím tých 78 zdravotku a cca 170 sociálku. Z toho mi bude vyhodnotená výška? A koľko to v takom prípade býva, 200 eur?
Čiže pre mňa by bolo lepšie pracovať pre firmu čo najdlhšie, si myslím.
Je to zlúčiteľné - aj pracovať ešte kým sa dá, aj podať žiadosť o MD?
Prípadne - môžem žiadosť o MD podať aj neskôr ako mi uviedol doktor? Mám tam 16.10, ale napríklad by som vedela robiť z domu až do polky novembra (termín pôrodu ku koncu novembra).

Plus, ak som živnostník, musí mi dať na žiadosť štempel firma pre ktorú vykonávam služby, alebo stačí že je to podpísané len odomňa ako od živnostníka?

Plus ako je to s odvodmi? Dočítala som sa, že si môžem zmeniť sociálne na 0 a zdravotné na minimálne (10eur), je to tak? Aj keď som čítala že to nie je najideálnejšie, lebo potom keď skončí MD to musím doplácať?
A má SZČO nárok na kočíkovné?

Ďakujem vopred všetkým za rady!

draik
6. okt 2020

Nikto Vám nebráni pokračovať v živnosti aj počas MD. Sociálne odvody neplatíte, zdravotné preddavky radšej uhrádzajte, aby Vám v ročnom zúčtovaní nevyšiel vyšší nedoplatok. Materské 75% z vlaňajšieho priemerného vymeriavacieho základu, z ktorého platíte odvody do SP. Žiadosť o materské podpisujete len Vy.

simoneeckaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
draik
6. okt 2020

@simoneeckaa
živnosť nie je výkon práce v klasickom zmysle. To je výhoda oproti PP.

s_a
6. okt 2020

@simoneeckaa počas materskej môže mať živnostníčka príjem zo živnosti 🙂

simoneeckaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
draik
6. okt 2020

461/2003 Z.z.

simoneeckaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
draik
6. okt 2020

@simoneeckaa
To síce môžte, ale rovnako SP môže vykonať kontrolu u zamestnávateľa, pretože sa javí ako zjavné, že ide o účelové zamestnanie za účelom maximálnych dávok. Ja by som tú PN zvážil.

simoneeckaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivkazba
7. okt 2020

@simoneeckaa draik píše o kontrole zamestnávateľa, nemyslel kontrolu teba. Áno zákon umožňuje maximálne materské, ale keď sa zamestnáš na 92 dní pričom minimálne je potrebných 90 dní, tak SP to môže vyhodnotiť ako účelové zamestnanie, čo aj je však že. Čiže draik odporúča zvážiť PN v tom zmysle, aby si na ňu nešla a pokračovala v novom zamestnaní dlhšie, aby sa nestalo že ti SP zamietne maximálny MP kvôli účelovisti nového zamestnania.

simoneeckaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivkazba
7. okt 2020

@simoneeckaa môžu zamietnuť ak vyhodnotia zamestnanie ako účelové.

vandana
autor
7. okt 2020

@draik dakujem velmi pekne. Cize, je mozne podat md k tomu 16.10 a pokracovat v cinnosti az do porodu? Nebude sa to negovat ze mi napr nevyplatia md alebo podobne?

luciab19
7. okt 2020

@simoneeckaa presne tak môžu to zamietnuť. Je to veľmi okaté. Už take prípady boli...

luciab19
7. okt 2020

@simoneeckaa A druha vec - každý zamestnávateľ sa isto poteší kontrole. Ma aj iných zam-cov? Budú skúmať, či ma aj iných a či majú taký plat ako ty, ak vykonávajú podobnú činnosť. Či zam-teľ ma reálne tak príjem aby mohol mat niekoho kto ma 2tis v hrubom plat, keďže toľko treba na max materskú. Či Tvoja pracovná pozícia a plat sú vôbec logické - napr upratovačka s platom 2tis? Alebo sekretárka a pod? Už radšej vydržať aspoň cez 100-115 dni a je to menej okaté...

ivkazba
7. okt 2020

@vandana môžeš fungovať, už to draik napísal, je právnik, takže na odpoveď sa určite dá spoľahnúť. Čo sa týka tzv. "kočíkovného", nárok na neho nemá nič spoločné s tým, či si zamestnanec, szčo, nezamestnaná. Tam je podmienka navštevovať poradne, takže pokiaľ neignoruješ návštevy lekára, máš na neho nárok.

vandana
autor
7. okt 2020

@ivkazba @draik ďakujem veľmi pekne!!!

simoneeckaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivkazba
7. okt 2020

@simoneeckaa pri otvorení živnosti popri TPP pozor na to, či nemáš v pracovnej zmluve alebo inom internom predpise info o tom, že nemôžeš popri TPP pracovať v inej konkurenčnej spoločnosti alebo vykonávať živnosť v oblasti, v ktorej pôsobí aj zamestnávateľ alebo dokonca vykonávať živnosť všeobecne.

simoneeckaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
draik
7. okt 2020

@simoneeckaa
Je to ok.

simoneeckaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
draik
7. okt 2020

@simoneeckaa
Viď prvý príspevok.