Som už 8 mesiacov na PN a pôjdem na materskú dovolenku

monikaza7
4. aug 2021

Tohto času som na PN už 8 mesiac a práve som zistila, že som tehotná. Z čoho sa mi bude vypočítavať materská? Je lepšie ísť do práce aspoň na pár mesiacov, kvôli lepšej materskej ? Kto vie nech poradí. Ďakujem krásne
Začiatok PN 20.12.2020
Termín pôrodu 03/2022

accountant25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kacena4
4. aug 2021

nepises z akeho dovodu si tak dlho pn, ci nebudes mat teda narok na polovicny ci dokonca cely invalidny... ani ci si predtym pracovala... takzo sa radi

mogaa
4. aug 2021

@monikaza7 máš PP na dobu neurčitú? materská sa ti bude rátať z platu na zmluve(mala by sa rátať z r.2021 ale keďže si na PN, bude sa brať predpokladaný príjem(bez príplatkov za zmennosť, odmien....)....ale ako bolo spomenté vyššie , platená PN je len 12 mesiacov, potom musíš odpracovať určité obdobie aby ti opäť vznikol nárok

accountant25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
monikaza7
autor
4. aug 2021

@kacena4 mala som 13.1.2021 artroskopiu /zošitie menisku/ doteraz neviem ohnúť nohou preto PN. Predtým som pracovala celých 5 rokov takže som na dobu neurčitú. Ja len zvažujem či ísť od septembra do práce, aby som mala lepšiu materskú lebo tak či tak nástup na materskú podľa termínu by sa mi dal už zobrať aj v decembri ak použijem aj dovolenku.

alenah31
4. aug 2021

@monikaza7 a máš toľko starej dovolenky, aby si to nástupu na MD mala vykryté? Za r. 2021 ti dovolenka neprislúcha žiadna pokiaľ nenastúpiš do práce a budeš chcieť byť do 19.12.2021 doma na PN. Na MD budeš nastupovať v r. 2022, tvoj DVZ pre výpočet mat. dávky bude r. 2021. Pokiaľ nastúpiš do práce skôr - napr. v septembri - je možné zvýšiť tvoj priemer na lepšiu materskú príplatkami, odmenou a pod. - ak túto možnosť máte - inak bude mat. z pravdepodobného DVZ resp. z príjmu dosiahnutého za odprac. obdobie 2021.

alenah31
4. aug 2021

@accountant25 ona je zamestnanec - v jej prípade platené=odpracované. Už nie je možný súbeh zamestnania a DNP😉

accountant25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alenah31
4. aug 2021

@accountant25 treba písať konkrétne k prípadu, ktorý zadala autorka príspevku - môže si potom myslieť, že sa to týka aj jej. @mogaa je tiež z odboru a píše priamo k autorkinmu prípadu. Bohužiaľ takto sa potom mýlia tí, ktorí sa konkrétne na niečo pýtajú. Alebo treba napísať, že všeobecné platí....pretože v jej prípade to pravda je.

accountant25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lilinka88
4. aug 2021

Pokiaľ budeš celý rok na PN, bude sa ti MD počítať z predpokladaného VZ, z toho,čo sa účtovníčka. Ak nastúpiš do práce, budeš si čerpať dovolenku, bude sa počítať z tohto VZ

monikaza7
autor
5. aug 2021

Ďakujem všetkým za vaše informácie 🙂