Stihnem si splniť 270 dní k nároku na materskú?

27. nov 2019

Ahojte
je tu toho dost o tych materkych.. len nikde neviem najst svoj pripad..
od 7/1017 do 3/2019 som pracovala na zmluvu v UK
od 4/2019 som SZCO.. termin porodu mam 22/5/2020
platila som si dobrovolne NP 4mesiace (z minima) od aprila do jula 2019 (tam mi to vychadza 122dni)
teraz by som sa chcela opat prihlasit na dobrovolne nemocenske, aby som splnila tych 270dni (do terminu porodu??)
otazka znie- stiham to v pohode?? budem mat narok na matersku davku? stale som v pomykove, ci tych 270 dni a aktivne NP treba mat do terminu porodu alebo do nastupu na matersku? bude sa zaratavat aj ten pracovny pomer z UK (predtym som pracovala 4r na SR)
dakujem krasne za vsetky odpovede

evittam
28. nov 2019

270dni NP do porodu. Co sa tyka UK skus zistit na SP.

autor
28. nov 2019

@evittam dakujem krasne, stale som z toho v pomykove , lebo aj na socialke pisu, ze do nastupu na MD (resp. terminu porodu)...takze berie sa termin porodu
este jedna otazocka - je mozne sa teraz prihlasit a platit maximalne dobrovolne NP? potom by aj vysla vyssia MD ako z minima? 🤷‍♀️
dakujem

majusska202
28. nov 2019

Ahoj ja som mala podobný prípad na socialke mi povedali ze mi chyba 107 dní do tých 270. Takže som spravila nasledovne zamestnala som sa u kamošky platila mi maximálne odvody a tým pádom som získala maximálnu materskú. Pretoze materská sa vybratá z posledného prijmu ktorý trvá viac ako 90 dní. Takže moja rada choď na sociálnu zisti koľko ti chýba ak ti chýba a môžeš to riešiť podobne

autor
28. nov 2019

@majusska202 dakujem, nad touto moznostou som tiez rozmyslala.. ale teoreticky do terminu porodu by som stihla splnit podmienku aj 270dni platenia dobrovolnejo NP.. len neviem ci by mi vysla aj max.. ked som platila 122 dni minimalne a teraz zvysok by som platila max..
citala som, ze materske sa potom priemeruje..

evittam
28. nov 2019

Ak chces MD z maxima musíš platiť minimálne 26tyzdnov pred nástupom na MD.

evittam
28. nov 2019

@majusska202 Lenže ty si bola aj predtým zamestnanec,ci?

autor
28. nov 2019

@evittam ok tak to mi nevychadza.. cize jedine ak chcem materske tak mi vyjde z minima..
este k tej novej zmluve na min 90dni.. to by som musela zrusit zivnost a zamestnat sa? platilo by to ci ani nie?
dakujem

evittam
28. nov 2019

Nie je možný súbeh DNP a zamestnania. Tu som si nie ista ci by pomohlo to zamestnanie, nakolko z neho nesplnis hlavnú podmienku naroku na MD.
@zalka 🤔

majusska202
28. nov 2019

@evittam mam dve deti pri prvom mi pracovný pomer skončil mesiac pred pôrodom otehotnela som keď mal malý 8 mesiacov. Takte dva roky dozadu mi ešte pár dní chytilo zo zamestnania a tých 107 dní som si takto dohnala

autor
28. nov 2019

@evittam jj jasne ☺️este sa poinformujem ohladne toho UK, ci sa to tam vztahuje do obdobia vypoctu materskej alebo nie
dakujem

zalka
28. nov 2019

Ak sa zamestnáš , defakto teraz hned, a odpracuješ 90 dní bez PN a OCR a zamestnanie ti potrvá do pôrodu minimálne tak potom MD sa ti bude rátať z tých odpracovných dní.
Súbeh práce a szčo a je možný, tomu nič nebráni, čiže živnosť rušiť nemusíš, a tebe chýba 168 dní poistenia čo do pôrodu ešte vieš stihnúť. Len netreba snívať ale začať riešiť.
A správne si vyhodnotila situáciu, ak sa prihlásiš na DNP tak potom nestihneš podmienku 26t aby si mala max. MD...t voje MD vie byt z DNP len minimálna. A samozrejme tiež ju treba riešiť a prihlásiť sa na DNP Z minima nakoľko dni utekajú. A môžeš skôr porodiť.

A ak nemáš splnenú podmienku 270 dní poistenia k dnu nástupu na MD, tak čakajú či ju splníš k dnu pôrodu. MD potom doplatia spätne.

autor
28. nov 2019

@zalka tych 90dni na zmluvu sa treba zamestnat hned? alebo pred tym nastupom na MD (aby aj prac. trval dalej) a zatial sa prihlasit na DNP
,”priebezny” nastup na MD by bol niekedy v polke aprila - tak teoreticky 90dni sa stiha aj od noveho roka? ci zle tomu rozumiem? dokopy by som mala tych 270 dni do terminu porodu
dakujem

zalka
28. nov 2019

ale pochop ty potrebuješ 270 dní .. ak sa zamestnáš od nového roka a získaš 90 dní a máš 122 dní DNP .. tak dostaneš veľké kulové a nie MD .. lebo spolu budeš mať 212 dní ... a na MD potrebuješ 270 ...
už teraz to musíš riešiť ... a musíš ostať zamestnaná .. lebo potrebuješ 150 dní poistenia to je 5 mesiacov ....

autor
28. nov 2019

@zalka no ja rozumiem ze 270 dni.. len som myslela ze ci je mozne to skombinovat.. byt teraz na dobrovolnom do konca roka
a od noveho roka zmluva s max odvodmi..
ci takato kombinacia sa nerata? 🤷‍♀️

zalka
28. nov 2019

môžeš to aj tak skombinovať ...

nie je lepšie zamestnať sa teraz a pred MD ísť na PN?

alzbetkacicka
29. nov 2019

Urcite chod osobne na socialku sa spytat,ja som bola 3 krat a este 2 krat som tam aj volala aby ma neodrbali ,ked mi viackrat povedali to iste bola som pokojnejsia a bola som na 3 socialkach nie na jednej,mozu aj zle poradit tak kvoli tomu

autor
29. nov 2019

@zalka jj jasne 🙂 to len som rozmyslala "nahlas"

autor
29. nov 2019

no este info k UK - som si to overovala na socialke tak to sem aj napisem.. keby niekto mal podobny pripad:
Na účely splnenia uvedenej podmienky sa započíta obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia (vrátane ukončeného nemocenského poistenia v štáte Európskej únie), ak predmetné obdobie bude spadať do obdobia posledných dvoch rokov pred pôrodom. Základným predpokladom vzniku nároku na materské je existencia nemocenského poistenia v čase nástupu na materskú dovolenku alebo plynutie ochrannej lehoty k uvedenému dátumu. Ochranná lehota po zániku nemocenského poistenia v inom štáte EÚ trvá spravidla sedem kalendárnych dní po zániku nemocenského poistenia, ak Vám nemocenské poistenie zanikne v období tehotenstva, ochranná lehota trvá osem mesiacov. Aby sa na Vás vzťahovala ochranná lehota podľa platnej legislatívy Slovenskej republiky je potrebné, aby ste začali poberať dávku v nezamestnanosti (po návrate do Slovenskej republiky pred vznikom dôvodu na poskytnutie materského). Na účely zohľadnenia období nemocenského poistenia podľa právnych predpisov iného štátu v súvislosti s uplatňovaním nároku na peňažné dávky v materstva sa používa spravidla formulár E 104 Potvrdenie o úhrne období poistenia. Pri výpočte materského sa neprihliada na príjmy dosiahnuté v danej krajine EÚ. Nemocenská dávka sa spravidla vypočíta z minimálneho vymeriavacieho základu.