SZČO, úrad práce a nedorozumenie

janadidiova
3. aug 2018

Ahojte, prosím vás o radu
k 1.8. 2018 som pozastavila SZČO. Na materskú však nastupujem až 9.8. čo znamená, že budem 8 dní neevidovaná na žiadnom úrade, nik za mňa nič neodvádza. Preto som sa dnes (3.8.2018) zaevidovala na UPSVR s tým, že sa chcem k 9.8. vyradiť. Nebudem predsa riskovať, že mi o 10 rokov príde domov platiť pokuta že som štátu v tomto čase za ten týždeň nič neodviedla.

Pani za stolom mi ale povedala, že ma vyradí z evidencie až keď jej donesiem rodný list dieťaťa, čiže až v septembri. Už tam mi to bolo divné, že prečo to takto funguje, ale reku čo už. Systém sa nesnažím už pochopiť.

Ale doma som si uvedomila, že som zaškrtla, že čestne prehlasujem, že nemám nárok na materské (čo bola aj pravda, ale len k dátumu podania žiadosti o zaradenie do evidencie a platí to len do 9.8.) potom je už ten výrok nepravdivý, pretože vtedy nastúpim na materskú. Ale aj napriek tomu budem musieť ostať na UPSVR do narodenia dieťaťa - aspoň podľa slov tej pani.

Stretli ste sa s takým niečím? konám protizákonne? Viete mi poradiť? Obávam sa, že o niekoľko rokov ma to môže dostihnúť a dajú mi nejakú pokutu. Keď som si to dala mailom ešte raz potvrdiť, či je všetko v poriadku, pani mi odpísala že konala podľa zákona a vychádzala z dokumentov, ktoré som jej poskytla. Lenže ja som jej vravela že rozhodnutie od doktora (že na materskú idem až 9.8.) som poslala už na sociálku a že kópiu nemám, takže odomňa nemá žiadny doklad že idem na materskú - to som jej len povedala na mieste.

Ďakujem Vám krásne za akékoľvek rady
Jana

fefe123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hettinka
3. aug 2018

@janadidiova ja mám skúsenosť, že tety na UPSVaR kopu vecí nevedia, oni len mechanicky riešia podľa nejakých prípisov, čo im prídu, ale komplexne poradiť nevedia.
Podľa mňa sa môžeš dať vyradiť aj na vlastnú žiadosť k tomu 9.8. a nemá čo ona riešiť, aký máš dôvod.
Prípadne si sa mohla evidovať na pár dní ako dobrovoľne nezamestnaná a zaplatiť si za ten čas odvody.
Tiež neviem ako to presne funguje, ale prečo si pozastavila činnosť k 1.8. ,,, nedalo sa až k 9.8., ked nastupuješ na MD?

domca44
3. aug 2018

@janadidiova Ja som dostala tiez papier ze mam neevidovanich dni od 7.2.2018 do 13.7.2018 vtedy som isla z PNky na Matersku. Tie dni mi neak vypadli takze si ich budem musiet vyplatit cc 10€ nic viac 🙂

janadidiova
autor
3. aug 2018

@fefe123 dakujem za odpoved, nabuduce budem opatrnejsia. zo sociálky mi maju poslať vyjadrenie postou, preto som to neriesila a nevedela som, ze to bude tak nutné...idem im písať a volat, vdaka

janadidiova
autor
3. aug 2018

@hettinka pozastavila som k 1. lebo som si zle vypočítala odchod na matersku a myslela som, že 1. už budem na materskej, riesila som to este pred tým :(

9lf9
3. aug 2018

povedala ti dobre...zo zakona sa mozes dat vyradit na vlastnu ziadost kedy len ches ale ked si evidovana tak ta vyradia az na zaklade RL dietata dnom jeho narodenia..pozri si zakon

hettinka
3. aug 2018

@janadidiova a gynekolog ťa nemože vypísať skôr? Ved nástup je 6-8 týždňov pred ... ale to už je asi jedno, kedže si sa už zaevidovala

domca44
3. aug 2018

Ahojte. Viete mi niekto prosim poradit? Som na MD uz 4 mesiacov od Septembra budem musiet ist vybavovat prechod na PN kolko budem znova dostat ked som mala Matersku 460€. Kolko percent z toho budem mat vyratanych? Ďakujem !!! 🙂

maminuska
3. aug 2018

@janadidiova a prečo si pozastavila živnosť ? nemohla ti plynúť ďalej ?

chiara189
4. aug 2018

@domca4 pn sa pocita zo mzdy 55% z hrubej mzdy ale musi ti trvat pracovny pomer alebo musis byt v ochrannej lehote

chiara189
4. aug 2018

@domca44 vid hore ;) oznacila som niekoho ineho ;))

domca44
5. aug 2018

@chiara189 nie na PNku som myslela alr na Rodicovsku Dovolenku 🙂 ale dikky 🙂

chiara189
5. aug 2018

@domca44 rodicovsky je vzdy 213e ci si robila ci nerobila je to jednotna davka

janadidiova
autor
6. aug 2018

@hettinka ano uz som odovzdala papier na socialke pred 2 tyzdnami 🙂 8 tyzdnov je myslim ked je rizikovejsi pripad, ale ja mam gyn ktorí nepusta len tak...

janadidiova
autor
6. aug 2018

@maminuska lebo nemam ziadny príjem a odvody by ma stáli 212 eur..presne tolko, kolko by som dostavala rodicovsky..to sa mi neoplatí drzat

maminuska
6. aug 2018

@janadidiova tak ale potom nemáš materskú aké rodičovský.

sasesoe
6. aug 2018

@janadidiova ahoj, ja len ze pocas materskej nemusia pozastavit zivnost, mozes aj dalej pracovat, ale neplatis ziadne odvody.

sasesoe
6. aug 2018

@domca44 md je 75% z denneho vymeriavacieho zakladu pn je tusim 55%. Ale ide to podla poctu kalendarnych dni.

janadidiova
autor
7. aug 2018

@maminuska materska je prvy pol rok 320 eur,potom je uz len rodicovsky...pomylila som sa...ale aj tak by sa mi neoplatilo zivnost ponechat..nemala by som z coho odvody platit

petamada
7. aug 2018

@janadidiova odvody neplatis ked mas zivnost: ked si na materskej, pn alebo ocr

janadidiova
autor
8. aug 2018

@petamada si si ista?kolegyna ostala pracovat aj na materskej na zivnost a stale plati aj zdravotku aj socialku..

myjusiatko
8. aug 2018

@janadidiova ty si vyberas, ci nastupis na MD 8-6t pred. Mozes nastupit ktorykolvek den medzi 8-6t pred terminom porodu. Tam sa ziadne rizikove/nerizikove neriesi. Je to len a len tvoje rozhodnutie, nie doktora. Zalezi na tebe, kedy chces.

maminuska
8. aug 2018

@janadidiova ja som si istá , počas materskej aj keď pracuješ odvody do sociálky a zdravotky neplatíš. Počas rodičovského áno .

mimka11111
8. aug 2018

@janadidiova ahoj, ja som SZČO...išla som na materskú a neplatila som žiadne odvody, počas materskej samozrejme a príjem som aj napriek tomu mala...pri ročnom zúčtovaní mi príjem zohľadnili a doplatila som odvody z reálneho príjmu....ty ale príjem nemáš,resp.nebudes mať , tak ti odvody ani nebudú z čoho vychádzať ...akonáhle som prešla na rodičovský,odvody si už normálne platím

petamada
8. aug 2018

@janadidiova som si ista, je to oslobodene od platby do socialky, zdravotka sa tusim plati ale nie som si ista, odporucam ti, vygooglit si informácie od Mihála, velmi dobre rady dava

maminuska
8. aug 2018

@petamada zdravotka sa počas materskej neplatí .

draik
8. aug 2018

@petamada
Zdravotka má ročne zúčtovanie. Ak má príjem a neplatí preddavky, tak vyjde nedoplatok.

maminuska
8. aug 2018

@draik ano, to je logické a normálne a mnou 2 krát už odskúšané . Zdravotka sa doplatí v ročnom zúčtovaní ale počas samotnej materskej je prerušené platenie. Sociálka sa vôbec neplatí počas materskej a ani a nedopláca.

liaka
8. aug 2018

@janadidiova materska alebo rodicovska?