Tehotenská dávka - suma

denisa9724
16. sep 2021

Ahojte,
Viete mi niektorá/ý z vás poradiť že ako je to možné že tehotenská dávka je 333 eur a nejaké centy a ja som dostala raz 130 cca teraz 77,10. Ako je to možné?!
Ďakujem dopredu za odpoveď

zooeynka
16. sep 2021

Nie je 333€. Pozri si stranku socpoist, tam mas vsetko.

zanetakovacsova
16. sep 2021

@denisa9724 nie je 333.

lienka.7
16. sep 2021

@denisa9724 to mas podla vysky platu odstupnovane...teda hrubej mzdy. A pocita sa ti to za dni mesiaca, nie pausalne... nie je to celkom fer, ale co uz narobis. Bud rada aspon za nieco...

petamich
16. sep 2021

tehotenske je 15% z DVZ - v tejto tabulke si cca. vies pozriet aky plat = aka vyska tehotenskeho 🙂 na najvyssie treba mat prijem viac ako cca. 2200E

petamich
16. sep 2021

@lienka.7 zalezi od uhla pohladu, podla teba je fer, ze ak niekto zaraba nadstandardne tak dan a odvody strop nemaju a este platis takzvanu milionarsku dan ale napr. ja nedostanem matersku 70% z vymeriavaceho zakladu lebo je tam strop, rovnako ako nedostanem tehotenske 15% lebo je tam strop...takze ano pravdu mas nie je to fer 😃 a to len preto, ze som si dovolila najst dobru pracu a travila som v nej x hodin navyse tyzdenne, aby som si tu vyplatu zasluzila? ja tie dane kludne nezaplatim a mozu si vsetky davky nechat, usetrila by som 🤪 vzdy bude niekto kto bude mat pocit, ze je to nefer 😃

lienka.7
16. sep 2021

@petamich ano, suhlasim s tebou.
Ale stropy zase musia byt kvoli roznym spekulantom, povedzme si uprimne. Vid tu rozne prispevky a rady ako si navysit matersku fingovanym 3-mesacnym platom. Mne napr. chyba do vyssieho prispevku "hlupych" 20€. A som zaradena spolu s tou ktora zaraba tych cca. 510€. Nevyvysujem sa, to nie ale nie je fer, ze potom je to odstupnovane uz po 100€. No preco asi? Preto lebo drviva vacsina tak dosyane len ten minimalny prispevok. Preco aj toto nie je ako materske pocitane presne % zo zakladu?
Ale ako som napisala, spravodlivost neexistuje, aspon ze dali aspon nieco.

petamich
16. sep 2021

@lienka.7 pravdu mas 🙂 uplne suhlasim, az tu som sa dozvedela co vsetko je mozne, aby si clovek "prilepsil", nestacila som sa cudovat, mne by take nikdy nenapadlo, ja som ani nevedela, na co vsetko ma clovek narok 🤷‍♀️

lienka.7
16. sep 2021

@petamich ja byt ci uz v SP alebo ministrom, tak taketo vyslovene ucelove navysovanie zakazem, resp.obmedzim v zakone. Lebo je jasne ze tehotnu v 7.mesiaci nikto nezamestna len tak.. obzvlast ked dovtedy mala nestandardne XY rokov prijem vyrazne nizsi a teraz zrazu 3.mesiace a o 1000€ viac, a navyse hned po porode (ci este pred) zazracne PP ukonci.... zamer ako vysity 👎👎👎
Ale co uz, nezavidim im, nech si to uziju.
PS: medzi nami dievcatami 😁 tiez by som mala tuto moznost, ale povedala ze mi to za to nestoji, takto podvadzat. Dobre vztahy a praca aj do buducnosti je mi prednejsia...

nafka0483
16. sep 2021

@petamich Ale zober si, ze kto zaraba 500eur, tak ake ma odvody - a dostane tehotenske 215,50. A zober si ake ma odvody ta co zaraba 1400eur - a dostane zas tu istu sumu tehotenskeho 215,50.

Ta co ma minimalku, tak si prilepsi o skoro polovicu platu, to je teda parada ale tej druhej je 215 ake percento z jej 1400 euroveho prijmu?

Mohli to pocitat normalne ako matersku, proste urcit % a tolko dostanes. Nie ze % ale zas minimum je tolko, na tomto profituju najviac tie co maju minimalku.

lienka.7
16. sep 2021

@nafka0483 ano ano, presne toto som myslela...
Aj ked este raz, nezavidim im, lebo potom matersku uz maju pocitanu podla %.

lienka.7
16. sep 2021

@nafka0483 plus este si vezmi, ze studentky, ktore neodviedli do SP ani euro tiez dostanu 200€ - ako stipendium 👎👎👎
No koment toto. 🤐🤐🤐

anne_mary2
16. sep 2021

sice sa tu zeny rozculujete ale… ucel tehotenskeho je myslim prave teb prilepsit tym co to potrebuju, ale pracuju ( lebo romovia ). Tiez patrim do skupiny s “vyssim prijmom” , logicky ak sa hovorilo o tehotenskom ako o niecom co ma pomoct k tomu aby sa zvysili porodnost, aby zeny neuvazovali ci si z ekonkmickych dovodov mozu dieta nechat… tak si povedzme, ja co chodim do prace, zarabam, asi to u mna nehra nejaky rolu extra, ci s tehotenskym alebo bez - ci to dieta mat budem alebo nie…
Ano jasne, nebudeme si hovorit ze kto zaraba uz sa mu dalsie € nehodia, jasne ze hodia, ale to asi nie je ucel tejto davky….. 🤷🏼‍♀️
teda fer nefer, “nezavidme” tym studentkam tych 215 eur preboha!!!

lienka.7
16. sep 2021

@anne_mary2 ako som pisala, nikomu nezavidim, ale ide mi vyslovene o princip.
Mnoho studentiek pracuje, samozrejme na dohody a neodvadzaju dane, z akeho dovodu potom maju mat narok na prispevky?
Detto doktorandky, dostavaju cca.1000€ stipendium, plus 200€ tehotenske, to je 1200€ v cistom! To nemaju ani niektore rodiny. Cize ano, opat dostat daco "zadarmo". Ja ked som studovala, tak som si aspin z toho minima platila dobrovolne odvody, lebo keby daco, aby som aspon mala narok na nieco...
Ulohou statu by malo byt vychovat aj trosku k zodpovednosti, nielen bezhlavo rozdavat davky. To potom aj ony padaju na uroven nasich romskych spoluobcanov, sorry.

petamich
16. sep 2021

vravim zeny 🙂 vzdy bude niekto, kto bude mat pocit, ze davka je nefer - ten co ju nedostane, lebo nesplna podmienky, ten co ju dostane ale dostane rovnako ako ta co odvadza o polovicu menej, ten co ju dostane ale osekne ju strop 😃 co narobime

ale ano suhlasim s @anne_mary2, ze ak mala byt tato davka na podporu porodnosti, tak to sice opat mohli spravit inak, lebo po porode co? ved vydavky len zacnu...ale ano ja som sa na dieta financne pripravila a keby aj ziadne tehotenske nebolo, moje rozhodnutie mat dieta by to neovplyvnilo

petamich
16. sep 2021

@nafka0483 vidis toto mi ani nenapadlo, ze tam je to tiez vlastne hlupost, ked porovnavas tieto dve situacie a taketo prijmy 🙈

lienka.7
16. sep 2021

@petamich ano presne, mas uplnu pravdu. Zacne to vsetko po porode 👌👌👌
Ja tiez beriem cele tehotenske iba ako akesi "prilepsenie". Tak ako prve, i toto druhe by som mala tak ci tak 😁
Inak citam v inych prispevkoch ze aj ty mas malicke, gratulujem 😊🤗

petamich
16. sep 2021

@lienka.7 dakujem 🙂 a tiez gratulujem!

lienka.7
16. sep 2021

@petamich dakujem 😘
Snad sa vsetko podari tak ako ma a bude to ten najkrasi vianocny darcek 😊😃

queen_el
16. sep 2021

@lienka.7 lenze tehotenske stipendium studentkam neplati SP ale skola…

lienka.7
17. sep 2021

@queen_el a peniaze ma skola odkial prosim ta? Myslis ze rektor si snad ukroji z platu?

nafka0483
17. sep 2021

@anne_mary2 Urcite nikomu nezavidim. Suhlasim s tym, ze pre babo sme sa rozhodli my dvaja s manzelom a teda sme plne schopni so to vsetko financovat. Aj bez tehotenskeho. Len poukazujem na to, ze ked uz sa to odvija od nemocenskeho poistenia, tak je fer to urobit ako matersku.

queen_el
17. sep 2021

@lienka.7 no nie zo SP

queen_el
17. sep 2021

@lienka.7 okrem toho praca doktorandky je normalna praca, len si ludia myslia ze to je “zadarmo” lebo ved studentka…dlho boli doktorandi normalne ako zamestnanci, len nejaky uzasny zakon to upravil…ako v niecom mas pravdu, ze netreba to prehanatbs davkami ale porovnavat dokroandky so “spoluobcanmi” ktori ziju z davok, je trosku cez ciaru

lusyc
17. sep 2021

A už keď sa hovorí o nárokoch a sumách na prilepšenie z tehotenského, či rodičovského príspevku, tak veľmi zle obídu matky predčasniatok, ktorým by tie peniaze fakt bolo treba.

lienka.7
17. sep 2021

@queen_el peniaze su z rozpoctu kapitoly MS SR. tomu ich prideluje MPSVaR. Doteraz tak vyplatili 160tis.€. Reportaz asi z pred mesiaca...
Doktorand ma postavenie studenta, vyhovuje to VS z hladiska, ze dostavaju na nich dotacie a VS to nestoji ani euro. To len VS si z nich urobili lacnu pracovnu silu, lebo v cistom maju mnoho krat viac ako iny zamestnanec. Sama som bola doktorandkou, takze to velmi dobre poznam. A ano, dobrovolne som si platila aspon min.odvody. co im v tom brani? Plus este maju brigady, co za mojich cias bolo nepredstavitelne. Je to presne ta situacia ked prides o pracu a chces cerpas podporu. Odvadzala si, mas narok. Neodvadzala si, nemas narok...

queen_el
17. sep 2021

@lienka.7 a odkial vies ze si ine doktorandky neplatia odvody? ano myslela som si, ze si bola aj ty, inak by si to takto intenzivne neriesila...

lienka.7
17. sep 2021

@queen_el lebo keby si platili odvody, tak ziadaju od SP. Uplne elementarna logika 🙈

queen_el
17. sep 2021

@lienka.7 to mi je jasne. len ty predpokladas ze vsetky doktorandky zivu z davok od statu "zadarmo"

marryen
17. sep 2021

@queen_el a teda peniaze zo SP sú odkiaľ ? 😉

lienka.7
17. sep 2021

@marryen asi si mysli ze z neba 🙈👌🤣