Trvalý pobyt si musím nahlásiť v zahraničí. Zrušia mi prídavky. Čo s tým?

mirka414
27. mar 2009

poradte mi prosim ako mam riesit tuto situaciu 😒 .snad to pomoze aj inym mamickam.rodila som doma na slovensku.po 3mesiacoch som odisla spolu z dcerkou do svajciarska za nasim tatinom.dcerka ma slovensky pas a vo svajciarsku dostala automaticky obciansky preukaz(ID)svajciarskeho obcana.ja mam len Bpovolenie.na slovensku som dostavala rodicovsky prispevok.trvaly pobyt som si neodhlasila,lebo nasa pani starostka mi povedala,ze si ho mozem ponechat...a teraz zevraj ho mam zrusit,lebo ak som v zahranici dlhsiu dobu ako 90 dni,takze si mam trvaly pobyt nahlasit tam!!ak si ho tam nahlasim zrusia mi pridavky.ako mam postupovat,poradte.

mirka414
autor
27. mar 2009

erika hore v linku od mywiel je pisane,ze staci aj prechodne bydlisko,tak ako to vlastne je?

erikasadek
27. mar 2009

staci co na prechodne bydlisko ? prepac; ak je rodicovsky tak , vcer asom to prave riesila, cez telefon, a aj na nete je jesne napisane, pockaj , hodim ti to..

mirka414
autor
27. mar 2009

na tom linku je napisane,ze trvaly pobyt,alebo prechodny! 😕

erikasadek
27. mar 2009

na prave sme s ao tom vcera s mywiel bavili ze? toto som vcera nasla, a volala som tam; a bolo mi povedane, ak ja alebo dieta nemame , trvaly pobyt nemam narok... 😉

3558
27. mar 2009

blau ale ja som im doniesla prac.zmluvu a oni povedal ze ked mi platia v uk, tak si nemozem platit na slovensku.a tie peniaze co som im platila kazdy mesiac /vtedy to bolo 411sk/tak mi za ten rok zaplatili spatne.

erikasadek
27. mar 2009

mirka, pre cudzincov!!!!! zijucich na slovensku.. 😉

blau
27. mar 2009

presne tak erika.
Mirka ja by som si zavolala do Bernu. A muz sa nemoze opytat?
a si zanho vydata?

erikasadek
27. mar 2009

zuzka, mne nasli nedoplatok spred 9 rokov za rok nemala som ako dokazat ze som ich zaplatila isiel ma slak trafit..
a pred mesiacom mi prisiel list od poistovne, ze ma od datumu, odhlasenia nemaju, ze kde som!!!! chapete, aky maju bordel pre nich som bola od 2004 nezvestna a tak si na mna spomenuli ze trebalo by vymahat penize..

a ze od vtedy osm s aod nich odhlasila, tak to im nenapadlo.. 😠

3558
27. mar 2009

tak ja mam vsetky seky schovane a mozu mi vyliest na hrb. a odkedy si neplatim, odvtedy pracujem v zahranici. takze som kryta. mame to s MM rovnako.

mirka414
autor
27. mar 2009

ano sme zobraty,ale manzel sa takym veciam nerozmie...

erikasadek
27. mar 2009

zuzka , ked ja som si to platila ale doma som nebola, islo to cez mamu............... 😠 takze ked ona zabudla odkladta seky tak som mala smolu.......;

briketa
27. mar 2009

Nevidim dovod preco by si musela odhlasit pobyt na SVK, ked mas slovenske obcianstvo. Vo Svajci som mala B-cko aj ako studentka tamojsej VS ak sa dobre pamatam, to ma vobec neporavnovalo rusit si moje obcianstvo. Hlavne ked tam neplanujes ostat.
Mimochodom ja na SVK nie som uz 10 rokov, trvaly pobyt mam uplne na opacnom konci zemegule, ale ani slovensky som si nikdy nerusila a nikomu to nevadi.
Dokonca mi pan na policii povedal, aby som sa na stary obciansky vykaslala (stale ho mam),nic neriesila a ked ma niekto na SVK vyzve nech ukazem bud svoj zahranicny obciansky, alebo pas. Ved zastavovat ma budu s najvacsou pravdepodobnostou len na cetse.
Ja som sa im na cele papierovanie zvysoka vykaslala.

mirka414
autor
27. mar 2009

dievcata a ako to vlastne je z trvalym a ako z prechodnym pobytom?ja si stale platim aj odpad v dedine na sk a stale tam mam aj pobyt..30.te ho ked pojdem na sk mam sa zastavit na urade prace a soc.veci a rodiny je tam jedno mile ziena snad poradi...

3558
27. mar 2009

no to ti mala odkladat. ked sa nieco potrebuje zaplatit,tak svokra ma splnomocnenie, a krabicu od topanok, kde mi vsetko co poplati zalozi tam. a ked pridem na dovolenku 2 krat za rok, tak si to potriedim do takeho velkeho zakladaca vecer pri vinku s MM. 🙂

blau
27. mar 2009

mirka opytaj sa teda na prislusnom urade doma na sk. Pretoze sme v EU( hovorim o Sk a At) mozem poberat davku len z jedneho statu a to z toho kde som sa rozhodla zit.
briketa odhlasit obcianstvo a obciansky je rozdiel.
Podla zakona ak zijes dlhodobo v zahranici mala by si mat nahlaseny tam trvaly a doma na sk mozes mat nahlaseny prechodny-
Ked ti pan na policii toto povedal, neznamena to, ze mal pravdu iba ti povedal co si chcela pocut. A nemala pantu s vybavovackami a behackami. Keby si sa opytala ineho pana policajta alebo pani na prislusnom urade, tak by ti povedali uplne nieco ine. Jasne aj ja poznam vela pripadov ako si ty a nic neriesia.

erikasadek
27. mar 2009

uz je neskoro,, zuzi, nevadi uz nemam ziadne problemy nemam co sa tyka povinnosti..........;
dokonca aj povinnost chodit do skoly som vyriesila pre moje deti.......;

erikasadek
27. mar 2009

blau plny suhla, nie je to iste , obciansky a obcianstvo... 😉
ja uz nemma obciansky ale , slovenske obcianstvo mam stale.... 😉

mirka414
autor
27. mar 2009

skocim na tu cudzinecku policiu a uvidim.a kazdopadne dam vediet ako som dopadla..ale je to hrozne,ze nikde poriadne neporadia co a aako.

blau
27. mar 2009

samozrejme to ti ostava az do konca zivota, ak nepoziadas o jeho zrusenie. Bola som osobne na krajskom urade kvoli dokladu o statnej prislusnosti. Aj ja som to mohla vyriesit, tak ze by som si nechala trvaly pobyt na sk aj obcianku( aj ked sa to nesmie) ked mam nahlaseny trvaly pobyt v rakusku. Ale naco pokusat certa. Ja mam rada veci na poriadku,
mirka ani moj muz sa nevyzna, ale za to ze je to jeho stat citil povinost zistit vsetky prava a fakty, ktore sme potrebovali vediet. Tiez sa nabehal natelefonoval. Keby je to naopak aon zije na sk citim tu povinost ja vsetko vybavit v mojom state.
V kazdom pripade byt tebou a zijem vo Svajciarsku pekne si tam nahlasim trvaly pobyt a vybavim dokumenty aby som dostavala davky vo svajciarsku. Aj ked sa mala narodila na Sk.
Prajem vela stastia 🙂

blau
27. mar 2009

Nerozumiem akoze neporadia?
My kam sme isli, tam nam vsetko polopate povedali a vysvetlili. Dokonca sme sa pytali viacerich a nikto si neprotirecil. Znalost zakona ovladaju, tak ako sa patri.

blau
27. mar 2009

najdi este tu www.eures.sk

jankando
27. mar 2009

Mirka414

ja mam stale trvaly pobyt doma, i dalej takto chcem mat... 🙂
a co sa tyka odpadu, staci len napisat prehlasenie ze zijes v zahranici a nemusi byt za teba platene viac..
takto to urobila moja mamca za nas vsetkych, kedze sme vsetci vonku a doma nik neplati za smetie, pretoze tam nie sme.. 😉

mirka414
autor
27. mar 2009

jankando a ako si to spravila na uradoch a v krajine v ktorej zijes?tam mas aky pobyt?

jankando
27. mar 2009

Mirka, nie je to nejaka blbost, ze treba odhlasit trval pobyt? 😕 😕
Ja som vonku uz 4 roky a stale a nadalej mam trvaly pobyt doma..

mirka414
autor
27. mar 2009

ja som pocula,ze trvaly pobyt mozes mat len jeden.a to v krajine,kde sa zdrzujes dlhodobo.

mywiel
27. mar 2009

Mne surovo OP zobrali na Slovensku, ze ked chcem Svajciarsky pas, ze Slov. OP si nemozem ponechat. Trvaly pobyt tym padom nemam uz na Slovensku, ale je to logické kedze tu zijem uz 14 rokov ale zas Svajciarsko nie je v EU tak mozno aj preto sa to lisi. Mam dvojité obcianstvo Slovenské a Svajciarske, dcerka sa narodila vo Svajciarsku automaticky ma Svajciarke obcianstvo no a teraz jej vybavujem na Slovensku aj Slovenské tiez chcem aby mala oboje. Narok bez trvalého bydliska nemam na Slovensku, ziadne porodné davky, rodicovské atd. nic za to narok mam tu.

mirka414
autor
27. mar 2009

mywiel ale co dostavas tu??len 200frankov od zamestanavatela ako detske pridavky a to je vsetko,nie?

jankando
27. mar 2009

Ja mam tuna prechodny, a naco mi tu trvaly?
vobec som neriesila pobyt..prosto tu zijem, pokial budem chciet...a ak sa mi to zunuje, tak pojdem dal.. 😀