Ukončenie rodičovskej dovolenky

bobacik1612
6. máj 2020

Dobry den,

ako je to teraz s ukoncenim rodicovskej dovolenky? 14.06. mi bude koncit rodicovska, no v mediach som zahliadla spravu, ze sa bude predlzovat rodicak kvoli korone, resp. sa da cerpat OCR. Na stranke socialne poistovne je info len o OCR, o predlzovani rodicaku nic.
Skolka je zatvorena, tak mam doma este aj 5,5 rocnu.

Dakujem

pininka1
6. máj 2020

@bobacik1612 teraz som to čítala na FB. Predĺžia ak nemáš iný príjem, do času krízovej situácie. Teda ak máš robotu kde sa môžeš vrátiť po rodičovskej nepredĺžia ti to.

majusqa77
6. máj 2020

tazko povedat, ci uz v juni nebudu otvorene skolke a ci bude este narok na "korona ocr"

bobacik1612
autor
6. máj 2020

Takze len ocr, kedze mam pracu. a ak by nebola korona uz, mam nejaku moznost zostat s detmi doma az do konca leta? Dovolenky mam len cca 30 dni

mogaa
6. máj 2020

@bobacik1612 keď sa otvoria škôlky tak jedine sa prihlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov.....,,,,ono myslím že cez prázdniny už budú škôlky otvorené (aby neboli karanténne OČR z dôvodu zatvoenia škôlok- lebo tak či tak je na rodičoch aby zabezpečili starostlivosť o deti v čase prázdnin....

bobacik1612
autor
7. máj 2020

@mogaa oki, dakujem

alenah31
7. máj 2020

@bobacik1612 @mogaa nemôže sa počas leta prihlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov nakoľko jej PP stále trvá - pokiaľ bude pandemická očr ukončená buď musí nastúpiť do práce alebo požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno, s ktorým on musí súhlasiť + vyčerpala by si dovolenku a s tým musí zamestnávateľ tiež súhlasiť keďže by chcela 30 dní.

bobacik1612
autor
7. máj 2020

@alenah31 preco nemozem? Dnes som sa rozpravala so susedou, co ma tiez junove dieta a ona tiez tak bola doma az do konca leta. Len bola na socialke podpisat nejaky papier a do prace nastupila v septembri. Akurat nedostavala ziadne peniaze cez leto

majusqa77
7. máj 2020

@bobacik1612 ak jej pp trval musel s tym zamestnavatel suhlasit = cerpala neplatene volno

alenah31
7. máj 2020

@bobacik1612 Prečo? Pretože sa máš vrátiť do práce predsa - RD trvá do 3 rokov dieťaťa - potom ak PP trvá návrat do práce - rovnako ako píše @majusqa77 - keď trvá PP musíš buď nastúpiť alebo požiadať o nepl. voľno zamestnávateľa - ak tak neurobíš porušíš prac. disciplínu - dokonca pre absenciu môžeš dostať výpoveď.

lenzas
7. máj 2020

@bobacik1612 Mozes byt doma ako osoba starajuca o dieta do 6 rokov, aj ked ti pracovny pomer trva, jedine ze by nieco sa zmenilo od februara. Ide o to, ze ked nechces stratit pracu, tak zamestnavatel ti mal by poskytnut neplatene volno, avsak zamestnavatel nie je povinny to neplatene volno poskytnut. Ked zamestnavatel ti da neplatene volno, tak potom sa treba prihlasit v zdravotnej poistovne, ako osoba strajuca o dieta do 6 rokov, aby si nemusela platit zdravotne poistenie.

lenzas
7. máj 2020

@alenah31 No ale ked vybavi neplatene volno v praci, tak aj tak musi sa prihlasit ako osoba starajuca o dieta do 6 rokov v zdrav. poistovni, lebo inac bude musiet sama platit poistenie.

majusqa77
7. máj 2020

@alenah31 ..a co ine som ja napisala? 🙂

alenah31
7. máj 2020

@majusqa77 však to isté 🙂

bobacik1612
autor
7. máj 2020

@lenzas dakujem, uz mi je to jasne. Zamestnavatelovi som oznamila, ale zatial sa nevyjadril, ci suhlasi. Ma na to este mesiac

alenah31
7. máj 2020

@lenzas to môže riešiť až potom - otázka znela inak. Ja sa vyjadrujem k už napísanému nie čo bude robiť potom...ostatne to zadávateľka predsa vie. Nevedela len to, že zamestnávateľ musí súhlasiť - to je celé.