Výpočet materskej

alzbetalip96
14. jún 2021

Dobry den,
Prosim poradte mi. Narok na matersku mam, ale ako mam vediet kolko mi vyjde?. Predpokladany datum narodenia je januar 2022. Momentalne som druhy mesiac zamestnana na dohodu a zmluvu mi nedaju lebo som tehotna. Mam moznost sa zamestnat na zmluvu v rod.podniku a daju mi napr 800 v hrubom na 3 mesiace. Pomoze mi to? Vyratavat budu z posledneho zamestnania? Alebo sa to rata z nejakeho priemeru za posledny polrok alebo ako? Obavam sa ze mi budu ratat matersku z tohto zamstnania ktore mam teraz a som na dohodu,takze predpokladam,ze by mi vysla nizka. Potrebujem vediet ci to na vyznam sa este zamestnat a ci sa da zachranit nejako ta moja materska...vopred dakujem za rady

barus26
14. jún 2021

@alzbetalip96 materskú ti budú pocitat z roku 2020 myslím.. ale su tu skúsenejšie baby tak snáď ti napíšu.. ale teda sú tam aj rôzne výnimky

alenah31
14. jún 2021

@alzbetalip96 pokiaľ uzatvoríš nový PP a ostatné budú ukončené a v tom novom odpracuješ najmenej 90 dní bez PN a OČR (určite o niečo viac, aby SP nevyhodnotila toto konanie ako účelové) - bude sa ti materské počítať z novej práce a z ostatných zamestnaní sa ti započítajú len dni poistenia. V prípade, že teraz uzatvoríš nový PP a ostatné neukončíš - z nového zamestnania by si musela splniť podmienku až 270 dní NP, aby sa ti počítalo materské aj z tohto PP aj z ostatných plynúcich PP - mala by si vypočítané toľko materských koľko PP máš uzatvorených a spĺňaš v nich 270 dní NP - pričom NP je aktívne, alebo budeš v OL. Pokiaľ neuzatvoríš nový PP s tým, že ostatné budú ukončené - potom ak máš termín v 01/2022 nástup na MD je v 2021 - čiže tvojím obdobím pre výpočet materskej bude rok 2020.

alzbetalip96
autor
14. jún 2021

@alenah31 dakujem pekne. A ked som min.roku bola zamestnana na ciastocnu zmluvu kde som mala na vypl.paske 20eur a pocas toho som bola aj v rakusku a mam odtial 4 vypl.pasky. tak z coho mi vyrataju? Vyzera to tak ze budem mat najnizsiu matersku na zaklade zamestnania s tou ciastocnou zmluvou asi co?

alenah31
14. jún 2021

@alzbetalip96 hlavne to musia byť zmluvy na HPP - je fuk či plný či skrátený úväzok alebo zmluvy iného charakteru (napr. Dohoda o prac. činnosti s prav. príjmom), z ktorých sa ale platí odvod na NP.

alzbetalip96
autor
14. jún 2021

@alenah31 dakujem rozumiem. Platil za mna nemocenske ale ja by som chcela zistit teda cca aku matersku budem mat...viete ci sa mam pustit do toho aby som mala tpp a tych 90 dni a ratali mi z toho alebo to nechat tak a vyrataju mi z min.roku