Výpočet materskej

24. máj 2022

Ahojte. Viete mi niekto poradiť ako sa mi bude počítať tretia materská? Pracujem na TPP. V roku 2017 sa mi materská počítala z príjmu za rok 2016, mala som vymeriavací základ cca 30 eur na deň. V roku 2019 som šla na druhú materskú, tú som mala ako predpokladaný príjem, vymeriavací základ bol cca 35 eur na deň. Teraz v máji mi skončila RD, nastúpila som do práce, ale čerpám starú dovolenku. Na MD mám nastúpiť v októbri. Z čoho sa mi bude počítať? Z tých pár mesiacov v práci? Čo ak sa niečo nedaj bože pototo a budem musieť ísť na PN? Ekonómka mi vraví, že vraj nemôžem mať nižšiu materskú ako som už v minulosti mala, že pri nižšej výmere to dorovnajú. Ak by mi rátali materskú z terajšieho príjmu, výde mi sotva 20 eur na deň. Ďakujem za každú odpoveď a radu.

petamich
24. máj 2022

ekonomka ti vravi zle - nizsiu matersku by si nemala iba v pripade retazoveho porodu, kedy zena medzi dvomi detmi nestihne nastupit do prace a ide z rodicaku na matersku (do dovrsenia 3 rokov prveho dietata), materska sa ti bude pocitat (ale mozem sa mylit) prave z roku 2022, PN nema vplyv na vymeriavaci zaklad

lilinka88
25. máj 2022

Pokiaľ sa ti nemenil zamestnávateľ, pre výpočet bude rozhodujúce obdobie minulý rok, jak si bola celý rok na RD, tak z pravdepodobného vymeriavacieho základu. Rovnako by sa počítala aj PN. A ekonómka hovorí zle, dorovnáva by sa ti iba v prípade,že by si šla plynule z RD na MD

simona92101
25. máj 2022

Bude sa ti ratat z pravdepodobneho vym.zakladu,PN na to nema vplyv.ekonomka ti nehovori dobre

autor
25. máj 2022

Ďakujem za odpovede. Takže v októbri ekonómka dá na SP odhadovaný príjem, áno? Minulý rok som celý bola na RD. Takže už to záleží iba od ekonomky, či im dá len môj fixný plat, či tam dá aj variabilnú zložku. Moja výplata sa skladá z 3 častí, fix+odmeny za výkon+provízie z predaja. Teraz, keď čerpám dovolenku, tak mám samozrejme len fix. Od júla mám nastúpiť aj fyzicky do práce.