Výpočet materskej

zildo
3. máj 2016

Ahojte, chcem sa spýtať a overit si pár informácií.Materská sa vyplaca 34t. Musim mat ale zaplatených 270dní pocas dvoch rokov nemocenské poistenie.Vyska sa vypocita -vymeriavací zaklad70% z hrubej mzdy z predchadzajuceho roka.
LENŽE ja som do konca juna 2015pracovala v inej firme ako teraz.Prace mi na seba hneď navezuju.Niečo som citala ze mi staci keď mam v novom zamestnani odrobenych 90dni len neviem ci som to dobre pochopila.Teraz neviem ci mi tu materskú vypocitaju za ten druhy polrok co som v tejto firme alebo budú brat do uvahy aj tu predchadzajucu pracu.A ze matersku nevyplaca zamestnávateľ ale socialka?a keď mi skonci materská rodičovske mi nabehne automaticky ci si to treba zas vybavit? Dakujem za odpoved

tobnuf
3. máj 2016

Ahoj .. to co si pisala by bolo dobre ist sa priamo na socialku opytat oni nahliadnu do PC a povedia ti lepsie ako my. Matersku vyplaca socialna poistovna a musis si odsledovat kedy ti skonci lebo domov ti nepride nic .. tak ked skonci MD pojdes na SP tam ti daju potvrdenie o skonceni materskej a stym pojdes vybavovat rodicak..

majusqa77
3. máj 2016

ak budes mat v druhej spolocnosti viac ako 90 dni, tak iba odtial. a potom si budes musiet ist zobrat potvrdenie o skonceni materskej a s tym na UPSVaR podat ziadost o rodicak

zildo
autor
3. máj 2016

@tobnuf hej aj ma napadlo, ze by bolo dobre sa opytat priamo tam...a diky

gapa
3. máj 2016

@zildo dobré overiť z viac zdrojov. Ak ideš na SP si velmi závislá na koho natrafíš a môžeš dostať dobrú odpoved ale aj od niekoho, kto sa nevyzná. Dobré je ale aj tak skúsiť a tiež priamo cez poradnu na stránkach soc.poistovne cez ich formulár.
Ale ak robíš doteraz a posldné nem.poistenie vzniklo 1.7.2015 a nástup na md bude dajmetomu v máji 2016 a máš platené nem.poistenia aspon 90kalen.dní (dni napr. PN, očr, RD, md sa do toho nerátajú), tak sa mataesrké bude rátať z vym.základov v období 1.7.2015 do 30.4.2016 (ak nástup je v máji), tj. do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na Md.
Nezabudni najneskôr prvý den čerpania rodičovskej dovolenky podať prihlášku na soc.poistovnu ak chceš byť dôch.poistená štátom a nemať ani den bez dôch.poistenia. Urob si kopiu prihlášky, daj opečiatkovať ako dôkaz prevzatia prihlášky a založ najlepšie k zápočtovým listom do dôchodku. Jednou z príloh k prihláške je aj kopia RL dieťaťa.

deginko
21. máj 2016

Ahoj,chcem sa spytat tiez na vypocet mojej materskej...od februara 2015 az do konca juna 2015,som pracovala v jednej firme potom som bola na urade prace az do polky oktobra 2015 a od 23oktobra az doteraz vkuse pracujem pre druheho zanestnavatela.momentalne som tehotna a chcela by som vediet ako sa mi v takomto pripade bude ratat vyska materskej,kedze medzi zamestnaniami som bola par mesiacov nezamestnana...avsak podmienku odpracovanych 270dni za posledne dva roky pred porodom mam splnenu.vyska hrubej mzdy v prvom zamestnani mi dokopy za tych 5mesiacov tvorila okolo 5000e...ae v tejto druhej praci uz vyska mojej hrubej mzdy tvori len cosi okolo 530e...Dakujem za odpoved

gapa
21. máj 2016

@deginko Ak pp vznikol 23.10.2015, máš odpracovaných aspon 90dní v tomto prac.pomere a na md pôjdeš v roku 2016, tak sa materské vyráta z vym.základov v období 23.10.2015 do konca mesiaca ktorý predchádza mesiacu nástupu na md, tj. ak nástup na md (najneskôr 6týž. pred termínom) bude v oktorbri, tak sa bude rátať z obd. 23.10.2015-30.9.2016, ak nástup bude v novembri, tak 23.10.15-31.10.16

deginko
22. máj 2016

Dakujem pekne..som tajne dufala ze sa mi aspon cosi bude rarat aj z predchadzajuceho zamestnania lebo tam som ten plat mala dvakrat taky...takze z tohto platu to moc nebude,:(

dena1973
22. máj 2016

@deginko Tak ako pise gapa. Uz sa bude pocitat iba z prijmu od terajsieho zamestnavatela...

zildo
autor
22. máj 2016

A ked sa maroduje 3mesiace pred terminom.to tam dufam nezaratavaju?

dena1973
22. máj 2016

@zildo PN materske neovplyvni...