Výpočet materskej po novom?

lenka469
9. nov 2018

Chcem poprosit o radu. Viem ze sa nejake veci vo vypoctoch od roku 2019 menia ale ja tomu celkom nerozumiem. Ako si viem vypocitat vysku materskeho ked som teraz na rodicovskom prispevku a pravdepodobne druhe dieta nestihneme aby som sla z rodicovskej dovolenky zas na matersku. Co ak mi tam vzniku napr 3-4 mesiace kym by som sla opat na matersku? (stale som zamestnana na TPP)
Rodicovsky mi konci 31.10.2019

espritka29
10. nov 2018

Čítala som v iných diskusiách, že ak si stále v TPP a nechceš už nastúpiť späť, môžeš bud čerpať dovolenku alebo ísť na PN a potom na MD. Akurát sa dá si ďalšie materské zvýšiť. Ale je tam tuším rozdiel v tom, ak na MD nastúpis v tom istom kalendárnom roku a inak je to, ak na MD nastúpis v ďalšom roku. Ak ti to vyjde v tom istom roku, tak sa dá zvýšiť si materské tým, že z prace ti potvrdia vyšší príjem, ako si mala predtým a z toho ti SP vypočíta materské. V práci si to osetria dodatkom k zmluve. Pretože materské sa vypočítava z predchádzajúceho roka a to si bola na RD. Čiže ju budú rátať z pravdepodobneho VZ, ktorý ti potvrdia v práci. Ako je to ale v prípade, ak by to nebolo v tom istom roku, to neviem. Hádam som to dobre pochopila a to, čo som tu napisala je správne. To by ti vedeli poradiť žienky v tom zbehle a ochotne pomôcť v tejto téme.

comika
11. nov 2018

Ahojte, vedel by mi niekto poradit, ako a ci mi to ovplyvni vysku MD? Pracujem na tpp, ale od 1.5.2018 som nastupila na predlzenu rodicovsku kvoli zlemu zdravotnemu stavu dietata. Na RD som bola do 15.9. kedy som ju zrusila a nastupila na PN (rizikove tehotenstvo). Na dalsiu MD by som mala nastupit 03/2019. To ze som pracovala 4 mes. v 2018 ma vplyv na vysku MD 2019? Dakujem