Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Výpočet materskej po zmene pracovnej zmluvy

pondelnicka
26. máj 2013

Potrebovala by som poradiť... Momentálne poberám rodičovský príspevok, popri ktorom od januára 2012 pracujem na polovičný úväzok. Zostala som u toho istého zamestnávateľa, len sa mi zmenila pracovná zmluva. Od septembra 2013 nastupujem na plný pracovný pomer (dcéra ide do škôlky) a plánujeme druhé bábo... Tak by ma zaujímalo, ak by som budúci rok otehotnela, materská sa mi bude vyratávať za predchádzajúci rok (2013), čiže z polovičného úväzku a tých pár mesiacov na plnom???? Pýtala som sa ekonómky, či by sa nedalo nejakým spôsobom ukončiť pracovný pomer, a aby ma znova prijali - novou zmluvou, čím by som sa vyhla výpočtu materskej z polovičného úväzku, ale vraj sa to tak nedá... 😔 Takže mám smolu, že som musela ísť popri rodičovskom do práce, a tým som si vlastne pokafrala budúcu materskú? Alebo je nejaká možnosť, čo s tým spraviť????

zalka
26. máj 2013

@pondelnicka hm.. dá sa pomôcť ... chod na ocr 11 dnovú ... ( musí byť 11 dní ) na prelome zmluv ... a potom po odpracovaní 90 dní sa ti bude prípadná MD počítať z toho príjmu teda z normálneho platu a možno aj na DNP to využiješ.

gapa
27. máj 2013

@zalka
toto nefunguje, už sme si o tom písali, prerušením nem.poistenia podla § 26 Zákona o soc.poistení sa nemení rozhodujúce obdobie vid § 54 ods.9 Zákona o soc.poistení
kopírujem ho:
(9) Pri určení rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu a na účely nemocenského poistenia zamestnanca na zistenie 90 dní nemocenského poistenia, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie sa § 26 ods. 5 nepouţije.
zdroj:
http://www.employment.gov.sk/leg-socialne-poist...
@pondelnicka

ale ak by si toto spravila, tj. mala prerušenie v správny čas (podla mna napr. po 270dnoch od nástupu po rd, ak porodíš do konca roku 2015 a nanovo sa prihlásiš do 460dní od prerušenia poistenia), tak potom máš prerušené=ukončené nem.poistenie a ak by si sa potom pred nástupom na md prihlásila na dobrov.poistenie,tak ti vznikne aj nárok na materské z dobr.poistenia, cca 255eur mesačne, ak sa ale zákony a výklady nezmenia.

zalka
27. máj 2013

@gapa áno písali ... ja myslím prerušenie na konci RD ... a potom sa jedná o možný VZ 2014 kt. sa bude rátať z 2013 roku ... tj. od prerušenia .. my sme písali o trošku inom prípade.

gapa
28. máj 2013

@zalka
mne sa zdá, že išlo o to isté, ale to nie je podstatné. Podstatné je, že prerušením poistenia nezmení rozhod.obdobie zo zamestnania, len získa ukončené=prerušené poistenie.

zalka
28. máj 2013

@gapa tak aj prerušenie poistenia jej pomôže .. môže si MD vylepšiť v tom prípade DNP ... iste lepšie ako priemer ..
polovičný úväzok a plný.

pondelnicka
autor
28. máj 2013

@gapa @zalka baby, vďaka za odpovede, aj keď priznávam, trochu som sa v tom stratila... 😒 😒 Pochopila som - pomohlo by DNP a podľa sociálnej poisťovne by som si tým pádom mohla uplatniť materskú z oboch poistení... Správne? Ale to prerušenie nejak stále nechápem.... 😖

zalka
28. máj 2013

@pondelnicka napr. v septembri nastúpiš do práce na plný úväzok , a dieťa Ti onemocnie ... pôjdeš na OCR .. na 11 dní.
OCR 10 dní platí SP, 1 deň ten 11sty sa ti preruší poistenie ...
ak by si v novembri šla na PN ... alebo na novú OCR .. tak by sa ti stačilo prihlásiť na DNP pred začiatkom PN alebo OCR , a mala by si PN alebo oCR platenú zo zamestnania aj z DNP.

pondelnicka
autor
28. máj 2013

@zalka ahááá, a za to prerušenie mi nepríde nejaká upomienka/nedoplatok, alebo dačo? A ak by som sa po tom prerušení prihlásila na DNP, netreba mi tých 270dní? Je toto možné aj v prípade, že by som išla na rizikové, čiže dlhodobá PN.... 😖 A materská by sa aj tak vyrátala z toho vyššieho základu?

zalka
28. máj 2013

@pondelnicka nie nepríde ti žiadna upomienka, a tých 270 dní pre DNP získaš z dní pred prerušením ... treba prerušiť pred otehotnením ...

pondelnicka
autor
28. máj 2013

@zalka Už som v obraze: prerušenie, potom prihlásiť na DNP, otehotnieť a vybavené... 😉 Tým pádom môžem ísť aj na OČR, príp. PN.../prípadne si to uplatniť iba zo zamesnania, nie z DNP/ Tak???? Ak som správne pochopila aj info na socpoist.sk, tak počas materskej poistné neplatím a po skončení materskej sa môžem z DNP odhlásiť... Dobre som pochopila???

zalka
28. máj 2013

@pondelnicka
po prerušení ... PN, OCR, uplatniť zo zamestnania aj z DNP ...
na DNP sa prihlás potom až ked to budeš potrebovať ... či si chceš platiť DNP z minima 130,27 eur mesačne? Alebo z maxima 414,41 eur mesačne... v ždy ak budeš prihlásená a nebudeš na PN, OCR alebo MD tak to platiť budeš musieť ...

pondelnicka
autor
28. máj 2013

@zalka to mi je jasné, že platiť budem musieť, výšku som ešte neriešila, momentálne som len hľadala spôsob, ako vybrdnúť z materskej, ktorá by bola z polovičného úväzku... Teraz, celkom teoreticky a špekulatívne: ak preruším, prihlásim sa na DNP, cca po 2-3mesiacoch otehotniem a zostanem PN až do nástupu na materskú, tak mi pobeží PN aj materská z oboch poistení??? Niežeby som to tak chcela využiť, len ma to napadlo....

zalka
28. máj 2013

@pondelnicka
ak prerušíš ... tak to poistenie pred prerušením sa pripočíta k DNP ( máš na to 15 mesiacov )
a z poistenia po prerušení sa ti bude rátať MD zo zamestnania ...

A neprihlasuj sa hned na DNP , až ked otehotnieš alebo ochorieš ...
ak chceš hned platiť ... a veľa platiť tak sa prihlás aj teraz ... a môžeš platiť od vidím do nevidím ... ja ti píšem riešenie ako to urobiť čo najlacnejšie ... tak si prečítaj moje rady ešte raz ... a popremýšlaj nad tým ..

pondelnicka
autor
28. máj 2013

@zalka tak už som to pochopila definitívne a snáď správne - prerušiť v každom prípade, ak zistím, že som tehu, tak okamžite prihlásiť DNP... Keďže sa mi dni poistenia zrátavajú, tak môžem mať po otehotnení OČR, PN... Už je to OK? 😉 Sorry, že toľko otravujem, 😔 ale ešte jedna vec ma napadla... Ak by som poistenie prerušila, otehotnela, ale neprihlásila sa do DNP, tak aj tak by som mala materskú vyrátanú podľa príjmu z plného úväzku, však? Tým pádom by to bolo vlastne všetko vyriešené aj bez platenia.... 😵

zalka
28. máj 2013

@pondelnicka no @gapa tvrdí, že nie ... takže radšej mať zadné vrátka ...

pondelnicka
autor
29. máj 2013

@zalka OK, máš pravdu, radšej sa poistím... 😎 véééľka vďaka za pomoc... 😵 😵 😵

Tu začni písať odpoveď...

Odošli