Výpočet materskej pre samostatne zárobkovo činnú za 2015-2016

lele10
4. nov 2016

Ahojte, viem, že to tu bolo rozoberané už niekoľkokrát, ale stále mám v tom zmätok, keďže na stránke Sociálnej poisťovne tomu vôbec nechápem. Prosím, ako si mám vyrátat materskú ako živnostník, ktorý platil nemocenské poistenie 270 dní pred materskou počas posledných dvoch rokov a za rok 2016 fakturoval mesačne 960 eur? Na materskú nastupujem 28.2.2017, odvody do SP platím minimálne, tj. 142 eur. Budem mať nárok na minimálnu materskú (ak áno, koľko?), alebo sa mi to vyratáva približne tých 70% z hrubého príjmu (budúci rok vraj 75%)

Potrebovala by som iba zrozumiteľne mať návod k tomu, ako si to mám vypočítať. Nikde sa k tomu neviem dopátrať a nejak pochybujem, že by mi s tým v SP predbežne niekto pomohol....

Ďakujem 🙂

evittam
6. nov 2016

@lele10 Vzhľadom na to, že platíš odvody z minima, tak aj MD budeš mať minimálnu. Tu nezáleží na tom koľko mesačne fakturuješ. SP bude vychádzať z VZ, z ktorého platíš odvody. 😉

draik
6. nov 2016

Keďže platíte odvody z minima (zo 429 e), tak pri výpočte podľa tohto roku by bolo materské 70% zo 429 e, niekedy v budúcom roku to však má byť 75%.

lele10
autor
7. nov 2016

@draik dakujem Vam velmi pekne za odpoved, uz chapem 🙂

martaf
26. nov 2016

Ahojte, SZČO som od januára 2016. Prvé daňové priznanie teda podávam budúci rok a rovnako tak aj budem platiť odvody sociálnej poisťovni až budúci rok cez leto. Teraz som bola rok oslobodená od platenia ako začínajúci živnostník. Ako je to v tomto prípade s poberaním príspevku na materskej? Pred podnikaním som bola dva roky na úrade práce. Mám/nemám nárok na príspevok? Vopred vám ďakujem za odpovede 🙂

evittam
26. nov 2016

@martaf Neexistuje žiadny "príspevok na materskej". Čo sa teba týka - nemáš nárok na materskú - na MD budeš mať nárok až v tom prípade, že budeš mať za posledné 2 roky pred pôrodom 270 dní NP - čo ty nespĺňaš, pokiaľ ešte nie si tehotná a plánuješ byť, tak stačí sa zamestnať alebo si platiť DNP. Inak máš nárok len na rodičovský príspevok od narodenia dieťaťa ako každá mamička.

martaf
26. nov 2016

Ďakujem ti za odpoveď 🙂