Výpočet materskej - reťazový pôrod a práca na dohodu

viktoria86
16. júl 2021

Dobrý deň, viete mi prosím niekto poradiť, poprípade ste sa ocitli v rovnakej situácii, ako sa vyrata materská počas reťazoveho pôrodu kedy mi stále trvá pracovný pomer (keďže som bola s prvým dieťaťom na MD a momentálne na RD) avšak zároveň som pracovala pre toho istého zamestnávateľa na dohodu počas RD (tento pracovný pomer mi však skončil minulý mesiac, trval 11 mesiacov). Ďakujem

ivkazba
16. júl 2021

Podľa mňa sa ti bude materská počítať z dohody, ale na 100% bude vedieť @lucka_ke a @zalka

zalka
16. júl 2021

@viktoria86 ak som ťa pochopila správne, tak si na RD zo zamestnania A tj. TPP
a dohoda zo zamestnania A ktorá skončila pred mesiacom?
A ked ti dohoda končila už si bola tehotná?
Platili sa ti odvody na nemocenské poistenie z dohody?

Ak si bola tehotná, a ak sa platili odvody aj na nemocenské poistenie tak môžeš žiadať o MD z oboch poistení tj. z TPP A, a tiež aj dohody ktorá skončila v ochrannej lehote. Tj. lekár ti vypíše 2x žiadosť o MD.

lilinka88
16. júl 2021

Pokiaľ si počas MD/RD začala pracovať u toho istého zamestnávateľa a teraz sa "bojíš", že ti pôjde druhá materská z tej dohody, keďže je v rozhodujúcom období, tak by nemala mať vplyv a mala by sa ti teraz reťazena materská počítať z TPP. Inak by si si možno aj zo súbehu mohla zažiadat

lenka273
17. júl 2021

@viktoria86 ahoj mám málinko podobnú situáciu a neviem si rady …. Rodičak mi skončil 16.6.2021 a nastúpila som nazad do roboty …. Čiže som nazad v pracovnom pomere od 17.6.2021. Posledný menzes som mala 8.6.2021 a zistila som, že som tehotná …. Takže by som mala byt v ochrannej lehote…. Lebo podľa dátumov čo mi hádže kalkulačka nestihnem nanovo odrobiť 270 dní. Viete mi niekto poradiť z čoho sa mi bude rátať vlasne materská? Či z ochrannej lehoty a materská po starom ….. alebo ???ak stihnem odpracovať 270 dni čo mi nevychádza lebo nástup na materskú mi píše 3.2.2022. Alebo keď odrobim 90 dní tak z toho ???A čo ak budem musieť ísť pn alebo s malým na OČR, pripadne ak všetko zas zavrú kvôli korune a budem musieť ostať doma? Mam teraz menší plat ako som mala pred materskou tak z čoho sa to bude rátať? A budem mať nárok aj na tehotenské? Za rady Ďakujem

zalka
17. júl 2021

@lenka273 ak pracuješ v pôvodnom zamestnaní, tak nárok na PN, MD, tehotenské máš ...
máš splnenú podmienku 270 dní

lilinka88
17. júl 2021

@lenka273 ochranná lehota je po ukončení pracovného pomeru, čiže ty keď pracuješ, nie si v ochrannej lehote.
Nárok na PN/OCR máš už len z toho titulu,že máš pracovný pomer a nemocenské poistenie. Ak si sa vrátila späť do pôvodného zamestnania, rozhodujúce obdobie pre MD, na ktorú nastúpis budúci rok, bude rok 2021, čiže sa bude vychádzať z týchto príjmov. Materská reťazena už nebude.
Ak ti teda stále trvá pracovný pomer, mala by si aj spĺňať 270 dní NP pre tehotenské.

lenka273
18. júl 2021

@zalka áno pracujem v pôvodnom zamestnaní, len jún som mala ešte dovolenku a pôvodný plat, ale mam ísť s platom o dosť dole …. Ide o to či by mi nebolo lepsie dať výpoveď, aby sa mi rátalo z tej ochrannej lehoty…. Alebo čo mam robiť? Aj tak si myslím,že koruna to na jeseň všetko stopne a ja budem musieť ostať s malým doma. Teraz by mi pokračoval asi aj pandemicky rodicak ak by som nebola zamestnaná. Na PN nechcem ísť a zatiaľ nie je ani dôvod…Dakujem

zalka
18. júl 2021

@lenka273 no ak by ti skončil PP tento rok ... a ty aj ked nastúpiš na MD v roku 2022 tak vždy ti budú rátať MD, z roku 2020 tj. z predpokladaného príjmu .
Ak by si ostala zamestnaná tak potom sa ti bude rátať MD z platu roku 2021.

lenka273
18. júl 2021

@zalka Ďakujem za rady aj čas…no neviem čo spravím ….trochu som dúfala, že to bude ešte reťazovy pôrod z ochrannej lehoty….

zalka
18. júl 2021

@lenka273 nie o reťazový už nepôjde ... musíš zvážiť čo bude lepšie ... ak myslíš, že zavrú skrz covid zase na jesen všetko tak asi zrejme aj tak budeš na OCR pandemickej so starším dieťaťom ... možno nestihneš mať nižší plat ..

silviamiskovicova
23. jan 2022

Ahojte, ja sa pripojím otázkou. Vie mi niekto povedať, z čoho sa mi vypočíta materské, ak mi trvá TPP (od 06/2019), no mám aj nejaké dohody (2021), z ktorých platím odvody. Plánujem ďalšie dieťa a išlo by o reťazovú materskú. Pred tým (MD od 09/2020) mi materské vypočítali z TPP a dohôd, ktoré už skončili (12/2020). Teraz by som dostal takú istú materskú alebo mi ju vypočítajú nanovo z TPP a nových dohôd (ktoré som uzatvorila až počas rodičovskej dovolenky minulý rok)? A ak pri nových dohodách nebudem mať naplnených 270 dní? Ďakujem!!!

zalka
23. jan 2022

@silviamiskovicova MD takú istú zo zamestnania , ktoré trvá a kde si na RD.
A ak budeš mať aktívnu dohodu, alebo další TPP u nieekoho dalšiehot ak aj z toho príjmu .. ale treba si podať 2 ziadosti o MD

vusinka
25. jan 2022

@zalka a ma na vypocet materskej vplyv aj to ak nastupi zamestnanec s TPP pocas RD do prace napr na 10dni, ale nebude pracovat, ale vezme si dovolenku?
Potom sa materska pocita z iba tych 10dni? Alebo sa vyziada DVZ za mesiac kedy sa nastupuje na matersku. (Ide o to, co je vyhodnejsie na ziskanie vyssej materskej pri retazovom porode-viem ze novy zakon upravil vysku, ze nemoze byt nizsia ako predchadzajuca vymera). hladam tuto info uz par dni. Dikes

zalka
25. jan 2022

@vusinka to by musel nastúpiť v predošlí rok ...
a mzdárka vie navýšiť legálne predpokladaný VZ .. skrz to, že za tie roky platy šli hore .. tak môže aj ona ti papierovo nahlásiť vyšší plat

vusinka
25. jan 2022

@zalka ano v predosly. Ak je planovane tehotenstvo a porod v 2023, tak SP by brala do uvahy tych 10dni cerpania dovolenky pocas RD v 2022?

zalka
25. jan 2022

@vusinka hm.. ak máš za den dovolenky napr. 50e ... a čerpeš 10 dní ...
tak to máš 500e .. ale medzi tým máš víkend .. možno dva možno tri ako si naplánuješ
ale DVZ pri 1 víkende bude 500e / 12 dní = 41,667e DVZ
ak by v tomto boli 2 víkendy tak DVZ by bol 500/14 = 35,714e DZV
ak by si čerpala dovolenku PO-PI .. tak DVZ by bol 250/5 = 50e DVZ

čiže ono to nie je len o čerpaní dovolenky ono je to komplexnejšia problematika

lilinka88
25. jan 2022

@vusinka pokiaľ je VZ, nejde k retazenu matersku

vusinka
26. jan 2022

@lilinka88 ako?

lilinka88
26. jan 2022

@vusinka ak bude medzi RD a nástupom na ďalšiu MD vymeriavací základ, nejde o retazenu matersku, čiže sa nebude prihliadať na výšku predchádzajúcej MD, ale vypočíta sa z reálneho vymeriavacieho základu v rozhodujúcom období a môže byť aj nižšia ako predchádzajúca MD

vusinka
31. jan 2022

@lilinka88 jasne, chapem. cize treba dobre pocitat.

a este ma zaujima jedna modelova situacia.
Zena s TPP na RD, muz meni pracu a poziada o materske. Zena pride o rodicak, ale ostava na RD. Ake ma moznosti, aby neprisla o dalsiu matersku? V pripde retazoveho porodu, alebo aj neretazoveho.
Docitala som sa, ze moze byt samoplatca a platit si zdravotku tych 6m, alebo sa moze nahlasit do SP ako osoba riadne sa starajuca o dieta do 6r, a vtedy za nu plati SP? Je tam nejaky zadrhel?
@zalka