Výpoveď a materská

5. apr 2023

Ahoj, chcem sa opýtať, dostala som upozornenie, že v práci sa budú redukovať pracovné miesta a som viac-menej prvá na rane. Očakávam, že mi teda pristane na stole v priebehu krátkej doby výpoveď. Som v spoločnosti už 3 roky, na dobu neurčitú. S priateľom sme chceli riešiť bábätko po svadbe, ktorá má byť čoskoro (necelý mesiac), ale toto situáciu dosť zmenilo. Podľa toho, čo som sa dočítala, tak v prípade, že otehotniem v rámci výpovednej lehoty, tak sa mi výpoveď predĺži o ochrannú lehotu.

V rámci výpovednej lehoty nestačí otehotnieť, musím tiež stihnúť vyrozumieť zamestnávateľa o svojom tehotenstve potvrdením? Ak sa mi otehotnieť nepodarí do konca výpovede, automaticky nemám nárok na nič? Načo si mám dať prípadne pozor pri výpovedi, alebo, ak pre mňa máte nejaké postrehy, či rady ocením to... ďakujem za každú reakciu.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petamich
5. apr 2023

skusim vysvetlit 🙂 lebo nie nic sa nepredlzuje

ochranna lehota znamena, ze ak otehotnies do 180 dni od ukoncenia pracovneho pomeru, tak budes mat stale narok na tehotenske/matersku ak si zaroven splnila podmienku, ze za posledne dva roky mas 270 dni nemocenskeho poistenia - co mas

pracovny pomer teda bude riadne ukonceny, s tym nema ochranna lehota nic, ta ta len chrani aby si neprisla o matersku - a nie nemusis zamestnavatela s nicim oboznamit ak uz budes vo vypovednej lehote, tam uz ti tehotenstvo nepomoze, to plati iba pre situacie, ked by si teraz otehotnela, oznamila to pisomne a vtedy ta nemozu vyhodit (tam su iba nejake dovody uvedene v zalonniku prace, kedy mozu ukoncit pracovny pomer s tehotnou) lebo si v chranena ak to ale nestihnes, tak plati to prve a teda ochranna lehota

dominika1922
5. apr 2023

Ja som dostala výpoveď na konci novembra. Otehotnela som v polke decembra ale podľa gyn záležitostí to bolo v ten istý deň ako mi skončila zmluva. Nárok na materskú aj tehotenské mám. Stačí so zavolať na sociálnu a oni povedia ako to je. Niečo mi také hovorili že sa predlžovala ochranná lehota od výpovede🙂