Výpoveď dohodou počas trvania rodičovskej dovolenky

egyptanka
5. sep 2011

Ahojte potrebujem radu.
Ku dnu 31.8.2011 som ukoncila pracovny pomer so zamestnavatelom dohodou (nadbytocnost) a to pocas trvania mojej rodicovskej dovolenky (ta trva do 12.4.2012). Dovod bol vyplatenie vyssieho odstupneho ak to spravim do konca augusta.
Teraz ovsem mam taketo otazky.

1. Som povinna sa nahlasit na urad prace a prerusit rodicovsku dovelenku alebo mozem nadalej rodicovsky prispevok?
2. V pripade rodicovskej dovolenky, som povinna platit dobrovolne nejake odvody? (napr. do fondu nezamestnanosti, zdravotne a pod.) ... resp. je potrebne nikde nahlasit, ze uz nie som zamestnancom na rodicovskej dovolenke ale nezamestnana na rodicovskej dovolenke?
3. v prípade ak sa mi nepodari najst pracu tak sa po ukonceni RD mam nahlasit na urad prace? budem mat narok na vyplatu podpory v nezamestnanosti a v akej vyske? (mam si teda platit DPvN?)

ifankah
26. jan 2015

@gapa Dobry vecer,
chela by som sa pekne opytat, ako je to v roku 2015 s RD a pocas nej ukoncenim PP na dobu urcitu. Musim nieco hlasit UPSVaR-u alebo zdravotnej poistovni alebo platit nejake odvody? Dakujem

gapa
26. jan 2015

@ifankah
-najneskôr dnom nástupu na RD si treba podať prihlášku na soc.poistovnu, lebo od nástupu na RD už nebudeš poistená ako zamestnanec, preto ak chceš byť dôch.poistená, treba osobne tú prihlášku (neda sa podať ani den spätne!!) a tá ti bude trvať aj po ukončení prac.pomeru.
- tak isto ukončením poberania materského, čerpaním MD ti skončí zdravotné poistenie zamestnanca a treba sa prihlásiť ako poberatel rodič.príspevku odo dna po ukončení poberania materského (odkedy maš nan nárok a predpokladám požiadaš on od tohoto dna). Niekedy to robia mzdárky, ale ak končí pp, tak asi by som si to radšej vybavila sama, aby si potom nemusela na to myslieť, že treba sa prihlasovať po ukončení pp, kedy mzdárka dá odhlášku zamestnanca, tj. predpokladám toto poistenie by netrvalo. NO možno si to skús zistiť v ZP, ale potom, ak by mzdárka toto nerobila, tak cca mesiac po ukončení pp by som si to overila, či si nahlásená v zdr.poistovni správne.
- na upsvar netreba nič, ak tvoj manžel robí na SK, iba ak by robil v zahraničí, tak treba, lebo by sa poberali dávky v zahraničí.
- neviem, či máš splnanú podmienku na nárok na podporu teraz, ale treba vedieť, že ak máš aspon 2roky poistenia v nezam, a nepoberala si podporu počas týchto dní, tak nárok si treba overiť, dokedy ak sa zaeviduješ, nárok ti vznikne (príp. sa hned evidovať). Ak medzi ukončením pp a zaevidovaním budú nejaké dni, tak bude materské z minima, myslím. Tiež potom uvažovať, či po ukončení MD nečerpať riadnu dovolenku, no to záleží od úplne konkrétnych údajov, ako to riešiť...

ifankah
27. jan 2015

@gapa velmi pekne dakujem za odpoved.
-na socialnu poistovnu som sa prihlasila, takze to by som mala mat vybavene
-co sa tyka zdravotky, volala som tam a povedali mi, ze to spravi za mna moj zamestnavatel, cize dnes by som si tam mohla zavolat a overit, ci to spravili spravne
-manzel robi na SK, takze to je tiez OK
- pracovala som od 20.5.2011 nepretrzite az do nastupu na matersku 1.5.2014. Rodicovska mi zacala 27.12.2014 a pracovna zmluva mi skonci 30.6.2015. Uvazujeme za par mesiacov zacat pracovat na dalsom babatku.

gapa
27. jan 2015

@ifankah ak by si bola tehotná 30.6.2015, no prac.pomer skončí počas RD, tak ti nárok na materské nevznikne. Muselo by sa obnoviť nem.poistenie, ktoré je teraz prerušené počas Rd. Tj. tesne pred ukočením pp čerpať riadnu dovolenku v práci, tj. požiadať o ukončenie a čerpanie dovolenky popredu aspon mesiac. Tam ale treba odhlášku a prihlášku do soc.poistovne počas dní čerpania riadnej dovolenky (nemôže trvať aj poistenie štátom aj ako zamestnanca, na to bacha, a treba najneskôr v den ukončenia pp potom prihlášku)
Ak by si tehotná nebola, tak cez dobrovolné poistenie len, podla okolností, či by si išla na pn (z DNP treba aspon 270dní nem.poistenia v obd.2roky pred pn)ak si pracovala, resp. trvalo nem.poistenie 20.5.2011-26.12.2014, tak tieto dni sa rátajú do dní pre nárok na nemocnské, dni RD sa rátajú len na nárok na materské
Tú zdravotnú ozaj väčšinou mzdárky robia, ako predtým, aj ked teraz nemajú povinnosť, no potom si over, ked ti skončí pp, či oni odhlásili aj poberanie RP, či len pp (neviem, ako sa to robí, či všteko zanikne, čo nahlásili, čo predpokladám tak je)
Ak sa nezaeviduješ na uP do tuším 7dní od ukončenia pp, tak podpora bude minimálna. Potom už nárok na podporu nebudeš mať, ak uplynie 1 (príp.2roky, ak máš pp na dobu určitú s nárokom na podporu len 4mesiace, nie 6), tak nárok na podporu mať nebudeš bez nového poistenia v nezamestnanosti.

ifankah
27. jan 2015

@gapa dakujem velmi pekne 🙂

papaya308
27. jan 2015

prosim vas ak dam vypoved v zahranici pocas rd na svk mam narok na podporu?mam odpracov.3roky ku dnu vypovede

jurkaa
5. mar 2015

@gapa ahoj prosím ta vedela by si mi poradiť .... chcem sa spýtať - som na Rd do 29.05 2016 som zamestnaná v spoločnosti ktorá ale zanikla a prevzala ju druha spoločnosť ja patrím este pod tu starú. Časť zamestnancov si prevzala nová a časť dostala výpoveď a stará spoločnosť im dala odstupné.
Moja otázka -zamestnaná som od 13.1. 2007 do prace sa chcem vrátili 1.9 2015 ale uz nemám kde ... Mozem oznámiť zamestnávateľovi ze chcem nastúpiť k tomuto dátumu a on mi je povinný vyhovieť ?? Ale kedže nemám kde môžme sa dohodnúť na výpovedi dohodou? Mam nárok na odstupné ? A 2 mesačnú výpovednú? Mam este 40 dni dovolenky.
Môže mi povedať ze musím počkať az do skončenia Rd? Ja musím koli financiám do prace skôr teda toho 1.9 2015 ale ak dám sama výpoveď tak prídem o vsetko ...
Dakujem za odpoved

jurkaa
5. mar 2015

A este sa spýtam teraz som sa tu na mk dočítal ze mozem dat na manžela Rd a ja ist na podporu ...
A este jednu otázku co mam spraviť aby som dostala max podporu?? Z čoho sa mi bude rátať podpora? Mam este 40 dni dovolenky.
13.01.2007- nástup do prace
12.05 2013- nástup na MD
20.05 2013-narodenie syna
Teraz RD , do zamestnanie chcem ist cca1.9. 2015 tak teda mozem ukončiť PP aj teraz ? A este ist na podporu do toho septembra?

gapa
5. mar 2015

@jurkaa áno,môžeš dať od sept. na manžela RP a ty ukončíš Rd, ak teda sa tak dohodnete.(neviem, ako si pôvodne žiadala a v tom sa velmi nevyznám, no podla zákona by mal vyhovieť, ak požiadaš aspon mesiac pred. Prečo by si sama dávala výpoved? Ak sa dohodnete tak, že budeš čerpať len pár dní dovolenku a zvyšok ti preplatí + odstupné, tak ti vyjde na 1den trvania prac.pomeru po ukončení rod.dovolenky. Ale treba si zistiť, či ti umožnia aspon 1den dovolenky čerpať, resp. v septembri je 1.9. sviatok, tj. treba to prebrať.
Kedže ty nechceš ukončiť pp, tak máš nárok na odstupné, ale ak pôjde o ukončenie pp dohodou, treba aby bola v dohode uvedený dôvod ukončenia pp organizačný (napr. rušenie prevádzky ...), vtedy automaticky zo zákona vzniká nárok na ostupné, vid § 62+76 Zákonník práce (snád sa tie § neposunuli)

jurkaa
5. mar 2015

@gapa ďakujem veľmi pekne ešte sa spýtam ak sa dohodneme uz teraz od mája (lebo mesiac dopredu im treba dat vedieť ze chcem nastúpiť ale kedže nemám kde tak rátam s výpoveďou) na koniec pp.dostanem odstupné + dovolenku zcoho sa potom ráta podpora? Ztochto? Či priemer spred 2rokov?

jurkaa
5. mar 2015

@gapa aha ak som to dobre pochopila premna by bolo lepšie sa dohodnúť na čerpaní pár dni dovolenky????potom budem mat nárok na lepšiu podporu ?+preplatenie zvyšku dovol.+odstupné ? Hmmm len neviem či mi tu dovolenku nepreplatia celu bez čerpania no nic musím si to zistiť ;))

gapa
6. mar 2015

@jurkaa ak po ukončení RD budeš mať aspon 1den trvania poistenia v nezamestnanosti (počas RD je prerušené), tak sa podpora ráta z obdobia dva roky pred zaevodiovaním. Tj. pozor, ak by si mala napr. dohodu s nizkym príjmom v tom období!!!! Ak skončí pp posledným dnom RD a v období dva roky pred zaevidovaním máš len dni čerpania RD (ani md nie), tak sa ráta z obdobia 2roky pred RD, ak je tam vyšší vym.základ ako v období dva roky pred zaevidovaním.
Ak budeš čerpať riadnu dovolenku, treba odhlášku z dôch.poistenia v soc.poistovni (dávaš ju sama)

jurkaa
6. mar 2015

Dakujem ;) @gapa este mozem otravovať .... takze dnes som volala ze by som chcela nastúpiť K1.5 do prace .nemajú pre mna miesto tak si to mam napísať písomne a poslať im to co najskôr a az potom sa vyjadria ale ze mam nárok na odstupné a aj preplatenie 40 dni dovolenky ...prosim ta na akom dátume sa mame dohodnúť Aby som mala max tu podporu ?
13.1 2007 -nástup
15.4 2013-pn az do
12.5 2013-nástup na MD
29.5 2013 narodenie syna
Môžeme sa dohodnúť na výpoveďi : 30.4 2015 a tento den si mam pýtať dovolenku ostatok mi preplatia ? Vtedy budem mat max podporu ?
Ale ak mi neumožnia si čerpať ten jeden den dovolenky len mi ju celu preplatia +odstupné tak potom budem mat 50% z platu ?
Neviem vôbec Akým dátumom mam trvať na ukončení ...

gapa
6. mar 2015

@jurkaa ak bysi žiadala ukončiť RD 30.4.2015, tak potom 1.5.2015 ti platia sviatok a môže skočniť pp kedykolvek v tom máji, no najskôr dnom 1.5.2015 (aby aspon 1dent trval prac.pomer po ukončení RD). Treba požiadať o ukončenie RD aspon mesiac popredu, aby oni vedeli sa pripraviť, čo s tebou, tj. navrhnúť výpoved či dohodu s odstupným, ak ťa už nemôžu zamestnávať. A dať si podpísať aj schválenie čerpania dovolenky, aby si mala dôkaz, že nemusíš do práce, teda nie absenciu (hlavne ak by mohol toto zamestnávatel zneužiť)

jurkaa
6. mar 2015

Ďakujem ;) tak to spravím takto.. požiadam o ukončení RD 29.4 a 30.4 sa dohodneme na výpovedi a požiadam na tento deň dovolenku ..dobre?
Len ja ešte musím počkať a hlavne im poslať tu žiadosť ze chcem nastúpiť od 1.5 do zamestnania ale nemám kde ..dnes som tam volala a telefonicky nestačí oni sa musia vyjadrit a potom teda vyrukujem s tými dátumami ..dobre? Tak ?

jurkaa
7. mar 2015

prosim ta ešte jedno si chcem upresniť ja keď dám výpoveď hocikedy počas RD mám vždy nárok tých 50% platu pred MD?aj keď budem dlhšie ako 2 roky? Lebo mne sa tam tak akurát tie 2 roky prelínajú či to nemá nic spoločne s rokmi... A týmto jedným dnom koli odvodom si ju možem len prilepšiť .....Ďakujem

ifankah
22. mar 2015

@gapa mam este jednu otazocku. Momentalne mam kontrakt na dobu urcitu, ale pracujem cez pracovnu agenturu pre jednu nadnarodnu spolocnost. Manazer mi povedal, ze po skonceni zmluvy by si ma chcel ponechat, no musi ma uz zamestnat cez firmu, nie cez agenturu. Cize vpodstate by som vymenila zamestnavatela. Nakolko by som chcela z rodicovskej dovolenky prejst plynulo na dalsiu matersku, chcela by som sa opytat, ci by som mala narok na materske. Dakujem

gapa
22. mar 2015

@ifankah nárok na materské by si mala. otázka je, z čoho by sa vyrátala. Asi by si pracovala aspon 90dní b y sa odvádzalo nem.poistenie z nového prac.poemru pred nástupom na md. Ak áno, rátalo by sa z nového vym.základu v novej práci/novom nem.poistení.

gapa
22. mar 2015

@jurkaa nerozumiem. POdpora sa obvykle ráta z vymeriavacieho základu v období dva roky pred zaevidovaním na UP a musíš mať splnenú podmienku mať aspon 730kalend.dní poisenia v nezamestnanosti v období 3roky pred zaevodvaním (ak je pp na dobu určitú len v období 4roky pred zaevidovaním, tak v období 4roky, no podpora je 4mesiace potom nie 6mesiacov), pričom dni bez prac.poemru sa do toho nerátajú.

jurkaa
20. apr 2015

@gapa ahoj prosím o radu ty si mi tak fajne poradila ohľadom podpory dnes mi volali z prace stym ze teda mi dávaju vypoved k 30.4 preplatia dovolenku 29 dni + odstupne ..pýtala som si 2 dni dovolenky 29-30 .4 ale oni este zistia či mi ju vôbec môžu dat ....ale nie je mi jasne mam narok po 8 rokoch na 3+ 2 to je 3 mesačná výpovedná doba? A 2 mesačne odstupne .. Nemajú ma kde dat tak ako to je stou výpovednou ? Dakujem moc moc za odpoved ;)

gapa
21. apr 2015

@jurkaa
zdroj: http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-0...
§62
(3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je najmenej
a) dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,
b) tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.

§ 76 Odstupné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.
(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.
----------------
tj. zo Zákonníka práce a 8ročnom prac.pomere
-pri výpovedi 3mes. odstupné + 2mes. odstupné
-pri dohode 3mesačné odstupné
+ preplatená dovolenka resp. čerpaná
-----------------------
podla výšky platu možno by ti vyšiel nárok na maximum, ak by si aj čerpala dovolenku do konca mája, ak máš 40dní +nárok na 3mes.odstupné pri dohode. Ak teda vyjde na 1kalednárny den cca 55eur v hrubom

jurkaa
21. apr 2015

@gapa dakujem takze ja mam narok na 3 mesiace odstupného pri dohode ??? ....(som myslela ze len 2. 2by bolo keby som mala tu výpovednú 3)
A mam tam len 29 dni dovolenky ..toto mi bolo povedané len včera ze ma nemajú kde dat lebo ja som im písala ze k 1.5 15 chcem nastupit ale Rd mi trvá az do 29.5 2016 len ja potrebujem ist koli financiám co najskôr do prace .. No zajtra im mam este zavolať tak to musíme upresniť lebo este nie sme dohodnutý ani na akej výpovedi .. Ze co by bolo premna najlepsie ...
Dakujem ti moc pekne. Si zlata 😵

gapa
21. apr 2015

@jurkaa no malo tam byť samozrejme
- pri výpovedi 3mes.výpovedná(počas ktorej sa čerpá dovolenka obvykle) +2mes. odstupné 🙂
tak nech to úspešne doriešiš 🙂

jurkaa
21. apr 2015

@gapa no uz mi to je jasne teraz som to rátala tak ak si vyčerpám tu dovolenku 28 dni a dostanem 3 mesačne odstupne tak by mi mala aj tak ta max podpora .. Len či mi tu dovolenku daju ... Toto by bolo premna lepšie ako 2+3 a preplatená dovolenka ...potom by sa mi rátala podpora spred MD co by bolo malinko .. Dakujem zajtra ozvem ak mozem ..;))

ifankah
24. apr 2015

@gapa ahoj, ja som tu pisala, ale mam teraz specificku otazocku.
Momentalne som na rodicovskej dovolenke, no pracovny pomer mi konci koncom juna 2015. Po skonceni kontraktu mam moznost zamestnat sa u noveho zamestnavatela a hned u neho aj nastupit na rodicovsku dovolenku. Planujem znovu otehotniet, otazky su taketo, vznikne mi pravo na materske? Z coho sa bude vyratavat? Musim este na jeden den nastupit u povodneho zamestnavatela aby sa mi dlzka RD zaratala do doby poistenia? Musim aspon na jeden den nastupit k novemu zamestnavatelovi predtym ako u neho poziadam nastup na RD? Dakuje

gapa
24. apr 2015

@ifankah priznávam, váham, či teraz odpovedať, no ak nezareagujem hned, tak na to popri dalších otázkach zabudnem. Toto nie je lahká otázka a pred nejakým možno pol rokom či rokom som také niečo riešila, no tam záleží na detailoch, neviem, či sa niečo zmenilo a nanovo by som musela študovať a nedala by som 100% odpoved lebo tie § sú ozaj klukaté.
No čo si pamätám, tak ten prípad bol trošku jednoduchší v tom, že išlo o zmenu zamestnávatela (zmena názvu štátnych úradov a malo isť o delimitáciu, no neurobili tak, urobili odhlášku a novú prihlášku, ako dva nezávislé prac.pomery).
Ak pracovný pomer začal skôr ako predchádzajúci kalend.rok k roku nástupu na md, tak sa neskúma splnenie podmienky aspon 90dní plateného poistenia. Ak by si mala len ten 1den v predchádzajúcom kalend. roku, tak by sa rátala mzda podla mna z minima, resp. z pravdepodobného, ak by bol pravdepodobný menší než minimum (čo nepredpokladám). Ak by si ale mala celý predchádzajúci kalendárny rok len rodičovskú dovolenku, žiadny iný vym.základ ani pn, nič také, tak by sa rátalo materské z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie za mesiac nástupu na md.
Viem, že v tom prípade, čo som spomínala, tak tvrdili zamestnankyne, že nárok nevznikne, lebo jej netrvalo vôbec nem.poistenie, čo ale je blbosť, lebo nástupom na MD nem.poistenie vzniká. Nárok jej vznikol z pravdepodobného vym.základu. Len môžu zistovať, prečo vznikol pp takto hned s čerpaním Rd, tj. je možná aj kontrola u zamestnávatela, či nejde napr. o takú firmu, kde ostatní majú minimálnu mzdu a len táto zamestnanyna na papieri maximum.

jurkaa
28. apr 2015

@gapa ahoj chcem sa ti poďakovať za pomoc tak teda dohodli sme sa na ukončení PP z dôvodu nadbytočnosti dňa 30.4 podľa paragrafu 60 č311/2001 a na odstupnom 3 násobku platu .
Ale nic tam nemam spomenuté o dovolenke to tam nemusí byt? Mam 28 dni dovolenky stym ze 28.29 30 si práve čerpám dovolenku . Zvyšok mi ale musia preplatiť aj ked to nie je spomenuté vo výpovedi ?

jurkaa
28. apr 2015

@gapa a este mam otázku mne konci Rd az 29.5 2016 ale ja teraz chcem napísať na manzela Rd a ja ist na úrad prace. Prosím ta akým dátumom mam ukončiť Rd a manzela prihlásiť ?
Či to je jedno len to musím stihnúť do konca mesiaca aby som ja uz sa mohla ist hlásiť na úrad prace v pondelok (4.5)

gapa
28. apr 2015

@jurkaa ak ti skončí pp 30.9., a na up pôjdeš 4.5., tak ťa zaevidujú spätne od 1.5.2015. RP by som prehlásila od 1.5.2015 na manžela, nech je to ok.
Dovolenku by mali podla zákona preplatiť, no dobré sa ich spýtať, či evidujú aj oni tých 28dní (ja som tiež nemala spomenuté, no mala som odstúhlasené dni), čo asi máš.
O odhláške na SP sme asi písali, na ten 1den.

jurkaa
28. apr 2015

@gapa no povedané mi bolo ze mi ju preplatia tak dúfam ze to tak bude .. Volala som minuly tyzden účtovnícke tak ona mi potvrdila ze tam mam 28 dni. Len no nemam to vo výpovedi ..a prosím ta aka odhláska sp?