Výška materskej + rodičovský

lululu854
19. aug 2022

Ahojte dievcata, neviete mi prosim poradit, momentalne som na rodicovskej dovolenke,ktora mi bude uz koncit a pokusame sa o druhe dietatko. Retazovu matersku uz nestiham,ak by som teraz otehotnela, minimalne na 5-6mesiacov by som mala ist do prace, som zamestnana 5rokov. Pravdepodobne ale budem musiet ostat na rizikovej pn, teda by som nenastupila do prace.
Aku by som mala pri druhom dietati Matersku, resp z coho by ho ratali a rodicovsky prispevok by som mala ten nizsi ci zvyseny ako pri prvom?
Dakujem moc.

veronikaszabova
19. aug 2022

@lululu854
MP - predpokladany prijem, ktory ti potvrdi zamestnavatel
RP - vyssi

lilinka88
19. aug 2022

@lululu854 výška MD závisí či by si si napr čerpala dovolenku, pracovala alebo šla z RD rovno na PN
Pokiaľ máš nárok na MD, budeš mať vyšší RP

domka222
19. aug 2022

Ako vieš už teraz, že by si zrejme ostala na rizikovom?

lululu854
autor
19. aug 2022

@domka222 Pretoze som zamestnana v praci, ktoru urcite ako tehotna vykonavat nemozem. Ver mi, radsej by som bola ale v praci ako hnit doma medzi 4 stenami.

domka222
19. aug 2022

@lululu854 v poriadku. Ale myslím, že zamestnávateľ by ti mal dať vtedy prácu vyhovujúcu pre tehotnú. Alebo náhradu mzdy, ak takú prácu pre teba nemá 😉

lilinka88
20. aug 2022

@lululu854 to,že máš pravdu, ktorú ako tehotná vykonávať nemôžeš, neznamená,že máš rizikové tehotenstvo. To si nemyl. Zamestnávateľ je povinný ti poskytnúť vhodnú prácu,ak takú nemá, ostaneš doma s náhradou príjmu od neho. Ale u nás je zaužívané,že ženy idú na PN, hoc na to žiaden dôvod nie je a radšej sedia doma s nižším príjmom a podmienkou dodržiavania liečebného režimu 🤷