Vyššia dávka pri rizikovom tehotenstve?

kisska
6. sep 2007

Ahojte, chcem sa spytať, či mi niekto vie poradiť aké sú možnosti ak som na PNke kvôli rizikovému tehotenstvu od 12tt, pravdepodobne až do pôrodu. Počula som, že namiesto 55% z vymeriavacieho základu z minulého roku(bežná PNka), keď som platila nemocenské poistenie, môžem dostať až 90%, ak požiadam sociálku. Viete, aké tlačivo treba vyplniť a či je to vôbec pravda? A ako mi táto dlhodobá PNka ovplyvní výšku materskej? Hrubú mzdu som mala vyššiu ako je hranica vymeriavacieho základu na platbu nemocenského, ale platí aj obdobie PNky do obdobia, z ktorého sa materská vypočítava? Ďakujem, za pomoc.

sue
24. okt 2007

Fenrirka, pokiaľ si len teraz skončila školu, nemáš nárok ani na PN, ani na metsrké dávky, budeš dostávať len rodičovský príspevok a to od narodenia dieťaťa + príspevok k narodeniu prvého dieťaťa = tzv "kočíkové" ...ak ste v hmotnej núdzi, dá sa vybaviť ešte nejaký príspevok, ale to sa mňa netýka, tak neviem ani kde ani ako sa to vybavuje...

fenrirka
28. okt 2007

dakujem,a prosim ta nevies naco potom mam nosit na urad prace kazdy mesiac papier na peniaze od doktorky??Je to inac uzasne vymyslene ja mam rizikove tehu tym padom som nerobila a ani nemam na nic narok,keby som nemala rodinu a priatela som zvedava z coho by som akoze mala zit.to nieje moja vyna ze som na rizikovom...ach 😒

tribitka
29. okt 2007

fenirka, na úrad práce musíš doniesť každý mesiac potvrdenie od lekárky preto, aby boli informovaní že stále maroduješ a aby za teba mohli platiť odvody....ja ako zamestnaná musím tiež každý masiec doručiť to potvrdenie do práce.... no a tiež som na izikovom už 5 mesiacov, takže to stále musí obehať môj priatel.... čo už.....úrady..... 😠

danuska24
29. okt 2007

papier na peniaze nosis preto aby vedeli ze si na PN-ke a nemusis sa chodit hlasit na urad, cize v podstate na h...o 😅

fenrirka
29. okt 2007

hmmm 😒 tak dakujem za odpovede

mravvcek
30. nov 2007

Ahojte zienky ja som od 5mesiaca na PN s diagnozou rozikoveho tehotenstva,chcela som sa opytat ako to je s peniazkami.To vazne celych 9mesiacov budem pobert 55%z platu?Moja zastupkyna v skole mi hovorila nieco o 80-90%z platu.Neviete mi poradit co by som mala robit,koho sa opytat,ved z takych peniazkov sa bude tazko zit.prosim poradte kto ma skusenost.

kila
30. nov 2007

Mravvček, ja to viem tak že zamestnávateľ ti môže doplatiť niečo k PN... tak sa opýtaj tej zástupkyni...

krista
30. nov 2007

U nás v ČR ti může zaměstnavatel dorovnat na 100% platu, ale to se spíš dělá u pracovních úrazů 😉

sasulka28
30. nov 2007

u nás zaměstnavatel doplácel kolegyni co neměla noční směny,nesloužila a přesto měla mzdu jak za služby

kila
30. nov 2007

Tak ja o takýchto príplatkoch môžem len snívať... 😅 šéf by mi dal, nech s tým idem do p.č. ... 😅

majka225
1. dec 2007

ahojte ja by som sa chcel vediet ze ak som skoncila skolu v juny a koncom juna som nastupila do prace a od konca oktobra som na marodke az do MD ci budem mat narok na metersku na slovensku lebo ja som teraz v CZ zamestnana aj tu som nahlasena na marodke.tak jak to vlastne je?

jaduska
1. dec 2007

majka-ak chceš materskú na Slovensku, musela by si 270 dní pre začiatkom materskej platiť nemocenské poistenie. Takže ak nedostaneš materskú z ČR, tu budeš dostávať iba rodičovský príspevok. Neviem, ako to je s materskou v ČR.

majka225
1. dec 2007

no nevim ci by sa to tak dalo keby som dostavala matersku v CZ na ucet ale bydlela by som na slovensku.lebo to nebude nic moc byvat Prahe a este miminkom.mne by ovela lepsie bola doma na slovensku v malom mestecku no ale nechcem prist o narok na matersku tu v CZ

consti
1. jan 2008

Holky a těch 270 dní, kdy musíte pracovat, se počítá jak? Je tam například započítaná i dohoda o práci nebo poloviční úvazek? Pracovala jsem 4 měsíce na dohodu o pracovní činnosti, momentálně už mám jinou práci a klasickou smlouvu na dobu určitou. Těhu nejsem, ale jen chci vědět, jestli se tam počítají i tyto typy práce.A jde o 2 roky před nástupem na mateřskou nebo na Pn(rizikové těhotenství)? Díky

kisska
autor
3. jan 2008

consti - bohuzial, malo by to byt tak, ze sa pocita vsetko, kedy mas podpisanu Zmluvu (pracovnu), cize vsetko, kde si mala podpisanu dohodu (o pracovnej cinnosti, o dielo...) sa do tejto doby nezapocitava... Ide v podstate o vsetky obdobia, ked za teba zamestnavatel platil odvody do socialnej poistovne...

Ja len pre info - dostavam 50(alebo 55?)% ako keby som lezala doma s chripkou. Takze neviem, ci prichadzam o peniaze, alebo na nic ine aj tak nemam narok... Takze asi aj po nastupe na matersku by mal byt moj prijem priblizne rovnaky ako teraz.... cize biedny 😒

lucillienka
6. feb 2008

ja by som rada vedela, či je zamestnávateľ povinný mi umožniť skrátiť si pracovnú dobu na polovičný úväzok....ak by som mala od lekárky nejaké odporúčanie ???? neviete ??

laurie
6. feb 2008

Lucillienka, pozri § 164 odsek 2 Zákonníka práce :

"Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody."

To znamená, že zamestnávateľ nemôže odmietnuť žiadosť tehotnej ženy o úpravu pracovného času, ak nemôže preukázať "vážne prevádzkové dôvody", ktoré by bránili zmene dĺžky alebo inej vhodnej úprave pracovného času.

lucillienka
6. feb 2008

ďakujem,.....len čo somto odklikla som sa konečne nalogovala na MPSVaR....nešiel mi totiž otvoriť link...ďakujem Laurie 🙂

loulou
7. feb 2008

Ahoj ja som mala zmluvu na dobu určitú do 30.6.07 a od januara 07 by do nástupu na materskú - august 07 som bola PN. Po skončení zmluvy som sa informovala o prihlásení na UP a v Trnave mi bolo povedané, ze hlásiť sa netreba, pretože poberať môžem len 1 dávku( buď PN alebo podporu) a preto sa hlásiť nemusím. Ak by som sa prihlásila musela by som si hľadať prácu a pravidelne sa hlásiť. papier na peniaze som nosila priamo do SP a odvody za mňa platil aj platí štát, pretože som bola zaregistrovaná v SP celý cas ako PN a teraz som na materskej.

nelynka
7. feb 2008

ahojte baby, neviete mi poradit, pacujem v CR od 23.4.2007 a 31.3.2008 mi konci zmluva na dobu urcitu, ale momentalne som na PN z dvovodi rizikoveho tehotenstva od 1.2.2008..ked nemam trvaly pobyt v CR, musim sa ist po ukonceni prac.pomeru nahlasit na slovensky UP alebo staci len poslat zmôuvu o ukonceni PP a dalej mi plati PN zamestnavatel..viem o nejakej 6mesacnej ochrane tehotnych ked im skonci PP, a to by mi akurat vyslo nastup na matersku a to uz vraj vplyv na to nema...mate niektora skusenosti? dakujem

kisska
autor
9. feb 2008

nelynka - ahoj, pre teba tiez plati ako pisala loulou, ked si na PNke, odvody za teba plati stat, takze sa nemusis ist nikam hlasit. Jedine, ak by si ukoncila PNku este pred nastupom na matersku. Aj PNku ti plati zamestnavatel len prvych 10 dni a potom uz dostavas peniaze zo socialky.
Teraz uz len zalezi od toho, ako je zosuladeny system CR a SR(odkial ti teraz chodia peniaze na ucet? z Ciech alebo zo Slovenska?), ale ak si zavolas na infolinku, ktoru najdes na www.socpoist.sk, tak ti teta povie, co a ako...

andela1
1. jún 2008

ahojte baby!mam podobnu otazku ako vy ostatne.chcem sa spytat a budem aj presnejsia aby ste mi skor vedeli poradit.otehotnela som v hned prvy mesiac v skusobnej dobe.jednu vyplatu som doatala co som mala v hrubom tak 16000sk pred tym som zarabala min.mzdu 8100sk neviem az tak presne.no stala sa mi taka vec ze som musela ist na pn rizikove a budem tam az do konca tehotenstva.vyhodit ma nemozu lebo cez pn sa neda,ale moja otazka je kto mi co bude platit,kolko,alebo ci musim behat a vybavit nieco cez urady.dufam,ze mi odpoviete co najskor,lebo zajtra odchadzam a nebudem mat v blizkosti pc.tak mi napiste ak mate nejake info alebo skuseosti.dakujem.

gapa
1. jún 2008

andela,
aj ta poteším, aj ta nepoteším.
Ak ti začal napr. nový prac.pomer 1.4.08 a na PN si išla napr. od 28.5.08, tak sa nemocenské dávky aj náhrada od zamestnávatela ráta z vymeriavacieho základu pre nemoc.poistenie, (čo býva vačšinou hrubá mzda) a to za obdobie od začiatku prac.pomeru do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na PN. TEda ak tvoj PP začal 1.4. a na PN si išla v máji, tak z obdobia 1.4.-30.4.08. Ak tvoja HM za toto obdobie (4/08) bola 16000,-, tak tvoj denný vymeriavací základ (DVZ) by sa rátal 16000: 30kalend.dní v tomto období = 533,3334 Sk na den (mzda z predchádzajúceho prac.pomeru neovplyvnuje výšku nemocenskej ani náhrady od nového zamestnávatela)

- prvých 10kalendárnych dní platí zamestnávatel náhradu za dočasnú PN, z toho za prvé 3dni dostaneš 25% z DVZ a od 4-tého do 10-teho dna 55% z DVZ
- od 11-teho dna platí sociálna poistovna nemocenské vo výške 55% z DVZ teda cca 293,33 Sk na kalend.den.

No a tá horšia správa je, že ak si v skúšobnej dobe, tak s tebou môže zamestnávatel ukončiť prac.pomer aj počas PN alebo aj počas tehotenstva. V skúšobnej dobe neplatí zákaz výpovede, lebo podla zákonníka práce, nejde o "výpoved" ale o "ukončenie prac.pomeru v skúšobenej dobe" - čo je rozdiel!

No ak by s tebou ukončil zamestnávatel prac. pomer aj napr. dnom 3.6.08 (teda 3.6.08 by bol posledný den trvania prac. pomeru), tak by ti soc.poistovna nadalej platila nemocenské aj po ukončení PP až do ukončenia PN-ky. A ak ti prac.pomer končí počas tehotenstva, tak si v tzv. ochrannej dobe, počas ktorej ak požiadaš o nemoc.dávku a splníš ostatné podmienky na jej priznanie, tak ti na nu vznikne nárok. Takže pri ukončení PP napr. toho 3.6.08 si v ochrannej dobe do 3.12.08. Ak nástup na MD bude v tejto dobe a splníš potrebných 270dní nem.poistenia, vznikne ti nárok na materskú aj ked už nebudeš zamestnaná.
Napr. ak ti napíše lekár predpokl. termín pôrodu 13.1.08 (ako máš v pase), tak na MD môžeš nastúpiť najneskôr 6týždnov pred termínom t.j. 2.12.08 ale najskôr 8týž. pred termínom, čo je 18.11.08. TAkže ti to vyjde, lebo na materskú nastúpiš ešte počas ochrannej doby z tohto ukončeného zamestnania.

!!! NO to platí len v prípade, ak nemáš alebo nebudeš mať od ukončenia tohto nem.poistenia do nástupu na MD iné nemocenské poistenie (napr. DNP), vtedy by ochr.lehota z tohto ukončeného PP neplynula.
!!! no a pre priznanie dávky materského musíš mať splnenú podmieku aspon 270dní nemoc.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Teda ak si bola zamestnaná aspon cca 9 mesiacov v obdobi od 13.1.07 do 12.1.09, ak skutočný pôrod bude 13.1.09.
Ak máš nejakú otázku, vklude sa spýtaj 😉

gapa
1. jún 2008

Doplním ešte, že skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca, teda aj o dni PN. Takže tvoja SD nekončí uplynutím napr. 3-och mesiacov od dátumu nástupu do zamestnania, ale sa predlžuje o dni PN, MD, RD ...

andela1
2. jún 2008

ahoj gapa!dakujem za vysvetlenie aj ked mozno celkom vsetko nechapem 😉 tak nastupilasom 1.4.2008 a na pn som nastupila 21.5.2008.tak dufamze to co si mi vyratala plati 😅 no co sa tyka rozviazania pracovneho pomeru je mi jasne.ale mne vysvetlovali ze pocas pn somnou nemozu rozviazat pracovny pomer.cize ak ja budem na pnke do konca tehotenstva tak do vtedy by nemali somnou rozv.prac.pomer.ci som zle informovana???tych 270dni sa mi zda ze mam vsak bez prestavky robim asi uz 5-6rokovs tym ze do noveho zamestnania som nastupila tak ze k 31.3.som dostala vypoved a 1.4.som uz bola evidovana v novom zamestnani.tak stym by problem nemal byt,vlastne dufam.neviem co znamena skratka DNP???a este raz sa spytam v pripade ak nerozviazu somnou prac.pomer a bude mi platit nadalej socialne treba ich o nieco poziadat pisomne???mohla by si mi to presnejsie napisat,ze ako a co konkretne.vobec stym nemam skusenosti ☹ dakujem ti.neviem ci mi stihnes este dnes odpisat.dufam ze hej.dakujem 🙂

gapa
2. jún 2008

andela, čo sa týka tých 270dní, tak naozaj, ak si predtým do 31.3.08 pracovala 5-6rokov, máš túto podmienku v pohode splnenú. DNP znamená dobrovolne nemocenské poistenie. Ak si nastúpila na PN 21.5.08 a tvoja HM za apríl 2008 bola 16000,-, tak ten výpočet by mal sedieť. 😉

Ak s tebou nerozviaže terajší zamestnávatel prac.pomer:
tak počas trvania PN (predpokladám dva diely PN-ky si už do firmy odniesla/doručila) len pred koncom každého mesiaca musíš odniesť/doručiť do firmy od lekára doklad "preukaz o trvaní dočasnej PN" hovoria mu aj lístok na peniaze. Týmto dokladom sa preukazuje, že tvoja PN trvá aj ku koncu mesiaca.
Pred nástupom na MD odnesieš zamestnávatelovi "žiadosť o materské" od gynekológa a "ukončenie PN-ky" od lekára, ktorý ta na PN vypísal.
Pred ukončením MD (MD trvá obvykle 28týždnov, ak sa ti narodí viac detí alebo si osamelá, tak 37týždnov, no k tomu musíš podpísať čestné prehlásenie pri nástupe na MD na SP) požiadaš o čerpanie rodič.dovolenky.
Ja som tiež oznámila zamestnávatelovi narodenie dcéry a poslala im kopiu jej rodného listu a tiež som im priložila doklad o trvaní MD zo SP (aj ked to predpokladám netreba).
To sú veci, ktoré myslím treba vybaviť so zamestnávatelom. Ostatné papierovačky sú po narodení dieťaťa so soc.poistovnou. NO to je rozpísané v druhých témach.

Neviem, kto ta informoval o tom, že s tebou nemôže "ukončiť zamestnávatel prac.pomer počas skúšobnej doby" aj ked si na PN. Nie je to pravda (ak máš v zmluve skutočne dohodnutú skúšobnú dobu). Ak to tvrdí tvoj zamestnávatel/vaša mzdárka, tak dobre, netreba mu nič hovoriť. Aspon vieš, že ti prac.pomer počas PN neskončí. No ak ti to tvrdí niekto iný, musím ta upozorniť, že to nie je pravda. 😒 ☹ Platí, čo som už písala vyššie.

andela1
2. jún 2008

ahoj gapa!si zlata ze mi hned odpisujes 🙂 chcem sa este spytat teraz som im poslala listok na peniaze z mesiaca maj ,jun.ak by somnou rozviazali pracovny pomer by ma o tom museli informovat???ak somnou nerozviazu pracovny pomer pocas skusobnej tak predpokladam ze potom uz nemozu ci hej???mam z toho chaos.prepac 😵 😅

andela1
2. jún 2008

neviem ci som to dobre napisala myslela som tym,ze listok na peniaze som im poslala 28.5.tak som zvedava cimi oni neposlu nejake papiere spat 😀 😅 a este oni mozu pockat tie vlastne 3meisace dohodnute v skusobnej dobe a potom rozviazu somnou asi prac.pomer.to som ale zvedava ako dopadnem.a chcem sa spytat aj ked to sem asi nepatri,nevies ako to je ked si vypisana na pnke da sa zmenit po istom case pobyt kde sa budem nachadzat???totizto teraz chcem byt u moijich rodicov,ale inac mame jednoizbovy byt v Blave v v dalsej dedine mam svokrovcov a vtej istej dedine aj budujeme nase hniezdecko.9mesiacov byt na 1mieste by bolo pre mna strasne.
😖

gapa
2. jún 2008

andela,
ak by s tebou ukončili prac.pomer v skúšobnej dobe, tak ti to samozrejme musia oznámiť písomne. Možno by bolo pre teba lepšie ani to nevedieť, no tvoja skúšobná doba (ak máš v prac.zmluve napr. 3-mesačnú) ti nekončí 30.6.08 ale sa predlžuje o dni PN..., takže ak si nastúpila na PN 21.5., tak ti uplynulo zo skúšobnej doby 1mesiac a 20dní a pokračovala by nástupom do práce.
No v tvojom prípade sa tým ani nezatažuj. Ak by ti predsa skončil prac.pomer, mala by si nárok na materské v ochrannej dobe. A tiež nárok na nemocenské budeš mať až do nástupu na MD. Som v podobnej situácii, môj prac.pomer bude trvať ešte predpokladám mesiac-dva, lebo sa ruší firma. No som rada, že mi vychádza nárok na materskú v ochrannej dobe.

S tou zmenou pobytu neviem presne, či to treba povedať lekárovi, najlepšie sa informovať u neho. Alebo možno to oznámiť na soc.poistovnu? ozaj neviem, ale viem, že možné to je.

andela1
16. jún 2008

ahoj gapa!este by som sa ta chcela spytat ci nahodou nevies,ze ako to je ak som na rizikovom.na pnke mam zaznacene rizikove tehotenstvo.som stale na pn,ale cez pn mas asi 2hodiny narok na vychadzky.plati to aj pri rizikovom tehot.???lebo ak mam cele leto trcat vnutri,tak to nie je nic moc.kedy sa moze ist na matersku dovolenku??dakujem za odpoved