Výživné na štvormesačnú dcéru

sabinka264
3. okt 2017

Potrebujem poradiť. Som matka na materskej, môj príjem je 535€. Expriateľov príjem je 500€ Ide o to že po narodení dcéri som sa s priateľom nechala a na viživné som ešte nepodala platí mi 27€ (už má dcéra 4 mesice). Mňa by záujímalo ak teraz podám na víživne a jemu dajú platiť viac než tie 27€ čo mi posiela či mi bude musieť za tie 4 mesiace spätne zaplatit?
A ak podám na víživne až ked budem dostávať rodičovsky príspevok či mi bude platit viac ako teraz ked dostávam materskú?
Ďakujem.

maminuska
3. okt 2017

@sabinka264 táto téma už tu predsa bola.

petulda333
3. okt 2017

Ak si budes davat ziadost tak o vyzivne.😉

sissy27
3. okt 2017

@sabinka264 au, moja sietnica... vÝživné... ešte raz v Ý živné... ypsilon, hej?
A k veci - výživné na maloleté dieťa ti môže byť priznané aj spätne, ale len v prípade, ak tam boli závažné dôvody, pre ktoré si nemohla podať návrh na určenie výživného skôr. Napríklad zdravotný stav a podobne. Budeš musieť preukázať, že si to skôr nemohla podať a súd to preskúma a priznať môže. Štandardne ti to priznajú najskôr k dátumu podania návrhu na výživné.
Platiť ti bude stále rovnako podľa posledného právoplatného rozsudku, ak budeš chcieť zvýšiť výživné, tak si podáš nový návrh na súd. Nebude ti platiť automaticky viac len preto, že si prešla z materskej na rodičovský.
Ale máš ešte nárok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a výživné na seba.

korytnacka1
3. okt 2017

@sabinka264 vyzivne mila pani/ slecna, nie vizivne 😀. Vyzivne sa vobec neurcuje podla toho aky mate Vy prijem. A mate viac ako 500 eur. Co by ste chceli? Vatsina matiek ma prijem iba rodicak 213 eur + 23,52 eur pridavok na dieta. Vyzivne na dieta ste uz maliar davno urcene, vela matiek ma urcene len minimalne vyzivne, samozrejme do navrhu na sud mozete uviest viac. Ked sud urci vyzivne samozrejme urci aj dlzne vyzivne, ktore sa prikaze otcovi dietata zaplatit. To urcia spatne od narodenia dietata

maminuska
3. okt 2017

@korytnacka1 no to si riadny blud napísal/ la 🙂.

korytnacka1
3. okt 2017

@sissy27 vyzivne na seba ako matku tazko dostane, sud vatsinou tieto ziadosti zamieta. Mozu urcit dat otcovi k uhrade 50 % za detsku vybavicku, samozrejme mamicka musi mat blocky o zakupeni a navrh o urcenie vyzivneho treba poziadat co najskor po porode. Kde bola 4 mesiace?

hlaura
3. okt 2017

@korytnacka1 paci sa mi, ze opravujete slovko "vyzivne" ale slovo "väčšina" ani vy neviete napisat 😂

sissy27
3. okt 2017

@korytnacka1 nuž tie, ktoré pred pôrodom pracovali, tak majú nárok aj na materskú, aj to nie navždy, ale len cca pol roka... tie, ktoré majú nárok len na rodičák, si za to môžu samé... a okrem toho, nikto ich nenúti byť doma tri roky... takže holt toť zakladateľka síce možno nie je najostrejšia ceruzka v krabičke, ale aspoň na rozdiel od mnohých iných pracovala... A nie, výživné sa štandardne neurčuje spätne ku dňu narodenia dieťaťa, len v osobitých prípadoch.
čo sa týka výživného na ňu ako na matku - nárok na to zo zákona má, môže o to požiadať, či už to súd schváli alebo nie, nechaj na kompetentných...

korytnacka1
3. okt 2017

@maminuska co konkretne? Poznam viacero pripadov kde otec dietata pracuje v zahranici, napr. Nemecko,mamicka mala prijem iba rodicak a sud urcil aj tak minimum. Nikto neriesil ci to mamicke vychadza alebo nie. V druhom pripade zistili dotycnemu prijem nad 1000 eur i tak sud urcil na malolete dieta vyzivne 40 eur, i ked je prijem povinneho takmer o 800 eur vyssi

sissy27
3. okt 2017

@korytnacka1 a ešte taký detail - koľko detí si ty odrodil a vypiplal, aby si sa zrovna ty mohol spýtať, čo robila žena celé 4 mesiace po pôrode, keď ešte nemá vyriešené výživné? 😀

korytnacka1
3. okt 2017

@hlaura pardon, pisem cez mobil a chybu moze napisat kazdy 😅

maminuska
3. okt 2017

@korytnacka1 ja neviem kde ty poznáš .. súd určuje minimum pri bezdomovcoch , invalidoch a nezamestnaných . A určite nie 40 EUR pri preukázanom 1000 EUR zárobku , jedine ak by bol sudca sfetovaný a aj celý odvolací orgán . Osobná dlhoročná skúsenosť moja a aj mojich kolegov. Príjem môjho exmanžela v čistom 1000 EUR , výživné 180 a 210 EUR na dve deti .

korytnacka1
3. okt 2017

@sissy27 bolo to cisto teoreticky. Je pravda, ze namam ziadne dieta no poznam jeden konkrerny pripad. Ona mala odpracovanych 6 rokov v kuse, riadne na zmluvu. Materske nemala, iba rodicovsky, vyzivne bolo otcovi dietata urcene minimalne, az po 4 rokoch zvysili vyzivne na 40 eur. Ten hajzel pracuje v Nemecku, caka tam s dalsou zenou dieta no na predosle dieta neplati ani cent. Sud sice urcil vyzivne spatne no on ho nezaplatil. Vyzivne na nu ako slobodnu matku samozivitelku jej sud zamietol. Odovodnenie sudu: povinny si zaklada rodinu, navrh zamietnuty. A pardon, ja nechcem rypat, bol to iba moj nazor

korytnacka1
3. okt 2017

@maminuska OK, beriem na vedomie. Vam mohol sud urcit na dieta take vyzivne no hodne zalezi aj od sudcu. Nechcem sa hadat

maminuska
3. okt 2017

@korytnacka1 nielen mne , xy prípadov určených inak , ďaleko vyššie výživné ako 40 EUR alebo minimálne výživné . Netreba písať čo by ešte chcela , že ona má výživné už určené a že má viac ako 500 EUR . Toto je ten hlavný blud.
Pri určovaní výživného sa berie do úvahy množstvo faktorov .. príjem otca, jeho majetkové pomery, jeho schopnosti a možnosti , potreby dieťaťa , podiel starostlivosti o deti a aj príjem matky . A určite dostane vyššie výživné ako 27 EUR .

sissy27
3. okt 2017

@korytnacka1 ach jaj... kašli na to... že odpracovala 6 rokov na zmluvu neznamená, že mala aj nárok na materské... hoď si do googlu, kedy čo a ako... tu zakladateľka splnila nárok na priznanie materskej, odrobila si to, tak sa tu nerozkrikuj, že čo ešte chce, keď má viac ako tie čo nárok na materskú nemajú... a na základe jednej či dvoch skúseností z okolia, prípadne čo si počul z debaty kdesi v buse netreba hneď napísať verdikt "ako to asi určite bude". Ona má na niečo zo zákona nárok, resp. právo žiadať, tak nech si požiada a súd rozhodne.
Mimochodom pri určovaní výživného sa na príjmy povinného až tak nepozerá, prvoradé sú potreby dieťaťa, až potom príjmy povinných. Kamošovi ako nezamestnanému vysekali výživné 200€ s odporúčaním, aby sa čo najskôr zamestnal, nech mu zbytočne nerastie dlh. Takže každý máme z okolia rozdielne skúsenosti...

deti95060810
3. okt 2017

nezáleží len na sudcovi aké výživné odklepne, ale aj na advokátoch ktorí zastupujú navrhovateľa a odporcu - čo všetko vytiahnu. aké oni majú známosti so sudcom no veď to poznáte...😉