Z ktorého platu sa počíta materská?

katulka85
9. jan 2017

Ahojte, chcela by som sa poradit. V roku 2012 som mala plat, dajme tomu, 800eur. V január 2013 mi ho zvysili na 1000eur. Od decembra 2013 som nastupila na matersku kde mi ratali matersku z platu 800eur. Teraz v januar 2017 mi konci rodicovska, avsak kedze som opat tehotna tak nastupujem do prace na 5 mesiacov kym mi nezacne druha materska. No dozvedela som sa, ze mi zrejme znizia plat ked nastupim. Z ktoreho platu mi bude socialka ratat novu matersku? Dakujem velmi pekne

evittam
9. jan 2017

@katulka85 Z nového platu - samozrejme. Či sa mýlim - @zalka - prosím?

zalka
9. jan 2017

@evittam no nemôžem súhlasiť, kedže @katulka85 bola v roku 2016 na RD celý rok, tak sa jej MD alebo prípadná PN vyráta z predpokladaného platu.
Čiže čiste teoreticky, ak má plat 1000e a pôjde na PN, a mzdárka taký plat potvrdí pre SP, tak aj PN aj MD bude rátané z platu 1000e.

evittam
9. jan 2017

@zalka Aha, vidíš to ma nenapadlo. Dík za opravu. 😉

katulka85
autor
9. jan 2017

takze viac menej, moja nova materska zalezi od toho aky plat mi mzdarka potvrdi pre SP?

zalka
9. jan 2017

@katulka85 áno presne tak

katulka85
autor
9. jan 2017

Dakujem

7ammy7
11. jan 2017

Ahojte potrebovala by som pomoc..včera som dostala od gynekologičky papier na MD a som trochu mimo čo sa týka tho ako papier vypísať...pracovala som 2roky pre jednu firmu na dobu určitu,po otehotnení som bola na rizikovom a počas mojej praceneschopnosti mi 20.10.2016 vypršala pracovna zmluva ktoru nepredlžili. Komu mám dať teraz vypísať papier na MD? mám nechať kolonku pre zamestnavateľa prazdnu či poslednemu zamestnávateľovi. A treba ísť na soc. poisťovňu osobne či stačí to poslať poštou(cestovanie mi nerobí dobre)...za odpovede velmi ďakujem,som už z toho somár

zalka
11. jan 2017

@7ammy7 pozor na dátum ktorý určíš ako nástup na MD, kedže nastupuješ na MD z OL tak musí byť presne 6t pred termínom pôrodu,
a napíšeš tam bývalého zamestnávateľa , môžeš podpísanú žiadosť poslať na SP.

A po skončení MD o 34 týždnov sa chod evidovať na UP hádam ti MD skončí skôr ako 20.10.17 aby si mala nárok na podporu, nakoľko spomínaš, že si pracovala 2 roky.
Ak sa zaeviduješ do 19.10.2017 na UP tak podporu mať budeš, ak sa nezaeviduješ tak nárok na podporu stratíš. O RP nech požiada otec dieťaťa, a po skončení podpory pôjdeš ty na rodičovskú dovolenku, a budeš potom poberať RP.

7ammy7
11. jan 2017

už som našla poradňu SP 🙂 velmi rychlo mi odpisali,že možem kolonku pre zamestnavatela nechať prazdnu a datum mám presne 6t pred termínom porodu...velmi pekne ďakujem aj Vám za odpoveď keďže to o podpore som ani netušila 🙂

zalka
11. jan 2017

@7ammy7 no tak nezabudni na tú podporu, predsa len 6 mesiacov dostávať ešte 50% z hrubej mzdy neni na zahodenie.

7ammy7
11. jan 2017

to je pravda-pri dieťatku je každé euro naviac potrebné 🙂