Z materskej dovolenky na podporu v nezamestnanosti

rawenah
6. sep 2020

Ahojte maminky. Chcela by som sa s Vami poradiť. Od 13.1.2020 som na materskej dovolenke. K 1.5.2020 mi prišla z práce výpoveď (podnik sa zrušil). V Septembri mi končí materská a mala by som požiadať o rodičovský príspevok. Chcem sa spýtať, či sa môžem ísť hlásiť na Úrad práce ako nezamestnaná. Či je to možné, aby som dostávala 6 mesiacov podporu. A môj manžel by poberal na dcérku rodičovský príspevok. Manžel je zamestnaný. S dcérkou by som bola doma ja. Ďakujem

lucka_ke
6. sep 2020

áno, môžeš

veronikaszabova
6. sep 2020

@rawenah jasne, ze mozes 🙂
O podporu mozes poziadat ( ak na nu splnas podmienky) do 2 rokov od ukoncenia PP.

hettinka
6. sep 2020

@rawenah manžel môže poberať aj materské, čo je asi vyššie ako RP. Ale nemohol by pracovať na rovnaku zmluvu, z ktorej berie materské. V práci by mu museli dat zmluvu na dohodu.

mima172
6. sep 2020

@hettinka Ahoj, prosím ta vyznáš sa v tejto téme? Som v rovnakej situácii ako autorka príspevku. Pani na UP mi povedala, že veci sa rýchlo menia, čiže sa mam informovať v decembri, kedy to bude pre nás aktuálne, no keď som sa informovala pred par mesiacmi, tak pani povedala, že manžel nemôže poberať RP, že musí prvotne zažiadať o MD. Už sa informoval v práci a tam mu to neumožnia. Nie je teda možné urobiť to tak, že ja doberiem materskú, evidujem sa na UP, zažiadam SP o podporu a za ten čas by manžel poberal RP? Dúfala som, že to pôjde takto, no neviem dohladat jednoznačné informácie. Ak sa v tom vyznáš, tak ti budem vďačná za radu 🙂

lucka_ke
6. sep 2020

@mima172 zamestnávateľ nemá na výber, zamestnanec len oznamuje, že ide na MD... nepotrebuje jeho súhlas
ale ak by hrozilo, že by mu potom kvôli tomu dali výpoveď, môžete to urobiť aj tak, že manžel pôjde na MD len na kratšiu dobu (napr. mesiac), potom MD ukončí na vlastnú žiadosť, dostane potvrdenie zo SP a s tým si pôjde požiadať o rodičovský príspevok na UPSVaR - bude mať nárok na ten vyšší 370 Eur, ak by na MD nešiel vôbec, mal by nižší RP

mima172
6. sep 2020

@lucka_ke Ďakujem 🙂

rawenah
autor
7. sep 2020

@hettinka Dobrý deň. A môže manžel poberať najprv rodičovský príspevok a potom materskú??? Alebo musí ísť najprv na materskú a potom požiadať o rodičovský príspevok? Ja by som bola zatiaľ na podpore. Len podpora je iba 6 mesiacov...

hettinka
7. sep 2020

@rawenah musí najskôr požiadať o materské.
Nie som úplne odborník, ale toto sa tu už veľakrát riešilo. A veci sa aj menia, takze aktuálne sa treba spýtať na úradoch.

A keď budeš na podpore, môžu ta naháňať, aby si si hľadala prácu. Posielať ta na konkurzy. Pripadne musíš preukázať, že si aktívne hľadáš prácu.

lucka_ke
7. sep 2020

@rawenah v poradí MD, RD, ak pôjde na RD už na MD nebude mať nárok

rawenah
autor
9. sep 2020

Ďakujem krásne za info 8)