Záhadný jednorázový príspevok na dieťa?

zuz11
6. apr 2009

Ahojte,
ked bol moj muz na UP dala mu tetuska tlacivo "Ziadost o prispevok na starostlivost o dieta" a potom mi asi o tyzden poslala druhe ze mam narok na obe deti na tento prispevok, len nechapem co je to za prispevok 🤐 zevraj je to jednorazove a neakych 2 tisic nieco na jedno, viete nieco o tom niekto viac? 🤐

liz_lemon
13. jún 2012

@mimiri toto je to, co hladas, a nema to nic s pestunskou starostlivostou
http://www.employment.gov.sk/prispevok-na-staro...

mimiri
13. jún 2012

@liz_lemon ano, to je presne to. toto by mala byt odpoved na moju otazku
Oprávnená osoba je povinná preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik nároku na príspevok, na jeho výšku a na jeho výplatu a písomne oznámiť platiteľovi zmeny v týchto skutočnostiach do ôsmich dní odo dňa nasledujúceho po dni, v ktorom sa o nich dozvedela.
to znamena, ze ak ten prispevok chcem, musim upravit zmluvu o starostlivosti o dieta aby zacinala do 8 dni pred odovzdanim ziadosti o prispevok na starostlivost o dieta ?

liz_lemon
13. jún 2012

@mimiri ano

livika1978
13. jún 2012

@mimiri Myslíš, že sa Ti o dieťa bude starať profesionálna opatrovateľka- predpokladám. Na tú vyššiu sumu- ak sa nemýlim - máš nárok len v tom prípade, ak sa fyzicky vrátiš na trh práce, či nestačí, že Ti trvá pracovný pomer, výkon zárobkovej činnosti musíš aj preukázať a v tvojom prípade, keď si na materskej, tak do 10 týždňov sa nemôžeš vrátiť do zamestnania. Takže podľa mňa budeš mať nárok len na ten nižší príspevok. Skús sa poinformovať na Vašom úrade, uvidíš, ako Ťa usmernia.

mimiri
13. jún 2012

@livika1978 ano, aj som to tak chapala ale ako by si si vysvetlila .

toto je odtial co si mi poslala:
Za zárobkovú činnosť na účely tohto zákona sa považuje aj poberanie materského alebo poberanie obdobnej dávky v cudzine najdlhšie do šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa.
Nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa nevzniká, ak sa za celý kalendárny mesiac poskytuje jednej z oprávnených osôb alebo manželovi oprávnenej osoby materské alebo obdobná dávka v cudzine po uplynutí šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa alebo rodičovský príspevok alebo obdobná dávka v cudzine.

je to z odstavca PODMIENKY NAROKU

este je tam jedna vec co ma zmiatla a to tiez v tom odstavci:
Nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa nevzniká na dieťa, pri starostlivosti o ktoré sa poskytuje materské,

lenze materske beriem pri starostlivosti o mladsie ak som spravne pochopila

mimiri
13. jún 2012

@livika1978 teda sorry, to si mi neposlala ty, tu je ten odkaz
http://www.employment.gov.sk/prispevok-na-staro...

mimiri
13. jún 2012

@livika1978 teda myslim si ze mam pravo na preplatenie nahr. starostlivosti do vysky 230 eur mesacne na prvych 6 tyzdnov od porodu, kedze som na materskej s dietatom co ma do 6 tyzdnov a sucasne mam dieta do 3 rokov. ale v mojom pripade je uz neskoro, nestiham to vybavit, lebo zo socialnej mi neracili poslat potvrdenie o naroku na materske, aj to neviem ci staci a ja pri dvoch detoch bez auta moc casu na behanie po uradoch nemam.

dejnas
13. jún 2012

@mimiri nemýľ si pojem materská a rodičovský príspevok! sú to 2 rôzne dávky.... materskú vypláca soc. poisť. ... cca 28 týždňov (opravte ma ak sa mýlim), po uplynutí toho času vypláca úrad práce - rodičovský príspevok!

mimiri
13. jún 2012

@livika1978 a na urade prace ma usmernuju stale rovnako : do kruhu 😉 . v petrzalke mi povedia ze to mam vybavit na urade prace v meste a ked zavolam do mesta, tak ma prepoja do petrzalky, kde mi povedia ze nevedia ci sa to da a ze mi zistia a zavolaju.....to ze zabudnu, to uz nepovedia

mimiri
13. jún 2012

@dejnas ved si nemylim, v tom odkaze sa pise, ze na prispevok na nahradnu starostlivost mam pravo ak som na materskej do 6 tyzdnov a nepoberam rodicovsky. cochapem zle?

mimiri
13. jún 2012

ak by som sa konecne dovolala niekam na urad prace kde by mi povedali ci mam na to pravo alebo nie, co som po precitani odkazu od liz_lemon nadobudla pocit ze ano, tak budem nesmierne rada, lebo uz od pondelka sa to snazim zistit

dejnas
13. jún 2012

@mimiri neviem, možno som len zle čítala, kde presne sa uvádza, že nesmieš brať RP na staršie dieťa?

livika1978
13. jún 2012

@mimiri Tak tam jednoducho pošli žiadosť poštou- stiahni si ju z internetu a máš to poriešené.

livika1978
13. jún 2012

@mimiri 6 mesačnú lehotu určite stíhaš.

mimiri
13. jún 2012

@dejnas ja ani neviem ze sa to da, brat aj rp nastarsie dieta aj matersku na mladsie, lebo mne rp zrusili, lebo som nastupila na matersku, tak neviem potom preco. radsej by som rp aj matersku a kaslem na nahradnu starostlivost

mimiri
13. jún 2012

@livika1978 6mesacnu lehotu? tam je ze do 8 dni od "zaciatku nahradnej starostlivosti o starsie dieta" mam podat ziadost o ten prispevok, ani neviem poriadne ktory. a postou neviem ci to staci, jednak ani neviem ci to spravne vyplnim a ci poslem vsetko....ja som dnes nechapava...zeby mi mlieko udrelo na hlavu ? 🙂 radsej keby ho bolo viac pre malu

dejnas
13. jún 2012

@mimiri ja som si to viac krát čítala.... áno, máš pravdu, ten posledný odsek je zmiatočný....
jasnačka, som sa zamotala ja, RP na staršieho ti samozrejme zrušia....
takto, ak som správne pochopila, chcela si ten príspevok, ktorý je vyplácaný 6tt pred TP ďalšieho dieťaťa do veku 6tt mladšieho súrodenca?
ja som si to u nás v meste pred 2 rokmi vybavovala, tiež s tým mali na úrade problém, lebo to asi nik (kvôli neznalosti) nepožadoval.... len vtedy sa to nevyplácalo ako jednorázová dávka, ale určitá suma.... dokopy to mohlo vychádzať cca tých 230e....

alebo chceš nejaký iný príspevok? len či som to správne pochopila? 🙂

mimiri
13. jún 2012

@dejnas no jednak ze o preplatenie nahradnej starostlivosti mozes ziadat len ak si v pracovnom pomere, materska sa podla toho co tam pisu berie ako pracovny pomer a preplatia ti 6 tyzdnov nahradnej starostlivosti o starsie dieta ak ma do 3 rokov. Rodicovsky prispevok dostavas sa neberie ako pracovny pomer. Vsak aj ked podavas danove priznanie tak matersku tam uvadzas, rodicovsky nie. Ci tam pisu priamo o poberani rodicovskeho prispevku, neviem...ale ja som si to tak prelozila, lebo vlastne som nebrala do uvahy, ze do 6 tyzdnov veku mladsieho moze byt matka aj na rodicovskom prispevku, ak nemala pravo na materske...to uz neviem ako je

mimiri
13. jún 2012

@dejnas co je to TP? asi ano, chcem ho, spisem zmluvu o nahradnej starostlivosti s profesionalnou pestunkou, a prinesiem ju spolu so ziadostou na prispevok o nahradnej starostlivosti na urad prace do bratislavy na vazovovu
tiez som o tom nevedela, mala bude mat v pondelok 5 tyzdnov, ale mohla by som dostat aspon zlomok, kedze podla toho co som citala, to plati 8 dni spatne. ak si si to vybavovala, prosim porad mi, co k tomu potrebujem, staci od socialnej potvrdenie o naroku na matersku? to je to co posielaju automaticky, alebo treba aj nejake ine? a potrebujem aj potvrdenie z prace o pracovnom pomere? kedze zajtra nemaju uradne hodiny, pojdem na vazovovu v piatok.

dejnas
13. jún 2012

@mimiri TP - termín pôrodu som myslela 😉
v čase, keď som o to žiadala (tiež som sa o príspevku dozvedela len prostredníctvom MK, na zač. tejto témy som sa tiež radila), vtedy nebol príspevok legislatívne riešený... bolo to vraj len nejaké usmernenie EÚ... na úrade o tom vedeli veľmi málo, dokonca ma chceli odpinkať, kvôli mne si to museli všetko naštudovať a pozisťovať, lebo som trvala na jeho vyplatení....
nárok na výplatu mala matka, ktorá sa stará o dieťa do 3 rokov, je na RD a narodí sa jej ďalšie dieťa... pamätám si, že som priniesla potvrdenie o priznaní materskej, foto tehu knižky kvôli predpokladanému TP... vtedy sa to vyplácalo mesačne, nepamätám si to presne, bola to suma cca 40 - 50 euro mesačne (25% zo sumy RP)... podmienka bola len "priznanie " materskej, tj fakt, že aj počas RD, je matka stále "zamestnaná" (nebol ukončený prac. pomer)... vyplácalo sa to na staršie dieťa, na mladšie poberáš tú materskú... začalo sa vyplácať v mesiaci, v ktorom už nebol vyplatený RP na staršie dieťa
bola možnosť vyššieho príspevku, za predpokladu, že dieťa navštevuje napr. súkr. jasle, alebo preukážeš náklady na opatrovateľku a pod., vtedy bol nárok na plnú výšku úhrady nákladov, maximálne však do výšky 100% RP

ale inak som mala nárok aj bez opatrovateľky... len to bola tá nižšia suma

gapa
13. jún 2012

@mimiri
uved dátum nástupu na md, pôrodu.

Nárok si môžeš uplatniť do 6mesiacov od konca mesiaca, za ktorý nárok vznikol (nie do 8dní!!!), no ZMENY treba oznámiť do 8dní (nie žiadosť, ale potom ak nastane nejaká zmena).
Ale ak chceš nárok za mesiac napr. 5/2012, tak treba k tomu aj zmluva vtedy platnú (nie dodatočne robenú či prerobenú) a aj preukázať, že si v máji zaplatila poplatky. Nepočula som taký prípad, že by sa to napr. platilo až v júni, ale ani nemám s tým skúsenosti s preukazovaním, možno záleží aj na pracovníčkach, dokonca si niekde žiadajú aj výpisy od organizácie, kde sa to platilo, čo už teda je vela (písala tu jedna mamička).

o tento príspevok sa aj tak žiada až po pôrode, lebo je podstatný dátum pôrodu.

Co sa týka trvania prac.pomeru, to nie je podstatné, či trvá, ak poberáš materské (to bolo predtým, ked v zákone bolo uvedené, poberanie materského z pracovného pomeru, teraz sa spomína len poberanie materského nie už prac.pomer). TEda ide o to, že nárok máš, ak si považovaná v zmysle toho zákona za zárobkovo činnú a to si v prípade pboerania materského (je jedno z akého poistenia. Ak by chceli prac.zmluvu, tak neovládajú novelu, ale idú po starom).
Kedysi sa dalo poberat tento prísevok aj na novonarodené dieťa a aj staršie (to len oni zabudli na to to upraviť), preto to je teraz uvedené, že nárok nie je na dieťa, na ktoré sa poberá materské.

dejnas
13. jún 2012

@gapa ja len zo zvedavosti - ako to funguje teraz... vyplatí sa príspevok len mamičkám, ktoré majú dieťa v opatere? či?
inak myslím, že stále je tento príspevok vyplácaný minimálne, veľmi veľa mamičiek o ňom nevie... a pracovníčky na úrade... ani nehovorím 😒 aspoňže u nás si to už naštudovali 😀

gapa
13. jún 2012

@dejnas
kes si prečítaš komplet túto tému, tak ozaj zistíš, že treba bojovať o tento príspevok. No na Vazovovej sú už vyškolené, že nárok je, no neviem, či tá mamička žiadala o príspevok vo výške preukázaných nákladov. Skôr sa mi zdá, že len vo výške 41,1eur, tj. môže im aj toto robiť problém, ale snád sa poučili, bo ta mamička sa aj sťažovala na nich (snád si to už nemýlim, tie miesta)
Myslím, že som to už aj zhrnula, tj. budem opakovať,
- ak sa o staršie dieťa stará osobne mamička, či babka, či iná osoba bez živnsoti, tak je nárok na 41,1eur
- ak chodí do škôlky, jaslí, či sa stará živnostníčka, tak vo výške preukázaných nákladov, no max. vo výške 230eur (teda v prípade tzv. "štátnej" škôlky to je aj menej ako 41eur)

dejnas
13. jún 2012

@gapa ďakujem 🙂

mimiri
18. jún 2012

takze mam info aj z uradu prace - odpovedali mi, je to tak.
Ak ste na materskej, mate min. 2 deti do 3 rokov. to starsie mozete dat do jasli od narodenia mladsieho do jeho 6 tyzdnov a na zaklade ziadosti a i. vela veci vam to preplatia. aj ked vlastne toto forum nieje prave o tom,
som rada ze ma napadlo navstivit tuto stranku, lebo vdaka tomu ma napadlo ze by to mohlo ist 🙂

gapa
18. jún 2012

@mimiri
nie od mesiaca narodenia mladšieho (to platilo predtým, ked bolo možné poberať tento príspevok dokonca aj na novonarodené dieťa, pokial pridali do zákona, že nárok nie je na tento príspevok na dieťa, na ktoré sa poberá materské), ale od mesiaca, za ktorý už nepoberáš rodič.príspevok (čo nemusí byť zhodné).

tibiana
19. jún 2012

@gapa ja nemam doposial vybaveny ziadny prispevok od statu .. chcem sa spytat ako mamicka 1.dietata mam narok na tych dokopy cca. 800eur z uradu prace a socilanych veci,jo? Tam sa chystam zajtra, vypisem papiere dam orazit u gynekologa a detskeho a co treba este? Dakujem velmi pekne 🙂

tibiana
19. jún 2012

@liz_lemon VELMI PEKNE DAKUJEM!!! Idem studovat, zajtra sa chystam na urady .. vdaka moc este raz

mimiri
19. jún 2012

@gapa no ano, to nie je zhodne. nie som si ista ako funguje rodicovsky prispevok. ten sa asi vyplaca za cely mesiac, ze? teda ak som zacala poberat matersku od 8.aprila, tak za cely april som este rodicovsky dostala, ze? a aj ten prispevok na jasle sa vyplaca za cely mesiac, vsak?