Záhadný jednorázový príspevok na dieťa?

zuz11
6. apr 2009

Ahojte,
ked bol moj muz na UP dala mu tetuska tlacivo "Ziadost o prispevok na starostlivost o dieta" a potom mi asi o tyzden poslala druhe ze mam narok na obe deti na tento prispevok, len nechapem co je to za prispevok 🤐 zevraj je to jednorazove a neakych 2 tisic nieco na jedno, viete nieco o tom niekto viac? 🤐

gapa
25. júl 2011

@sissik
čo som počula, s týmto príspevkom ozaj tety nemajú velke skúsenosti a preukázané náklady, to už bude pre nich asi čerešnička 🙂

sissik
25. júl 2011

@gapa no ked budem vybavovat, tak napisem, ako to cele dopadlo. ale uz mam na ne premyslenu strategiu teraz v auguste - ak mi teda konecne pride papier zo socialky o priznani materskeho. tak do oktobra snad vsetko pekne nastuduju 😅

kocurko1
25. júl 2011

@sissik bola som si pred mesiacom na nasom UP v TT pre tlaciva. Pani bola prekvapena, ked som pytala aj tlacivo na ten prispevok, ale bez problemov mi ho podala. a povedala, ze budem mat narok na starsiu dcerku na cca 40eur a bude treba dolozit rodne listy oboch deti k vybavovaniu toho prispevku. Teda zastupujuca kolegyna tej, co ma moju agendu.
Potom som bola prekvapena, ze mi uradnicka zodpovedna za mna poslala predvolanku aj s tlacivom s nazvom Potvrdenie o naroku na materske, ktora sa dava potvrdit socialke a odovzdava na UP az ked prechadzam na rodicak. Ked som volala na UP, pracovnicka mi povedala, ze ona pre istotu to rozosiela mamickam, ked im kvoli druhemu materskemu pozastavuje rodicak. Ale, ze staci jej preposlat aj kopiu Rozhodnutia zo socialky.
Ja som jej potom volala este raz, lebo na zadnej strane toho ,teraz nepotrebneho, tlaciva Potvrdenie o naroku na materske som sa docitala, ze je sucastou ziadosti o Prispevku na starostlivost o dieta. Pracovnicka sa mi nevedela k tomu vyjadrit. (Ona tiez bola trosku zaskocena, lebo sa pytala ,Aj to budete ziadat?,)
Tak teda maminky, co uz mate druhe babo, PRIKLADALI ste aj tlacivo ,Potvrdenie o naroku na materske, ked ste ziadali 40EUR starsie dieta? Dakujem 🙂

sissik
25. júl 2011

@kocurko1 no co som studovala net a tie vzory tlaciv, tak som pripravena na to, ze budu chciet aj potvrdenie zo socialky, ze som na materskej. volala som aj do socialky v trnave, ci mi to potvrdenie vystavia. lebo ja mam zamestnavatela v bratislave. a vraj vystavia.
tak som hrozne zvedava, ako dopadne cele vybavovanie, ked zacnem riesit konkretne veci. A ze posiela pre istotu papier, ktory vlastne ani netreba, asi ma picne ako tu sedim za pc 😀

kocurko1
25. júl 2011

@sissik ja mam tiez podobnu situaciu. Zamestnavatela mam v inom meste aj socialku. Ja som tej pracovnicke z UP povedala, ze s deckom a velkym bruchom sa tam nebudem teraz trepat. Celkom dobre to zobrala.
Ja to tlacivo poslem 2x na moju socialku, snad mi ho do porodu poslu potrdene. Kamaratka, co ma zamestnavatela v BA povedala, ze jej potvrdene tlacivo vratili behom tyzdna. Dufam, ze sa skoro vybavime.

kocurko1
25. júl 2011

Tak ja posielam aj to tlacivo Potvrdenie naroku na materske na socialku v inom meste. Na zadnej strane tlaciva je jasne napisane, ze sa jedna o prilohu ku vybavovaniu Prispevku na starostlivost.

sissik
26. júl 2011

@kocurko1 to tlacivo, ktore ides posielat aj ohladom ukoncenie RD aj naroku na tento prispevok je na tejto stranke
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...
v sekcii potvrdenia, druhe zvrchu - Potvrdenie o nároku na materské ?
co som pozerala, tak sa mi zda, ze to ma byt ono, len si to chcem overit a skusim sa opytat v trnave na socialke, cimi to potvrdia. volala som tetuse a vraj ked to ma socialka nahrane v systeme, tak mi potvrdia. skusim tam vbehnut, ci potvrdia a keby ano, tak mozes skusit aj ty, nech necakas na postu

sissik
26. júl 2011

@kocurko1 akurat citam na pouceni, ze ak bol poberatel poisteny v inom meste, tak UPSVR vyzaduje, aby to povrdili v tom inom meste. no postavene na hlavu cele urady 😝

kocurko1
26. júl 2011

Ja som to tlacivo Potvrdenie naroku....minulu noc 2x vyplnila a uz som to rano aj odoslala na prislusnu SP. Predtym som rano zavolala na tu pobocku, kam to posielam. Povedali, ze nemaju problem mi to potvrdit a poslat spat.
Horsie je, ze som uz 2tyzdne na materskej a podla pracovnicky SP este stale nemam schvaleny narok na materske! Ja som papier od lekara poslala mzdarke pred 5tyzdnami a ona pred mesiacom moj vymer zaniesla na SP! Pokial viem, lehota pre SP je az 60dni! Zas mi pride vymer 3dni pred porodom. Len aby ho mal kto prebrat.
Hoci sa davky vyplacaju spatne, pani na UP sa uz pred 2tyzdnami bala, aby som ja vsetko stihla a ona mi nevyplatila neopravnene rodicovske. No co, ked ony nestihnu terminy pre dovolenky, poviem im, ze som minula vsetky aj neopravnene peniazky na plienky a nemam z coho vratit, ako ciganka 😀

mirkaove
28. júl 2011

Ahojte, chcela som sa informovať, či by som mala aj ja nárok na tento príspevok na starostlivosť o dieťa, keď sa mi druhé dieťa narodí v polovici januára 2012 a starší synček bude mať tri roky v pol marca 2012, len nepôjde do škôlky, bude so mnou doma, lebo mi ho nevzali do škôlky.Ďakujem

gapa
28. júl 2011

@mirkaove
ak nezmenia zákony a ty budeš poberať materské, tak áno.

mirkaove
28. júl 2011

@gapa ďakujem

sissik
3. aug 2011

takze uradnicky dnes nesklamali. dokonca sa ma pokusali presvedcit, ze nemam narok na prispevok na skolku aj poberam materske. tak som im kazala, nech mi to precitaju v zakone. a zrazu zistili, ze narok mam. nevedeli mi povedat, ake doklady potrebujem na vybavenie prispevku. dokonca chceli odo mna original vypis z mojho uctu aj z uctu zo skolky, aby bolo jasne, ze skolka peniaze dostala. no kovbojka dnes na urade. a dalsia bude, ked to pojdem naozaj vybavit.
ale tak dotaz na ustredie ohladom dokladov to snad isti.
akoze oni maju cloveku povedat, na co ma narok a nie mu tvrdit kraviny. a toto platime z nasich dani 😝

pipka
3. aug 2011

@sissik no tak podobne som sa aj ja rozculovala, ked som to bola vybavovat..a to ja som aj ich vinou o jeden mesiac prisla 😠 😠 😠 lebo pracovnicka znala zakona ma presvedcila, ze na nic okrem prispevku pri narodeni a priplatku k prispevku narok nemam 😠 😠 😠
az tu som sa docitala, ze mam...zial neskoro ☹ 🙄

a darmo som sa odvolavala, ze neznalostou ich pracovnicky som prisla minimalne o 41€ 😠 🙄 🙄

sissik
3. aug 2011

@pipka akoze prisla o jeden mesiac prispevku? vsak je narok od nastupu na matersku do 6 tyzdnov dietata. co si dala zly datum na ziadost alebo co sa stalo? vsak toto snad nie je normalne v tomto state.
oni by nam na urade mali tie peniaze nukat a pomahat a nie takto hadzat polena pod nohy 😲 vsak to davaju s takym tazkym srdcom, akokeby zo svojho davali 😠 a pritom nasi musi chodia do prace, odvadzaju dane a odvody a nam nechcu dat, hlavne ze ine skupiny obcanov dostanu aj modre z neba a nikdy tomuto statu nic nedali a nedaju oni ani ich deti 😝

gapa
3. aug 2011

@sissik
nárok si musíš uplatniť do 6mesiacov od konca mesiaca, za ktorý ti prináležal prípsevok, tj. ak napríkl. ide o prísp. za január, tak ak si nepodáš žiadosť do konca júla, tak už na príspevok za január nárok nemáš, len na februárový..

sissik
3. aug 2011

@gapa diky, to uz mam nastudovane, dufam, ze nic nezmeskam.prispevok mam mat august, september, oktober, len budem musiet dobre naspiat datumy nastupu na matersku. lebo tie tetuse mi niektore pripadaju ako z marsu. kebyze sa na prispevok neopytam, ani mi o nom nepovedia 😝 a este mi vravela, ze aka som informovana. no jasne ze som, ked existuje net a konik 🙂

gapa
3. aug 2011

@sissik
taký mám ja bežne pocit na úradoch, že oni v prípade, ak niečo neovládajú, nevedia si vypytať napr. tel. či mailový kontakt na teba a povedať, že si to zistia niekde na ústredí, či metodičky ..., to by sa im asi niečo stalo, takto to riešiť.

pipka
3. aug 2011

@sissik niee, ale zial prisla som na to, ze mam na to narok az ked mal maly sedem mesiacov a spatne sa to dalo vybavit len do 6 mesiacov 😠 🙄
a pritom ja som sa na to pytala, ci na to mam narok hned ako som si bola vybavovat matersku...a ta truba mi povedala, ze to je vsetko, ze na nic viac nemam narok 😠 😠 😠

pipka
3. aug 2011

totizto u nas na uradoch vo vseobecnosti plati..paneboze daj ma kam chces, len ma ticho poloz a pre ziveho boha len odo mna nic nechci 😠 😠 😠 a ked za nimi v uradnych hodinach !!! prides a polozis otazku, co by ti z rukava mali vysypat odpoved, tak radsej ta z fleku odzbroja, ze nemas narok a basta 😠 😠 😠
aby naaahodou nemali robotu!!! 🙄
Uaaa, ja som bola vtedy taka vytocena, ze az...keby som mohla, tak tej puni tam poviem, ze nech mi to teda teraz doplati z vlastneho, ked mi zo statneho nechcela dat to, na co mam zo zakona narok 😠 🙄

pitik
3. aug 2011

@kocurko1 ja som daval osobne potvrdenie nastupu na MD na SP este 28.6., nastup som mala od 4.7., ale zamestnavael mi skor potvrdenie nedal, no a v piatok som uz aj porodila a potvrdenie zo socialky stale nemam. Bola som tam par dni pred porodom spytat sa, co sa deje, s oboma detmi a velkym bruchom a pani, co ma ma na starosti tam nebola a odvtedy sa tam neviem dovola...

pipka
3. aug 2011

@pitik a teba sa to tyka tiez? 😕 ja som v tom, ze to je len pre matky, co sa sucasne staraju o viac deti do troch rokov 😕 😕 😕 teda ak starsie dieta este nema tri roky a narodi sa ti dalsie..aspon ja som to tak pochopila 😕 😖

sissik
3. aug 2011

@pipka no pekne 😝 clovek proste musi ist na urad s tym, ze vie, na co ma narok a vybojovat si to 🤐

pitik
3. aug 2011

@pipka zial uz teraz nie, neviem, ako to fungovalo v 2007, aj ked som so strednym synom na predlzenej RD zo zdravotnych dovodov, ktoru mi najskor schvalili do jeho 6 rokov a teraz zrusili, kedze idem na MD (teda dufam), takze neviem, ci by som aj v tomto pripade nemala na nieco narok... ale temu som otvorila kvoli nazvu a iba som reagovala na prispevok, lebo som kvoli tej SP 😠

pipka
3. aug 2011

@sissik no presne..ak im das otazku, ze si nie si ista, okamzite to vycitia a ich jedina odpoved na to je, ze nemas narok 😠
ale presne...ako keby z vlastneho davali... 😠 😠 😠
asi si potom tie usetrene peniaze rozdeluju na odmeny 😠 😠 😠

ja som sa vo svojom okoli pytala asi 4 kamosiek, co maju deticky v podobnom veku ako ja, ze maju medzi nimi mensi rozdiel ako 3 roky a ani jedna to nedostala, lebo o tom nevedeli a nikto im to nepovedal 😠 🙄
takze tak na nasich uradoch...hnus!!!

pipka
3. aug 2011

@pitik jaaj jasne 😉 😅 ale pre istotu sa pytaj na co vsetko mas narok...
aj ked ja som sa pytala a bolo mi to na dve veci 🙄 😝

sissik
3. aug 2011

@gapa neuveris, ale tetusa si vypytala na mna telefon a ze keby neico tak kolegyna zavola. vsak dnes mali hodiny do 17 a moja tetusa tam o 16:15 nebola. tak papiere prevzala jej kolegyna z kanclu. a som zvedava,a ko to cele dopadne. ked mi zacali trepat piate cez deviate, co vsetko im mam koli tej skolke priniest, tak ma studeny pot oblieval 😀 ja ich proste milujem 😀

gapa
3. aug 2011

@pitik
záleží dokedy máš schválený dlhodobo nepr. zdr. stav syna, kedy má syn 6rokov a kedy nastupuješ na md, či budeš mať nárok na matesrké a kedy sa narodí mimi.

pitik
3. aug 2011

@gapa Maly ma 4 roky a predlzeni RD mam do 6 rokov. No len skoda, ze som o tom nevedela, lebo nastup na MD mam od 4.7, ale maly sa narodil 29.7. o 2,5 tzydna skor, neviem, ci sa to da spatne vybavit? To by bolo za jul, august a september?

gapa
3. aug 2011

@pitik
(som prehliadla v pase, že má malý 5dní,nie 5rokov :D )

ak si nastupovala na md 4.7., tak za júl dostaneš ešte plný RP na staršieho, tj. za júl nemáš nárok na prísp. na star. o dieťa. Jedná sa teda o prísp. za obd. 8+9/2011 a to vklude máš čas to vybaviť, vybavuje sa to až ked máš RL novonarodeného, lebo inak nevedia, dokedy je tých 6týž. od narodenia. Takže to vybaviš spolu s vybavovaním prísp. pri narodení. Dobré možno si zobrať kopiu rozhodnutia o tom, že si mala schválený dlhodobo nepr.zdr.stav a rodné listy oboch, aj ked to tam už majú. A samozrejme kopiu rozhodn. o priznaní materského.