Založenie spoločnosti s ručením obmedzením počas materskej

edulkobaby
28. okt 2012

Mate skusenosti so zalozenim s.r.o. pocas materskej a rodicovskej dovolenky?
Bola by som jediny konatel a nebola by som zamestnancom.
Ake su poplatky, odvody, povinnosti?
Ma to vplyv na vysku materskej, rodicovskej?
Doteraz som bola zamestnana na TPP, o mesiac aj cosi rodim, materska podla prijmu za posledne roky mi vychadza max.
Ale chcela by som aj tak popri nej pracovat, a hlavne neskor, ked sa prejde na rodicovsky...
Doteraz som robievala na dohodu, ale to uz po zmenach v zakonniku prace platnych od 1.1.2013 bude dost nevyhodne.
Do 2 rokov chceme dalsie dieta...to by som dostala matersku podla prijmu z normalneho zamestnania alebo by to slo z tej sro?

brtkulka
28. okt 2012

ahoj, ja som tiez konatelkou v s.r.o., ja som ju mala zalozenu uz pred nastupom na matersku. nebola som zamestnancom, dovtedy som si platila zdravotnu, nastupom na matersku plati stat. neviem ako by ti potom vychadzala materska, kedze si bola predtym zamestnana, to by bola asi otazka na socialnu poistovnu. ja som nebola zamestnana, ale som si platila dobrovolne poistne . inak ak by sa ti nebralo do uvahy predchadzajuce zamestnanie, tak by si dostavala len rodicovsky prispevok, kedze by si nebola zamestnancom, a neplatila by si si odvody.

kvetinka211
28. okt 2012

@edulkobaby ahoj, ak si konatelka bez naroku na odmenu, tak to nema ziadne dosledky smerom k zdravotnej a socialnej poistovni. Cize to nijako nekoliduje s materskou ani neskor s rodicovskym. Kedze by si si nic neplatila, nevznika ti ani narok na dalsiu matersku, ocr, pn a pod. Neviem ci plati nieco ine ak asi sama konatelkou vo firme.
Ak by si chcela o tie dva roky dalsie dieta, tak by si musela byt vo firme bud zamestnana alebo si vyplacat odmenu konatela (najdi si dobru ekonomku ktora ti povie co je vyhodnejsie ale myslim ze je to takmer zajedno). Je to vsak velmi drahe ak by si chcela mat matersku v peknej vyske ... co ale po novom sa uz neda nijako dosiahnut ked si to ma clovek platit sam ...
A podla sucasnych zakonov mozes pracovat na rodicovskom kludne aj na tpp ... mozno by bolo vyhodnejsie ostat tak, ibaze by ti bol ochotny zamestnavatel preplatit svoju cast odvodov potom keby si uz bola s.r.o., potom to mas zajedno.
A detaily o retazovej materskej su dost komplikovane, mozno by sa ti podarilo to stihut tak aby sa to ratalo este zo stareho zamestnania, ale vzdy sa mozu poposuvat nejake terminy a uz to nevychadza ...

edulkobaby
autor
28. okt 2012

@kvetinka211 A preco by sa mi pri retazovej materskej neratala ta druha materska z normalneho zamestnania na TPP, lebo tento zamestnanecky pomer by mi stale trval, nastupom na prvu matersku ho neukoncujem a budu mi tam drzat miesto az do navratu...
To co by som chcela robit pocas materskej ako sro sa vobec nijako netyka mojho normalneho zamestnania a zamestnavatela. Je to druhy job/brigada, ktoru som mala na prilepsenie aj doteraz a bola som tam na dohodu, ale dohody idu byt od noveho roka velmi nevyhodne. je to len na dve hodinky denne, preto by som to stihala aj popri babatku.

niagara11
21. jan 2013

@edulkobaby Helou, prave riesim rovnaky problem ako si riesila ty. tiez som na RD momentalne a kedze dohoda je maximalne nevyhodna tak tiez rozmyslam nad zalozenim sro ako konatelka etc. ... mas s tym uz nejake skusenosti? tiez by som pracovala tak max 2h denne a zarobok nic moc iba tak na prilepsenie. Ma to vplyv na terajsi TPP? ako si to vyriesila so zamestnavatelom ty? vdaka

edulkobaby
autor
21. jan 2013

@niagara11 Ahoj, ja to idem vyriesit tak, ze si dohodu napisem na dochodcu v rodine, dochodci, co su v riadnom a nie predcasnom dochodku maju tie odvody podobne ako boli doteraz.

kaska07
29. jan 2014

Dobry den mam tiez otazku lebo nieje mi celkom jasne ako to vlastne je.Som na RD poberam RP mam s.r.o od minuleho roku ale nikdy som na nu este nepodnikala kedze som bola riadne zamestnana,teraz od januara som zacala podnikat ako je to s odvodamy do soc. a zdravotnej.Som povina niekde hlasit aktivnost s.r.o alebo ta nahlasuje DU?Dakujem za kazdy prispevok lebo som s toho kus mimo vsade mi vravia nieco ine.

dalila2013
19. mar 2014

@kaska07 chcem sa opytat: s.r.o. si si zalozila uz pocas MD alebo este pred? A zmaestnanie Ti este trva? Alebo si ukoncila trvaly pracovny pomer. Mna totizto zaujima, ci mozem byt aj zmastnana, popri tom si zalozit s.r.o. a odist na MD bez toho, aby som skoncila TPP so svojim zamestnavatelom.

jabeluska
24. jún 2016

Dobry den,
pocas rodicovskej dovolenky si chcem otvorit firmu /sro/,kde sa chcem zaroven za dva mesiace po zalozeni zamestnat,no stale som zamestnana u predchadzajuceho zamestnavatela.
Chcela by som vediet aku oznamovacu povinnost mam voci zamestnavatelovi aj voci UPSVAR.
A vobec...ake kroky mam podniknut.
Vopred dakujem za odpoved