Zase idú znižovať rodičovský, brať daňový bonus a príspevok
to ked som rána čítala tak som mala dosť, nechápem prečo sa nemôžu zobrať vianočný príspevok dôchodcom...zase idú kresať tvrdia že tým kde je v rodine 800€ v hrubom,,čo zase v čistom až tak vela nieje...teraz 800 €, potom bude zase málo..tak to pôjde dalej ..
tu je link nad úvahami, ja by som to nazvala test ako zareaguje spoločnosť
http://ekonomika.sme.sk/c/6309101/smer-skrtne-p...
Stručné zhrnutie
- Návrhy ekonómov a medializované vyjadrenia vrátane výroku „Luxus plošného poskytovania sociálnych dávok sa skončil“ pripísaného poslancovi Smeru a potenciálnemu ministrovi financií Peterovi Kažimírovi počítali s krátením plošných dávok a s návrhom hranice 800 € hrubého pre odobratie niektorých príspevkov, vrátane návrhov na zrušenie pôrodného a obmedzenie daňového bonusu (zdroj: článok SME http://ekonomika.sme.sk/c/6309101/smer-skrtne-p...).
- V diskusii sa uvádzalo, že 800 € hrubého nie je „bohatstvo“ pre rodinu, keď mesačné náklady ako hypotéka alebo nájom môžu byť napr. 500 € až 700 €, pričom konkrétne sumy rodičovských výplat v diskusii boli spomenuté ako približne 190 € až 256 € a príspevok pri narodení okolo 600 €.
- Právny proces zmeny dávok si vyžaduje návrh v parlamente, schválenie, podpis prezidenta a nadobudnutie účinnosti, takže prípadné zrušenie alebo obmedzenie dávok by bol legislatívny beh na dlhé trate a nemusí ísť hneď do praxe.
Najčastejšie otázky
Q: Kto v diskusii navrhoval zrušenie alebo obmedzenie plošných sociálnych dávok?
A: Návrhy vychádzali z úvah ekonomov a citovaných vyjadrení politikov; v diskusii bol menovaný poslanec Smeru a pravdepodobný minister financií Peter Kažimír s vetou „Luxus plošného poskytovania sociálnych dávok sa skončil.“
Q: Čo by znamenalo „hranica 800 € hrubého“ v praxi podľa diskusie?
A: Diskutujúci písali, že pri 800 € hrubého by mnohým rodinám po zaplatení hypotéky alebo nájmu zostával veľmi malý zvyšok (príklad mesačných nákladov spomenutých v diskusii: nájom 500 € a energie 120–140 €), a preto označovali hranicu 800 € za neadekvátnu.
Q: Aký je legislatívny postup pri rušení alebo zmenách sociálnych dávok?
A: Legislativa musí prejsť schválením v parlamente, podpisom prezidenta a nadobudnutím účinnosti; v diskusii sa uvádzalo, že medzi návrhom a účinnosťou môže byť dlhé legislatívne obdobie.
Q: Sú návrhy o zrušení príspevku pri narodení a rodičovského príspevku definitívne?
A: V diskusii bolo opakovane zdôraznené, že ide zatiaľ prevažne o úvahy ekonómov a medializované návrhy; konkrétne zmeny musia prejsť legislatívnym procesom, takže nie sú automaticky definitívne.
Q: Ako sú v praxi prideľované sociálne alebo mestské byty podľa diskusie?
A: Diskutujúci uviedli, že mestské byty sa prideľujú podľa poradovníkov s podmienkami nízkeho príjmu, že nájomné býva relatívne vysoké a že uvoľnené byty sa prideľujú dlhým poradovníkom alebo losovaním.
Q: Ako sa v diskusii navrhuje riešiť cieľovanie pomoci namiesto plošných krátení?
A: Ako alternatívu diskutujúci navrhovali individuálne posudzovanie dávok, zameranie pomoci na rodiny v prechodnej núdzi a podmienenie výplat podľa zamestnanosti alebo dĺžky práce (príkladná návrhová podmienka spomenutá v diskusii: obmedziť dávky pre rodiny, kde ani jeden z manželov nebol zamestnaný viac ako 2 roky).
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina účastníkov sa zhodla, že suma 800 € hrubého nie je primeraným prahom pre označenie domácnosti za „bohatú“ vzhľadom na reálne mesačné náklady (hypotéky, nájmy, energie), a že plošné krátenie by zasiahlo veľa pracujúcich rodín.
Sporné názory
- Možnosť A: Plošné dávky sú „luxus“ a ich zrušenie či obmedzenie je legitímne cesta na šetrenie verejných financií.
- Možnosť B: Plošné dávky poskytujú základnú sociálnu istotu rodinám v reálnej núdzi; riešenie by malo byť cielené, nie plošné.
Otvorené otázky
- Bude návrh o hraničných príjmoch (800 € hrubého) zapracovaný do legislatívy a aký bude presný právny a administratívny mechanizmus odpočítavania/krátenia?
- Ako by sa presne definovala hranica 800 € (hrubý príjem jednotlivca, domácnosti, súčet príjmov) a ktoré výdavky by sa pri tom zohľadňovali?
- Aké kompenzačné opatrenia by štát zaviedol pre rodiny s vysokými fixnými nákladmi (hypotéka, nájom) v prípade obmedzenia dávok?
Spomenuté značky a firmy
SMER, KDH, SAS, Európska únia, ekonomika.sme.sk, spravy.pravda.sk, Baumax, Penta, J&T, Charita
Spomenuté produkty a metódy
daňový bonus, rodičovský príspevok, pôrodné/príspevok pri narodení (okolo 600 €), materské, prídavky na dieťa (spomenuté nízke sumy), hranica 800 € hrubého, progresívna daň, systém poradovníkov pre mestské/sociálne byty, dlhodobý prenájom, hypotéka, plošné poskytovanie sociálnych dávok, individuálne posudzovanie dávok
Miesta a osoby
Peter Kažimír, Robert Fico, Angela Merkel, Brusel/Bruxelles, Bratislava, Taliansko, Praha, Viedeň, Kambodža
@susann80 No to nebyli jen důchodci, to byl taky kopec matek na RD, kterým se nelíbilo snížení (sjednocení) výše RD, takže nadávat by teď měl právo vlastně jen ten kdo volil někoho jiného a hlavně volili (v tomto směru jsem v SR z kola ven, pač sice se mě to týká, ale volit tu nemůžu 😉 ) 😀 Ale neboj, však čtyři roky překlepeme, pak ještě pár let než se to zase urovná, ale pokud budeme spoléhat na to že se lidé učí z vlastních chyb, tak by cca do deseti let mohlo být dobře 😵 😀 😀
@mataharyy
nepochopili sme sa.
1. o dochodcoch somnepisala nikde, ze im treba brat, len som pisala, ze si ich iste populisticke strany hyckaju pretoze je to skupina, ktora rychlo uveri slubom a je ich dost na to, aby zamiesali vysledky volieb, ak su verni volici.
2. nechapem, co si tymto chcela povedat" Nejde jen o matky na RD jde o kde koho" ... tu sa bavime o tom, ze skoro vzdy zacinaju s usporami prave u mamiciek, je logicke, ze pisem o mamickach. co sa tyka inych davok, nepisem o nich repto, pretoze si myslim, ze clovek, ktory ma zdravotne problemy a nie vlastnou vinou a nie je rpeto schopny sa sam o seba postarat tak ako sa viem o seba postarat ja, zdrava, tak podla mojho nazoru je stat povinny byt voci tymto osobam solidarny a pomahat im. preto nebudem hovorit, ze maju skrtat napriklad taketo davky, lebo taleto davky su aj tak hlboko pod potrebne minimum pre tych ludi. tvrdim, ze politici by pred kazdym zasadanim vlady mali sledovat jednu cast modreho z neba, aby pochopili pojem solidarita a pochopili, koho okradaju svojimi kseftami
3. chcela som len podotknut, ze existuju podla mna ine davky zo socilanej poistovne, na ktore by si poslanci mali posvietit a nie hrr-hrr tam kde to je najjednoduchsie
@katka888 Když se potřebuje rychle někde vzít taková suma peněz, tak se vždy bude začínat tam kde je to cesta nejmenšího odporu 😉 to je léty prověřený fakt...
@elise
Jináč když Katka psala o postižených, nebo jinak zdravotně znevýhodněných kteří jsou na tom taky špatně, proč se nespojíte i s nimi případně s rodiči dlouhodobě nemocných lidí... Takto se zakládají občanské hnutí a iniciativy, dají se dohromady skupiny lidí kterým se něco nelíbí a společně vypracují koncept tak aby se jim líbil, pak ho přednesou a postupně upravují s kompetentními, až se dopracují ke vší stranné spokojenosti... A byli by jste podstatně větší skupina co by měla větší váhu slova a pokud by jste to dobře zorganizovali, tak by jste měli velkou šanci něco prosadit 😉
Ta skupina nespokojených dostala po Čechách na náměstí slušné množství lidí a to mají špatný koncept... Ale už se o nich ví, už je poslouchá více lidí... Takhle se dělá politika... 😉 😎
@mataharyy
tvoj nazor ma nieco do seba , no skusim zodpovedat otazku, ide o rozlicne davky / mamicky a napr postihnuti /, a ako som pisala vyssie, mamicky maju 24 hodinovu smenu s kojenim, utieranim zaodckov, pranim zehlenim, cize pred rokom a pol na to nebol cas, muselo sa reagovat velmi rychlo
@elise rádo se stalo 😉
@katka888 ano jsou to různé dávky, ale obě skupiny za něco bojují, když dáš dohromady více lidí = větší slovo a větší váha, pokud jste organizačně schopné, tak uděláte takový návrh, který pomůže jak matkám na RD, tak jiným lidem a budete mít větší podporu a o to jde, či se pletu? 😉 Jen je nutné vědět co za co chcete směňovat (čas x peníze atp.)
@elise ahoj, tak som spaet...
rozmyslala som tiez co spravit a suhlasim s mataharyy - napad je dobry ale koncept zial skoro ziaden... my napr. teraz v tej nasej iniciative sme zacali tak, ze sme nasli 5-6 ludi s kontaktami ktori s nami suhlasili a dohodli sme si medialny plan - potom sme napisali blog do roznych medii - na ten reagovalo dost vela ludi a ozvali sa nam rozne nezavisle obcianske zdruzenia - dnes mal muz stretnutie s jednym z nich, pripravuje sa peticia, ktoru uz ale pojde cez to obcianske zdruzenie...upozornujem ze uz v tej malej skupine boli zucastneny ekonom, pravnik, pr manager etc. ... toto je myslim tiez dolezite - aby plany boli realne... znovu elise - uvedom si ze ked ste vy strajkovali tak bola politicka vola nieco zmenit, momentalne bude minimalna, preto musia byt poziadavky naozaj podlozene grafmy, napadmi ako jeden vypadok nahradit niecim inym - a znovu premysliet ci to naozaj chceme... co nam daju musia niekomu vziat - obavam sa ze do velkej miery opaet nam cez spotrebne dane, dph a pod.. ale aj nasim muzom cez odvody...
obcianske zdruzenie mi tiez pride ako najlepsi plan
velmi nesledujem politicke dianie ale myslim ze netreba robit paniku,to su len dohady ekonomov,to im urcite neprejde.Chcem sa spytat co chcu vlastne zrusit pracu popri rodicaku alebo cely rodicak? vie niekto?
@nikaa123 na začiatku máš linky na články
to sú ekonomovia čo radili aj predtým za ficovej vlády, je reálne že aj budú teraz, ved načo by sa zviditelnovali a pisali články, v podstate presondujú či bude nejaký odpor
chcú od 800 v hrubom zobrať alebo najnovšia verzia okresať danový bonus, pridavky na dieta, aj o materská sa im zdá vela
Zienky dnes som pocula vraj tie skrty budu pri ludoch co zarobia 2000€ mesacne a viac a vraj Fico to nepotpori tak neviem
@nikaa123 žeby sa lady pohli ,,to je dobre ak to bude mesačne 2000 € tak to je v pohode...tie správy ekonomovia pustili aká bude nálada a či by to šlo..by ste sa baby divili že aj takéto forka a diskusie na novinách sa čítajú,,inak to su ekonomovia čo spolupracovali s ficom a aj budú podla mna,
dáš prosim ta link kde to je, nech som kludnejšia
@emogeon ale ak by sa to bralo ako príjem jednotlivca, tak aký zmysel by bolo navrhovať, že sa bude dostávať menej na rodičovskej?
@sara07 ak chce fico robiť škrty, tak to musí robiť ta, kde je toho možné získať najviac a tou je práve stredná vrstva...
@anjelik007 to mi je jasné že z minimálnej mzdy už tažko niečo vyžmýka, bohatých sponzorov musí šetrit, dôchodcov a poberatelov sociálky si musí hýčkat kedže poctivo volia,,no čo mu iné zostáva
@anjelik007 taký zmysel že ušetrí a získa peniaze...vie že má tolko ludí na rodičovskej čiže ked im zoberieme tolko a tolko mám ušetrených istých tolko a tolko
Jednou z hlavných volebných priorít, ktorú sme ponúkali
, boli istoty. Istoty, hlavne u tých sociálne slabších skupín, sú v portfóliu ministerstva práce a sociálnych vecí a sú pre nás veľmi dôležité...
pravdepodobný nominant sociálnych demokratov na post ministra práce, sociálnych vecí a rodiny
Ján Richter.
tak dnes na TA3 okolo obeda hovorili, ze je to novinarska kacica, tak sa vyjadril aj Fico, ze ked to navrhovala pravica, vyjadril sa, ze je to ako mucha pre psa, takze su to len dohady a nic vazne nehrozi...no a teraz vo vecernych spravach zas na Markize, ze to realne je, ze to bude jasne z programoveho vyhlasenia vlady, ktore bude zname 1.5.2012...tak potom neviem este ako dlho trva kym to schvalia a uvedu do praxe... neviete ako to prebieha?

@katka888 Částečně souhlasím a částečně vůbec ne... Nejde jen o matky na RD jde o kde koho, ale ty (což je logické a psychologicky normální) vidíš hlavně (někdy jen) to co se týká matek na RD protože jsi v té inkriminované skupině... A důchodci a etnikum... no to jsou argumenty který mě strašně rozčilují, důchodcům ty peníze přeji mám prarodiče co jsou v důchodu a vidím jak na tom jsou, jen oni na rozdíl ode mně už nemají možnost si přilepšit, kdežto já tu možnost, ať ve větší, či menší míře mám. No a nepřizpůsobivá část osadního etnika... Tam je potíž v tom jak jsou pro ně momentálně nastavena pravidla, oni si dovolují jen to co jim je dovoleno/tolerováno... V tom vidím jen dvě řešení a obě jsou jak praví někteří lidé Hitlerovské 😅 první je že se děti budou odebírat na převýchovu, aby se museli vzdělat a měli šanci začít jinak než v osadě (pak jim ale bez předsudků, my - většina tu možnost musíme umožnit, což se teď neděje), nebo druhá varianta je taková že kdo se nezaslouží o to aby něco měl (ať už aktivační práce, nebo něco podobného, záslužného), tak by neměl mít nárok na žádné finanční dávky, měl by mít nárok tak maximálně na potravinovou pomoc (počet členů v rodině a od toho odvíjet že dostanou x balíčků těstovin, mouku, chleba atp.), žádná hotovost, žádné možnosti utratit za něco jiného, žádné cigarety ani alkohol, jenže na to by muselo navazovat tvrdé trestání zločinců, aby basa nebyla lepší než dovolená 😉 Ale to je taky nereálné...
@elise Jenže pokud chceš něco měnit, tak sama to nezvládneš, takže musíš každé jedné osobě vysvětlit že nelze jen brát, ale nutno i dávat a v "boji" se obklopovat jen takovýma co budou kopat za všechny a budou ochotné něco obětovat aby mohli něco získat a hlavně takovými co mají stejné nebo velmi podobné priority jako ty (nebo jako většina), jináč je jakýkoliv boj předem ztracený 😉