Zase idú znižovať rodičovský, brať daňový bonus a príspevok
to ked som rána čítala tak som mala dosť, nechápem prečo sa nemôžu zobrať vianočný príspevok dôchodcom...zase idú kresať tvrdia že tým kde je v rodine 800€ v hrubom,,čo zase v čistom až tak vela nieje...teraz 800 €, potom bude zase málo..tak to pôjde dalej ..
tu je link nad úvahami, ja by som to nazvala test ako zareaguje spoločnosť
http://ekonomika.sme.sk/c/6309101/smer-skrtne-p...
Stručné zhrnutie
- Návrhy ekonómov a medializované vyjadrenia vrátane výroku „Luxus plošného poskytovania sociálnych dávok sa skončil“ pripísaného poslancovi Smeru a potenciálnemu ministrovi financií Peterovi Kažimírovi počítali s krátením plošných dávok a s návrhom hranice 800 € hrubého pre odobratie niektorých príspevkov, vrátane návrhov na zrušenie pôrodného a obmedzenie daňového bonusu (zdroj: článok SME http://ekonomika.sme.sk/c/6309101/smer-skrtne-p...).
- V diskusii sa uvádzalo, že 800 € hrubého nie je „bohatstvo“ pre rodinu, keď mesačné náklady ako hypotéka alebo nájom môžu byť napr. 500 € až 700 €, pričom konkrétne sumy rodičovských výplat v diskusii boli spomenuté ako približne 190 € až 256 € a príspevok pri narodení okolo 600 €.
- Právny proces zmeny dávok si vyžaduje návrh v parlamente, schválenie, podpis prezidenta a nadobudnutie účinnosti, takže prípadné zrušenie alebo obmedzenie dávok by bol legislatívny beh na dlhé trate a nemusí ísť hneď do praxe.
Najčastejšie otázky
Q: Kto v diskusii navrhoval zrušenie alebo obmedzenie plošných sociálnych dávok?
A: Návrhy vychádzali z úvah ekonomov a citovaných vyjadrení politikov; v diskusii bol menovaný poslanec Smeru a pravdepodobný minister financií Peter Kažimír s vetou „Luxus plošného poskytovania sociálnych dávok sa skončil.“
Q: Čo by znamenalo „hranica 800 € hrubého“ v praxi podľa diskusie?
A: Diskutujúci písali, že pri 800 € hrubého by mnohým rodinám po zaplatení hypotéky alebo nájmu zostával veľmi malý zvyšok (príklad mesačných nákladov spomenutých v diskusii: nájom 500 € a energie 120–140 €), a preto označovali hranicu 800 € za neadekvátnu.
Q: Aký je legislatívny postup pri rušení alebo zmenách sociálnych dávok?
A: Legislativa musí prejsť schválením v parlamente, podpisom prezidenta a nadobudnutím účinnosti; v diskusii sa uvádzalo, že medzi návrhom a účinnosťou môže byť dlhé legislatívne obdobie.
Q: Sú návrhy o zrušení príspevku pri narodení a rodičovského príspevku definitívne?
A: V diskusii bolo opakovane zdôraznené, že ide zatiaľ prevažne o úvahy ekonómov a medializované návrhy; konkrétne zmeny musia prejsť legislatívnym procesom, takže nie sú automaticky definitívne.
Q: Ako sú v praxi prideľované sociálne alebo mestské byty podľa diskusie?
A: Diskutujúci uviedli, že mestské byty sa prideľujú podľa poradovníkov s podmienkami nízkeho príjmu, že nájomné býva relatívne vysoké a že uvoľnené byty sa prideľujú dlhým poradovníkom alebo losovaním.
Q: Ako sa v diskusii navrhuje riešiť cieľovanie pomoci namiesto plošných krátení?
A: Ako alternatívu diskutujúci navrhovali individuálne posudzovanie dávok, zameranie pomoci na rodiny v prechodnej núdzi a podmienenie výplat podľa zamestnanosti alebo dĺžky práce (príkladná návrhová podmienka spomenutá v diskusii: obmedziť dávky pre rodiny, kde ani jeden z manželov nebol zamestnaný viac ako 2 roky).
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina účastníkov sa zhodla, že suma 800 € hrubého nie je primeraným prahom pre označenie domácnosti za „bohatú“ vzhľadom na reálne mesačné náklady (hypotéky, nájmy, energie), a že plošné krátenie by zasiahlo veľa pracujúcich rodín.
Sporné názory
- Možnosť A: Plošné dávky sú „luxus“ a ich zrušenie či obmedzenie je legitímne cesta na šetrenie verejných financií.
- Možnosť B: Plošné dávky poskytujú základnú sociálnu istotu rodinám v reálnej núdzi; riešenie by malo byť cielené, nie plošné.
Otvorené otázky
- Bude návrh o hraničných príjmoch (800 € hrubého) zapracovaný do legislatívy a aký bude presný právny a administratívny mechanizmus odpočítavania/krátenia?
- Ako by sa presne definovala hranica 800 € (hrubý príjem jednotlivca, domácnosti, súčet príjmov) a ktoré výdavky by sa pri tom zohľadňovali?
- Aké kompenzačné opatrenia by štát zaviedol pre rodiny s vysokými fixnými nákladmi (hypotéka, nájom) v prípade obmedzenia dávok?
Spomenuté značky a firmy
SMER, KDH, SAS, Európska únia, ekonomika.sme.sk, spravy.pravda.sk, Baumax, Penta, J&T, Charita
Spomenuté produkty a metódy
daňový bonus, rodičovský príspevok, pôrodné/príspevok pri narodení (okolo 600 €), materské, prídavky na dieťa (spomenuté nízke sumy), hranica 800 € hrubého, progresívna daň, systém poradovníkov pre mestské/sociálne byty, dlhodobý prenájom, hypotéka, plošné poskytovanie sociálnych dávok, individuálne posudzovanie dávok
Miesta a osoby
Peter Kažimír, Robert Fico, Angela Merkel, Brusel/Bruxelles, Bratislava, Taliansko, Praha, Viedeň, Kambodža
@minewka ja si nemyslim, ze to mali zas az tak lahsie
My to vidime tak, ze mali dost casu...ale my si nevieme uplne predstavit to, aky tu bol rezim a tym spojene myslenie ludi, ktore v tej generacii dodnes nevymizlo...z nasho pohladu mali uz viac ako 20 rokov sa zebezpecit..ale oni nechapali este mozno dalsich 10 rokov po revolucii preco by sa mali zabezpecovat a dalsich 10 rokov ako...
Mojich rodicov zastihla revolucia ked mama mala ako ja, 33 rokov...a otec 37...my s muzom si hovorime, ze aki boli hlupi, ved tolko veci mohli vtedy vyuzit..ten "kapitalizmus" sa este len budoval, dalo sa zacat podnikat, zbohatnut aj zo dna na den, lebo vsetko bolo nove, ziadna konkurencia, nehovoriac o kuponovej privatizacii a podobne...skupovanie nehnutelnosti...atd atd.,, co je pre nas teraz samozrejmnost..ale ono vtedy tak vedelo mysliet len male % ludi, mozno chytrejsich, mozno vizionarov, rozkukanych, tych co mali rodiny v zahranici atd...a z tych su teraz Penty a J&T a politici 🙂 No nie, aj par stastych sikovnych co to dobre rozbehli
Ano, nasi rodicia kupili byt za drobne, to mali obrovske vyhody, ktore my mat nebudeme..celkovo ten predaj bytom po socializme moze zniet mnohym v inych statov ako utopia...ale ano...ale inak napriklad ja mam vzdelanych a inteligentnych rodicov, tiez slusne setrili..ale nemyslim, ze v 40-45tke mozno mysleli na to, ako si zabezpecit dochodok a aky vobec bude system...ano, ak su aj ti dochodcovia zdravi, su dvaja, idu do dochodku este v tej 60tke, pripadne par takych stastnych zien co isli este starym systemom v 56tke napriklad + este aj robili dalej, tak sa da...ale ked sa jednemu z nich nieco stane, ked je chory, tie nehorazne sumy za lieky, nulova starostlivost v nemocniciach ...alebo sa jeden z nich pominie..tak uz ten sam dochodca nezaplati pomaly ani najom, nieto este stravu, lieky..a kupit vnucatkam cokoladu...veru, deti by sa mali postarat..ale aj tie mozno maju dalsie vlastne deti, kde treba rozdelit aj sebe, aj im,..aj rodicom...tak ked stat ubera na rodicovskych davkach, fajn, ale nech potom zlepsi starostlivost o dochodcov, o chorych atd..
Na margo lepsej doby pre nasich rodicov - mojmu 60 rocnemu svokrovi sme prerabali bytik....brali sme ho do Baumaxu vyberat podlahu, kachlicky do kupelne...sodoma gomora...frustracia obrovska, ze ako to bolo za sociku dobre, ze boli 3 druhy kachliciek, vybral si take co mal aj sused..a teraz on ma chodit po regaloch a ako sa ma rozhodnut .....to je ale doba...a od neho som ja mala chciet aby po revolucii myslel na svoj dochodok...toto myslenie im nezmenime
Podla mna to mame my lahsie..uz viac vieme co nas caka....aj ked ako mladi to mame ovela tazsie ako mali nasi rodicia..
ono je jedno co si kto odpocitava z platu, ale preco by mali ti sikovnejsia co viac makaju rozumom odvadzat tomuto statu este viac... pritom kto zaraba nadstandartne logicky odvadza ooovvela viac.... a btw ti co zarabaju minimum neplatia skoro ziadne dane
@irriss hypoteku, skolku, telefon, benzin - uz tu som cca. na 2000 euro, strava , kozmetika, osatenie - to urcite spravi 1000 euro... 😉 ale to je jedno, suhlasim co napisala emogeon - preco ten kto ma 3000 by mal a ten kto ma 800 nie? ved uz teraz odvadza viac ten kto ma 3000... a nedostava o nic viac , skor naopak - tym ze pracuje ako pracuje nema cas vysedavat cely den u lekara, preto plati sukromneho, tym ze pracuje dlhsie plati si sukromnu skolku etc. ... cize stat vyuziva omnoho menej a dava pracu ludom v sukromnom sektore
@dai Ja sa tu nechcem nikoho dotknúť,ale taký čo majú dokopy 3000eur a zarábajú nadštandardne,majú nadštandardný byt atď...Podľa môjho názoru by nemali dostávať dávky, a ak im aj tak chýbajú,dá sa s toho nadštandardu ukrojiť.Niekto ale ukrojiť nevie,a to sú ľudia s príjmami 800eur,to sa mi zdá nespravodlivé.Ale ešte nespravodlivejšie sa mi zdá ak kôli týmto dávkam nemajú slušný život chorí ľudia,starí ľudia...Malo by to byť postupné a ľudia by mali byť solidárny,aj keď viem,že solidárnosť na slovensku bohužiaľ neexistuje.Ľudská závisť je najhoršia choroba
@anicka26 presne si to napisala - ludska zavist tu zije, zial skor zavidia ti co zarabaju menej a nevidia tie obety co musia priniest mnohi ti co zarabaju viac...
solidarnost existuje - ale nema byt predsa solidarna rodina ktora zaraba 3000 euro s rodinou kde sa zaraba 800 euro - preco?
solidarna som s chorymi a starymi - ti si tazko mozu zlepsovat svoju situaciu, mlady a zdravy mozu pracovat na sebe, prestahovat sa, zamakat aby postupili v praci a ja neviem este co aby boli natom lepsie... ani ti co zarabaju 3000 to nedostali padnute z nebicka 😉
chapes ale ze ked som na rodicovskej dovolenke tak uz ten moj prijem nebude 3000 ale ziaden? preco by som teda nemala dostavat RP? ako som uz pisala, pridavky na deti a podobne - tie by ti lepsie situovani ked je ich prijem zase stabilny asi dostavat nemuseli
Nech si strcia do **** vsetky davky, nech daju co treba ludom co su naozaj v zlej neriesitelnej situacii a ostatnym rodicom nech daju na 3 roky uplne a neskor ciastocne danove a odvodove prazdniny. V zaciatkoch kapitalizmu ludom zo strednej triedy stacilo, aby pracoval jeden rodic a rodina v pohode vyzila .... teraz aby clovek strcil dieta bud do jasli alebo dobrej ci horsej opatrovatelke aby prezil ... vymohli si to feministky a aky velky oblb. Najvacsia nerovnost je nie medzi muzmi a zenami, ale medzi dobrovolne bezdetnymi a tymi co maju deti.
Od smeru sa da ocakavat len to najhorsie ... ak ste skupina prilis mala na to, aby sa vas hnev prejavil v prieskumoch ci pri volbach, mate smolu 😖 Ostava teda dufat ze rodicia su dost velkou skupinou na to, aby si smer vybral prave taketo opatrenia .. i ked toto sa bude lahko prezentovat ako opatrenia proti "bohatym" Akoze fakt sila, bohati s 800e mesacne :D Smutne ze tych co su naozaj bohati, co si nakradli sa ziadne ale naozaj ziadne z opatreni ani len kustik nedotkne. Uz maju davno firmy na cypre, neriesia, tuto krajinu este pocucaju kym sa da a potom si idu oddychnut na jachtu ...
A o tom viete, že chcú škrtnúť aj sviatky? Vraj naša ekonomika stráca denne na HDP nejaku horibilnú sumu.
Takže v iných krajinách ak výjde sviatok na sobotu tak to presunu na piatok, aby si ľudia oddýchli a u nás?
Idú rušiť sviatky 🙂 som zvedavá ako sa dohodnú, že ktoré🙂
Veď človek potrebuje aj oddych, aby mal elán, silu, zdravie, bol so svojimi blízkymi... stačí že kopec ľudí chodí do práce aj v nedeľu...
@anicka26 ono ale aj ten nadstandard si asi ti ludia odmakali ( asi nehovorime o politikoch samozrejme)..urcite vacsina z nich mozno na ukor rodiny, vsetko ma plusy aj minusy...mozno su to ludia, co vdaka nim maju pracu ini aj ti "chudobnejsi" a aj tym tomuto statu dalej davaju..
A neviem teraz ktoru zavist myslis..lebo ja tu vidim najviac zavist tomu, kto sa ma lepsie ako ja....preto mu musim vziat, nech plati za to ze sa ma lepsie..miesto toho, aby sa typicky Slovak pozrel- co mozem urobit ja, aby som sa tiez mal tak dobre?
Ved vieme...ked zdochla koza mne, nech zdochne aj susedovi....
@dai
Ten, kdo vydelava vice, ma i jinou spotrebu..
jiny pohled na spotrebu..koupi i prodej
souhlasim s tim, ze ten, kdo ma 3.000 ma v zaveru stejne jako ten s 800 Eury..
ale..
proc?
protoze
opovrhne puncochacema za euro a koupi si za 10...
opovrhne dovolenou ve svem state a vyjede za hranice...
t.j. opovrhuje a nadcenuje ..proto nakonec mozna place i vice a dele nez ten, kdo se uskromni a spokoji s mene..
Propblem je v tom, ze ten, kdo ma 800 eur nema zapotrebi nikomu nic dokazovat ale ten, kdo ma 3000 neprestava dokazovat..a proto mu nakonec ani toto nestaci...
Jde o limit a zdravy pristup - nejen k zivotu ale i ke spotrebe..
@mataharyy tak tak suhlas.. A mna celkom vyvadza z miery okrem toho "ked dochodcom tak aj nam" aj "ked to stopnu tak az od noveho roka".... A to nie su dalsie mamicky? Vazne zijeme tak "mne ano a ostatni ma nezaujimaju?"
Ten prispevok ma nezachrani, nezachranil ma ani teraz.. Pomaha, ale nezachrani.. Snazim sa velmi robit veci vo volnom case ktore sa daju predat nech prispievam do spolocnej pokladnicky.... A ani ma moc nezaujima ci to vlada v konecnom dosledku schvali, mrzi ma prioritne ze vobec nad tym uvazuje... Uz len z principu...
ahojte, ja si myslím, že RD dostáva mamina nie manžel, 😉 a nemalo by sa to posudzovať podľa toho, koľko manžel zarába... Iná vec je, keď mamina poberá RD a ešte aj pracuje na normlálny prac. úväzok, teda chodí riadne do práce...
@irriss ja by som to brala tak, ze ked viac zarobim, viac makam a ked viac makam a viac zarobim, tak chcem lepsie a kvalitnejsie produkty a hlavne kvalitnejsi relax... cize nepojdem na dovolenku do tatier, ale chcem jednoznacne more, lebo si myslim, ze ked makam tolko co makam, tak si to zasluzim... a nemyslim si, ze by to nebol zdravy pristup k zivotu a spotrebe...
@zlatusik28 preco by to bola ina vec??? ved ak pracujem pri RD, tak platim odvody... preco by som si prispevok nezasluzila?
@irriss hm, kupujem kvalitnejsie potraviny , to beriem... radi cestujeme , tak cestujeme...nemyslim si ze moj pristup k zivotu je nezdravy - mam ho nadstaveny na moj prijem 😉 inak momentalne sa chystame na dovolenku do piestan a v zime sme boli v tatrach - takze urcite neopovrhujem dovolenkou na sk 🙂
to je zas len taky pohlad ze ti co maju viac opovrhuju, nadhodnocuju etc. ... vies aj tie predavacky v luxusnejsich obchodoch musia z niecoho zit - keby tam nikto nechodil kupovat tak nemaju pracu... ta spotreba tych bohatsich dava pracu mnohym ludom, nehovoriac kolko stat za nu vyberie na daniach...
bolo by dobre pozerat sa na ekonomiku statu v suvislostiach a nielen, ze ten co zaraba viac ako ja je hned zly, chamtivy a arogantny 😢
to je síce pravda, ale ja si myslím, že rodičák by sa mal vyplácať mamine, ktorá nepracuje, teda je na RD a stará sa o maloleté dieťa, teda nemôže ísť do práce a malé do škôlky... Mne by sa osobne tiež páčilo chodiť do práce, dostavať výplatu, k tomu ešte rodičák a malý v škôlke... to by bolo super 😉 Ale môj názor je, že to nie je spravodlivé...
Prečo tie peniaze nevezmú nazad lekárom a sestám v nemocniciach?Pacientov majú na saláme,privyrobia si na úplatkoch,česť výnimkám, ale drvivá väčšina má zvýšený plat neprávom.Je však jednoduchšie obuť sa do matiek a do rodičov,že?Keď štandardný človek podpisujem prac.zmluvu a platový výmer automaticky súhlasí so všetkými podmienkami zamestnávateľa a keď sa mi nepáči a chcem vyšší plat hľadám inde?Ale je jednoduchšie vydierať živými pacientami..... ☹
Čo iné sa dalo od Smeru čakať, vždy klamal aj bude klamať!!!
@tilly to je síce pravda, ale ja si myslím, že rodičák by sa mal vyplácať mamine, ktorá nepracuje, teda je na RD a stará sa o maloleté dieťa, teda nemôže ísť do práce a malé do škôlky... Mne by sa osobne tiež páčilo chodiť do práce, dostavať výplatu, k tomu ešte rodičák a malý v škôlke... to by bolo super 😉 Ale môj názor je, že to nie je spravodlivé...
jasne, peniaze treba tocit... ked zarobim ja, zarobi aj iny... ked si ja zarobim na dovolenku, tak zarobi aj cestovka, ta zas zaplati dane zo zisku a tak sa to toci.. ked sa nebudu davat peniaze do obehu, bude kriza...
ja to vidim tak, ze kazdy jeden sikovnejsie clovek, co vie viac zarobit, bude hladat unik, aby nemusel byt solidarny.. budu sa robit danove uniky, uniky na odvodoch, fiktivne platy... a tak stat pride o viac penazi, ako keby sa platilo menej a normalne... 😉
nech sa na mna nikto nehneva, ale preco by som mala makat na niekoho komu sa robit nechce??? preco by sa mal moj muz uplne zodrat v robote (a to doslovne, kedze pracuje manualne) na to, aby niekto nerobil??? sorry...
@zlatusik28 a platit odvody a dane z tej prace, na to, aby ina mamina mohla tri roky byt so svojim dietatom doma... 😉
@jaruska6 toto mi dnes napísal kamarát na FB a myslím že má dosť pravdu : mali by zobrat tym co NEROBIA...lebo tym ta davka ostane...cize nasi drahy spoluobcania co neboli v zivote zamestnany ale maju prijem 1300 euro lebo maju x deti tak ty su v pohode...ale to ze ja budem robit jak debil,platit hypoteku a mat zenu na materskej tak mne to zoberu...logika jak hovado
@m.i.r.i no môj otec mal 45 rokov a mama mala 32... mama sa dokázala prispôsobiť rýchlejšie, otec horšie a jeho prerod bol bolestivý a vlastne dodnes narieka za socikom. Ale narieka skôr pre to, že tie zlé spomienky vymizli a ostali len tie dobré.
Myslenie u mnohých ostalo v sociku, aj my s muzom placeme...že čo všetko mohli robiť. Iste..vtedy to tak nebrali..
Aj napriek tomu poznám mnohých dôchodcov, ktorý nechcú sa vzdať toto, čo majú, nechcú nejakú "finančnú reorganizáciu" - na jednej strane ich chápem, na druhej sa čudujem.
@tilly no 😉 tak na to by som musela ale zarábať krásne peniažky... to by tiež nebolo zlé
@zlatusik28 hm, no ak ide do prace tak obycajne preto lebo chybaju korunky, dieta dava obycajne do sukromnej skolky - to je 300 euro a viac - ten RP nepokryje ani naklady na skolku - s cim mas teda problem? vadi ti ze ta zena bude odvadzat dane a odvody aby ty si mohla byt doma 3 roky?

@irriss isla by som na Hawai 😀