Zase idú znižovať rodičovský, brať daňový bonus a príspevok
to ked som rána čítala tak som mala dosť, nechápem prečo sa nemôžu zobrať vianočný príspevok dôchodcom...zase idú kresať tvrdia že tým kde je v rodine 800€ v hrubom,,čo zase v čistom až tak vela nieje...teraz 800 €, potom bude zase málo..tak to pôjde dalej ..
tu je link nad úvahami, ja by som to nazvala test ako zareaguje spoločnosť
http://ekonomika.sme.sk/c/6309101/smer-skrtne-p...
Stručné zhrnutie
- Návrhy ekonómov a medializované vyjadrenia vrátane výroku „Luxus plošného poskytovania sociálnych dávok sa skončil“ pripísaného poslancovi Smeru a potenciálnemu ministrovi financií Peterovi Kažimírovi počítali s krátením plošných dávok a s návrhom hranice 800 € hrubého pre odobratie niektorých príspevkov, vrátane návrhov na zrušenie pôrodného a obmedzenie daňového bonusu (zdroj: článok SME http://ekonomika.sme.sk/c/6309101/smer-skrtne-p...).
- V diskusii sa uvádzalo, že 800 € hrubého nie je „bohatstvo“ pre rodinu, keď mesačné náklady ako hypotéka alebo nájom môžu byť napr. 500 € až 700 €, pričom konkrétne sumy rodičovských výplat v diskusii boli spomenuté ako približne 190 € až 256 € a príspevok pri narodení okolo 600 €.
- Právny proces zmeny dávok si vyžaduje návrh v parlamente, schválenie, podpis prezidenta a nadobudnutie účinnosti, takže prípadné zrušenie alebo obmedzenie dávok by bol legislatívny beh na dlhé trate a nemusí ísť hneď do praxe.
Najčastejšie otázky
Q: Kto v diskusii navrhoval zrušenie alebo obmedzenie plošných sociálnych dávok?
A: Návrhy vychádzali z úvah ekonomov a citovaných vyjadrení politikov; v diskusii bol menovaný poslanec Smeru a pravdepodobný minister financií Peter Kažimír s vetou „Luxus plošného poskytovania sociálnych dávok sa skončil.“
Q: Čo by znamenalo „hranica 800 € hrubého“ v praxi podľa diskusie?
A: Diskutujúci písali, že pri 800 € hrubého by mnohým rodinám po zaplatení hypotéky alebo nájmu zostával veľmi malý zvyšok (príklad mesačných nákladov spomenutých v diskusii: nájom 500 € a energie 120–140 €), a preto označovali hranicu 800 € za neadekvátnu.
Q: Aký je legislatívny postup pri rušení alebo zmenách sociálnych dávok?
A: Legislativa musí prejsť schválením v parlamente, podpisom prezidenta a nadobudnutím účinnosti; v diskusii sa uvádzalo, že medzi návrhom a účinnosťou môže byť dlhé legislatívne obdobie.
Q: Sú návrhy o zrušení príspevku pri narodení a rodičovského príspevku definitívne?
A: V diskusii bolo opakovane zdôraznené, že ide zatiaľ prevažne o úvahy ekonómov a medializované návrhy; konkrétne zmeny musia prejsť legislatívnym procesom, takže nie sú automaticky definitívne.
Q: Ako sú v praxi prideľované sociálne alebo mestské byty podľa diskusie?
A: Diskutujúci uviedli, že mestské byty sa prideľujú podľa poradovníkov s podmienkami nízkeho príjmu, že nájomné býva relatívne vysoké a že uvoľnené byty sa prideľujú dlhým poradovníkom alebo losovaním.
Q: Ako sa v diskusii navrhuje riešiť cieľovanie pomoci namiesto plošných krátení?
A: Ako alternatívu diskutujúci navrhovali individuálne posudzovanie dávok, zameranie pomoci na rodiny v prechodnej núdzi a podmienenie výplat podľa zamestnanosti alebo dĺžky práce (príkladná návrhová podmienka spomenutá v diskusii: obmedziť dávky pre rodiny, kde ani jeden z manželov nebol zamestnaný viac ako 2 roky).
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina účastníkov sa zhodla, že suma 800 € hrubého nie je primeraným prahom pre označenie domácnosti za „bohatú“ vzhľadom na reálne mesačné náklady (hypotéky, nájmy, energie), a že plošné krátenie by zasiahlo veľa pracujúcich rodín.
Sporné názory
- Možnosť A: Plošné dávky sú „luxus“ a ich zrušenie či obmedzenie je legitímne cesta na šetrenie verejných financií.
- Možnosť B: Plošné dávky poskytujú základnú sociálnu istotu rodinám v reálnej núdzi; riešenie by malo byť cielené, nie plošné.
Otvorené otázky
- Bude návrh o hraničných príjmoch (800 € hrubého) zapracovaný do legislatívy a aký bude presný právny a administratívny mechanizmus odpočítavania/krátenia?
- Ako by sa presne definovala hranica 800 € (hrubý príjem jednotlivca, domácnosti, súčet príjmov) a ktoré výdavky by sa pri tom zohľadňovali?
- Aké kompenzačné opatrenia by štát zaviedol pre rodiny s vysokými fixnými nákladmi (hypotéka, nájom) v prípade obmedzenia dávok?
Spomenuté značky a firmy
SMER, KDH, SAS, Európska únia, ekonomika.sme.sk, spravy.pravda.sk, Baumax, Penta, J&T, Charita
Spomenuté produkty a metódy
daňový bonus, rodičovský príspevok, pôrodné/príspevok pri narodení (okolo 600 €), materské, prídavky na dieťa (spomenuté nízke sumy), hranica 800 € hrubého, progresívna daň, systém poradovníkov pre mestské/sociálne byty, dlhodobý prenájom, hypotéka, plošné poskytovanie sociálnych dávok, individuálne posudzovanie dávok
Miesta a osoby
Peter Kažimír, Robert Fico, Angela Merkel, Brusel/Bruxelles, Bratislava, Taliansko, Praha, Viedeň, Kambodža
@tilly tím jsi mi připomněla situaci z naší rodiny, máma nám slíbila že nás vezme k moři, ale táta nám to všem (včetně jí) musí zaplatit (naši byli v rozvodovém řízení už několikátý rok) a táta odvětil že kdyby měl na to aby jsme jeli k moři, tak by jel s námi on a neplatil by to někomu kdo není schopný si ani plnit své základní morální povinnosti... No něco na tom je 😉
@irriss ale ak ty zarobis malo tak preco chces od statu aby ta podporoval? sprav nieco preto aby si zarobila viac... ved stat ti nato vytvara podmienky...
sa zas pytam - ty das zo svojho platu len tak 100 euro niekomu kto ma menej ako ty? lebo on nemal taku moznost zarobit ako ty?
vies kolko ludi na sk zaraba 3000 euro? asi 3 percenta - ty si fakt myslis ze ta zachrani ked zdanis tieto 3 percenta? akou danou? aby im nezostalo viac ako 500 euro - nech nevyskakuju? uvedomujes si ze je ine zarabat 3k euro na dedine v hornej dolnej, kde mas vydavky ake mas a v najdrahsom meste na sk kde mas vydavky ake mas? ( hlavne byvanie ta stoji niekolkonasobok sk priemeru? ) - ci to je luxus ze chce clovek zit v nejakom byte?
Vidis, prave si jdu sednout do kina..pozvala bych Vas vsechny (je to zdarma) na pobrezi prijela TV na 3 dny..tak je pro chude i bohate stejnym dilem..jen to chce trosku casu..
"chudi" ho pry maji vice ale "bohati " si ho mohou zaplaltit..takze jste vitani vsichni.
ze nevite kam? na pobrezi u Genova 😉
p.s. Mejte se krasne..ja si jdu na par hodin sednout do salu 😉 .
@irriss miešaš hrušky s jablkami - je sakra rozdiel hrubý príjem 3000eur zamestnanec a hrubý príjem podnikateľ, ktorý má dvoch zamestnancov.
Áno, je pravda, že čím viac zarobím, tým väčšie mám výdavky. Ale zarábam pre to, aby som si niečo mohla dovoliť - napríklad raz ročne dovolenku pri mori. Možno je to menší výdavok, ako keĎ ide niekto 3x ročne na dovolenku na SR - ako ja 1x ročne pri mori.
AK by som chodila na škode120, dovolenka len na SR, oblečko zo sekáču...(a to ja rada nakupujem v sekáčoch), mala na účte našetrené prachy a potom by som chcela RD príspevok - už by to bolo ok?
To sa ja mám snažiť chodiť pozabučky, len aby nedajbože nikto nevedel, že som dačo zarobila?
Horší sa má snažiť prispôsobiť lepšiemu, nie opačne.
Keď sa má niečo zrušiť - nech sa zruší všetkým. Keď je moje slobodné rozhodnutie robiť do polnoci, aby som mala viac, je slobodné rozhodnutie robiť do 15:30, pretože na peniazoch nezáleží a radšej bude s rodinou.
Nepochopila si, čo som chcela povedať - nejde od dávku, ale o dôvod, prečo ju chcú zrušiť.
@dai
Jezis kriste..ME NEROZEBIREJ (ja mluvila vseobecne)..ja uz mam davno po materske..mam 4 deti....a jsem v klidu!!!!!!!!!!!! ...
mam pulku toho, co mas ty, ale zaroven mam take dobre potraviny i cas na deti... 😉
nestezuju si na skolku, makam taky do pulnoci.. nikdy jsem nedostala porodne ani materskou..nikdy jsem nic po state nechtela... 🙂
Kebyze zijeme v severskych krajinach, kde aspon vidno kam tie dane a odvody idu, tak nepoviem a s kludnou hlavou zaplatim tie dane a odvody ... na slovensku len so silnym pocitom hnusu ... tu platime takmer to iste a kam to vsetko mizne ... najviac ide do ruk par desiatok chrapunov, ostatne stovkam ich posluhovacov, tisicomposluhovacov posluhovacov a desatitisicom mensich vagabundov. A nemam tym na mysli problem "zneuzivania davok", to su smiesne cisla, tu unikaju miliardy na vselijake pochybne ksefty, tie peniaze su uz davno prec, bez ostychu sa rozvazaju v autach z ktorych by ste si za celozivotne uspori nemohli kupit ani len volant ci koleso ... uspech sa nema zavidiet, ale toto nie je o uspechu, to je o zlodejoch a vrahoch, ktori behaju volne po ulici a smeju sa vsetkym do ksichtu ...
No myslím že do určité míry má každý stejnou možnost udělat něco pro to aby se měl lépe, ale jen někteří tuto možnost umí využít... Proto jsem toho názoru že by měl být na všechny stejný metr a pomocná ruka v podobě financí by měla být pouze na dobu nezbytně nutnou a spíše než to by se člověku mělo pomoci zařadit se zpět do pracovního cyklu, protože jak známo finanční pomoc nikdy problém nevyřeší, jen ho odsune na dobu "potom"... Třeba jsem byla docela naštvaná v Čechách, když čarovali s porodným - bude jen na první dítě (OK, proč ne), ale dostanou ho jen ty co nepřekročí dva a půl krát životní minimum rodiny, takže už je zas diskriminován ten co se snažil a pracoval a postavil se zodpovědně k plánovanému rodičovství... Je to jednorázová dávka, tak čert jí vzal, ale jde o ten princip, ten co se snaží a něco dělá, je bit, zatím ten co na to kašle tak dostane... Já teda nevím ale nemyslím si že bych se řadila k lidem kteří kdy něco dostali zadarmo a jsem tu, dělám co se dá a žiji/přežívám, ale nestěžuji si, měla jsem možnost jako všichni... 😉
no ono cely princip solidarity v tomto meradle by bol zbytocny, ak by stat zebezpecil slusny zivotny standard uz pre ludi s minimalnou mzdou...ze to, aby pan Fico hovoril, ze clovek co zarobi 500 EUR nemohol ist do kina by bola sprostost..lebo bud by bola minimalna mzda (teraz len obrazne) 1500 EUR alebo by kino stalo 10 centov..
Cely system je zly v tom, ze mnohym ludom sa neoplati pracovat, lebo rozdiel medzi minimalnou mzdou, ktoru vo vacsine krajov mimo BA ludia dostanu a tym, ze budu doma kvasit a poberat davky je taky mizivy, ze sa oplati poberat davky a dalej kricat, ze stat ich nezvysi a neda sa z toho vyzit..
Ak by si aj ludia s minimalnou mzdou vedeli zabezpecit slusny zivotny standard, platit za byt, ist na dovolenku, kupit auto a zabezpecit deti, tak by bolo vseobecne jedno, ci niekto zarobi 1500 EUR alebo 5000 tis..proste ten co by mal 5000 by mal lepsie auto, lepsiu dovolenku a vacsi dom...a principom solidarity by prispieval na chorych a ludi s tazkym zivotnym osudom...
ale to by chcelo uplne iny pristup...inu odvodovu politiku, podporu maleho a stredneho podnikania ( lebo zas vyssie mzdy by odlakali zahranicnych investorov) atd...
Tiez napriklad sledujem, ze v USA napriklad vo velkom fici charita..nemyslim tym, teraz to, aby sme my vsetci povinne davali na charitu a vieme aj ako sa to zneuziva, ale to..ze velke firmy, velki podnikatelia VZDY davaju nemale peniaze na charitu...nielen v zmysle penazi pre detske domovy ci deti v Afrike, ale napriklad postavia v meste kniznicu, plavaren atd..zalezi od velkosti firmy...firma, ktora to nerobi je ludmi neoblubena veru...u nas sa toto nenosi..takytmo stylom pomahat je pre mna solidarne...robit nieco pre ludi...postavit detom v obci ihrisko, sfunkcnit uplne katastrofalne bazeny atd..ale to som uz odbocila..
@dai vieš že sme dve fakt by som najradšej zdrhla..
ja to beriem tak že ked som na pošte a dôchodcovia si vyberajú dôchodky tak tam lietajú sumy pod 450 nejdú...hypoteku nemajú ak zaplatia nájom pokial nie su samy v štvorizbovom byt tak im v pohode zostane..tu je 1 izbový nájom cca 65 + ellektrina
a to že my budeme mat len živonté minymum je jasné, je to choré brat za bohatého niekoho kdo má 800 v hrubom

@inkinka ano, chapeme sa 😉
my chodime na lyzovacky do rakuska, teraz nas prehovorili na tatry, tak tie tatry nas vysli ovela drahsie ako to rakusko a tie sluzby 😝 ale to uz je uplne o inom... 😀
inak taka stanovacka v senci s konzervami, to by bol iny zazitok 😀 😀 😀 😀