Žiadosť o materskú

foolie
12. dec 2013

Chcem Vás poprosiť o radu. Dňa 22.2.2014 mám stanovený pôrod. Dnes mi lekárka vypísala papiere - žiadosť o materské keďže nastupujem na materskú 8 týždňov pred pôrodom zo zdravotných dôvodov t.j. 28.12.2013. A v tlačive mi vypísala v bode B: poistenkyňa- že si oplatňujem nárok na materské a jeho výplatu: 22.2.2014 /čo je termín pôrodu/ nemalo tam byť 28.12.2013 kedy nastupujem na MD? Tým pádom keď mi tam napísala 22.2.2014 tak budem dostávať materskú až od februára 2014, t.j. že až v marci 2014 mi prídu prvé peniaze na účet? Ďakujem za Vašu radu

dena1973
12. dec 2013

@foolie Nástup na materské si vyplňuješ sama na žiadosti o materské. Tam kde je - vyplní poistenkyňa dátum si vyplňuješ ty, takže môžeš tento dátum opraviť na 28.12.2013 kedy na materské riadne nastupuješ (dáš tam opravila: podpis). Ak by tam ostal zlý dátum, tak aj tak by ťa zavolali na SP opraviť dátum nástupu na materské, pretože by im to nesúhlasilo s nástupom na materské a dátum pôrodu....tam sa sleduje nástup na materské 6 - 8 týždňov pred pôrodom....

foolie
autor
12. dec 2013

@dena1973 vypísala mi to tam sestrička, ja som si myslela že tam má byť dátum 28.12.2013 keď nastupujem na materskú. Môžem to tam opraviť ja alebo mám isť radšej pre nový papier k lekárke?

dena1973
13. dec 2013

Ak je to v kolónke "vyplní poistenkyňa", tak tam kľudne oprav správny dátum daj hviezdičku + opravila: podpis.

gapa
13. dec 2013

@foolie otázka je, či ti vypísala aj dátum očakávaného pôrodu, to je podstatné a to nemôžeš prepisovať. V časti poistenkyna opravovať môžeš, ako ti píšu, aj s pripísaním, že si to opravila+podpis. S tým som sa už stretla a problém nebol.

foolie
autor
14. dec 2013

Ano napisala mi tam termin porodu a v kolonke zamestnankyna vypisala zas datum porodu a tam mal byt daum nastupu na md. Nasa mzdarka mi to vratila musim ist pre novy papier. Ale dakujem za rady.

dena1973
14. dec 2013

@foolie Nový papier ti už lekárka nevypíše, nakoľko ti už jeden dala. Takže len ty choď pekne na sociálnu poisťovňu (na príslušné okienko - ak majú klientske centrum resp. ku referentke na nemocenskom odbore) a uvidíš, že ti bude stačiť opraviť dátum nástupu pôrodu, ak sa to týka kolónky - vyplní poistenkyňa a ak tam už máš napísaný aj dátum predpokladaného pôrodu (opýtaj sa na to). Len to prosím ťa neodovzdaj na podateľni, lebo tam ťa nikto na túto skutočnosť neupozorní....

foolie
autor
15. dec 2013

@dena1973 super lenze my patrime pod soc. Poistovnu v bratislave lebo tam ma sidlo firma a ja som z kosic.

luba28
15. dec 2013

@foolie ja som papiere odniesla do prace a oni to posielali na mzdove do BA a odtial na soc.poistovnu do Bratislavy,totiz aj ja patrim pod Bratislavu,len potom dodatocne ma vyzvali dolozit rodny list dietata a to som odniesla na pobocku kde byvam a oni to spolu s ich postou odoslali,...ja som si nic sama neriesila,...

luba28
15. dec 2013

@foolie a v praci tiez musis mat nejaku osobu co vam riesi marodky,dochadzku a tak,ci???ci si vsetko riesite sami???aj posielate sami???

dena1973
15. dec 2013

@foolie Ak máš pobočku SP, na ktorú patríš podľa zamestnávateľa ďaleko stačí zájsť na najbližšiu pobočku SP a aj tam by ti povedali to isté čo ja, že to stačí opraviť.....zbytočne budeš chodiť za gynekológom on ti novú žiadosť o materské dať nemôže, keď už jednu vydal....bohužiaľ....Choď na pobočku do KE, zrejme to máš najbližšie a v klientskom centre sa spýtaj a uvidíš, že to stačí....

foolie
autor
15. dec 2013

@dena1973 zajtra pojdem na sp v kosiciach dufam ze tam bude normalna pani ne nejaka zakomplexovana uradnicka a dakujem za radu

dena1973
17. dec 2013

@foolie Bola si na pobočke v KE? Čo ti povedali?

foolie
autor
17. dec 2013

Ahoj volala som lekarke a ta mi vypisala novy papier takze som poslala do firmy vsetky papiere v poriadku.
@dena1973

dena1973
18. dec 2013

@foolie To je divné, lebo lekári by nemali vypisovať 2x ten istý doklad.....neviem, či to je O.K., ale keď "tak" potom dobre....

zana7
20. aug 2014

A riešili ste aj nejakú náhradu mzdy počas materskej? Akýsi doplatok, čo uhrádza firma, keďže sa mi poníži príjem,.. hm :D Ďakujem vopred za info žienky... :D

@dena1973 ahoj, a to musím aj napísať extra žiadosť o materskú pre zamestnávateľa? teda... čítala som niekde, že kým som na dobu určitú, tak nárok na materskú nie je automatický... tak neviem teraz ako :/

@foolie ahoj, a to musím aj napísať extra žiadosť o materskú pre zamestnávateľa? teda... čítala som niekde, že kým som na dobu určitú, tak nárok na materskú nie je automatický... tak neviem teraz ako :/

foolie
autor
20. aug 2014

@zana7 nie papier ti vypise gynekologicka a ten odovzdas v praci

foolie
autor
20. aug 2014

@zana7 a nahradu mzdy som neriesila

zana7
20. aug 2014

@foolie Ďakujem..,. a o tom poberaní príspevku zo strany firmy nevieš nič? Že v nejakom prípade doplácajú rozdiel medzi výplatou pred pôrodom a materským... ?

dena1973
20. aug 2014

@zana7 Zamestnávateľovi by si mala oznámiť, že si tehotná, či už ústne alebo písomne, aby mal o tom poznatok. Potom keď budeš mať vypísanú žiadosť o materské od gynekológa, tak ten odovzdáš zamestnávateľovi na potvrdenie a on by to mal odovzdať na soc. poisťovni resp. ti dajú do ruky a ty si to osobne odnesieš na SP.
- o náhrade mzdy neviem nič bližšie.....

foolie
autor
20. aug 2014

Nie neviem