Žiadosť o tehotenské a zmena zamestnávateľa

gupka1990
27. apr 2021

Ahojte, za 3 týždne mi gynekológ vystaví žiadosť o tehotenské z terajšieho zamestnania. Ale chcem si navýšiť materskú a od 1.6. mením zamestnávateľa. Je tam podmienka byť za posledné 2 roky nemocensky poistená 270 dní. Budem mať teda nárok na tehotenské od oboch zamestnávateľov?

alenah31
27. apr 2021

@gupka1990 nie nebudeš...podmienku 270 DNP by si musela splniť u oboch zamestnávateľov a zároveň neukončiť ten prvý PP. Ak si chceš navýšiť materskú treba ukončiť prvý PP a u druhého odpracovať aspoň 90 dni bez pn a očr -potom bude materské počítané z príjmu z nového PP.

sirka9
27. apr 2021

@alenah31 prosím ťa, tiež to chcem takto riešiť, ale čo ak u toho nového zamestnávateľa budem musieť ísť na PN (predsa len, stať sa môže čokoľvek), z čoho sa bude rátať materská potom?

alenah31
27. apr 2021

@sirka9 rozhodujúce obdobie bude vychádzať z predch. príjmu. Aby sa počítal len z príjmu u nového zamestnávateľa skrátka musí byť podmienka min. 90 DNP bez PN a OČR.

sirka9
27. apr 2021

@alenah31 ok, ďakujem. takže to aby radšej žiadna PN nebola 🙂

alenah31
27. apr 2021

@sirka9 ak meníš zamestnávateľa hlavne kvôli vyššej materskej tak určite aspoň 90 dní bez PN a OČR - možno o 2-3 dni viac, aby to SP dokonca neoznačila za účelové konanie.

sirka9
27. apr 2021

@alenah31 no, ja chcem prejst tak cca od juna-jula, mozno skor, TP mám v decembri, tak to hádam bude v pohode. nastastie si miesto PN budem vediet vybrat dovolenku, pripadne sa dohodnut so zamestnavatelom ze ani PN ani dovolenka. tak hadam to klapne. ďakujem 🙂

gupka1990
autor
27. apr 2021

@alenah31 prepáč, ale neriešim MD. To už mám všetko doriešené, u nového zamestnávateľa nastupujem 4,5 mesiaca pred odchodom na MD. Pre istotu, keby tam bola PN. Ale ide mi o tehotenské. Gynekológ mi vystaví tlačivo o tehotenské u tohto zamestnávateľa, k 31.5. dám výpoveď a od 1.6. sa zamestnám inde. Keď mi vystaví nové tlačivo o druhého zamestnávateľa, dostanem dávku? Lebo je tam podmienka 270 dni ale nie je definované, že u jedného zam-teľa

alenah31
27. apr 2021

@gupka1990 nie - dostaneš jednu tehotenskú dávku - musela by si mať splnenú podmienku 270 DNP u prvého a 270 DNP aj u druhého zamestnávateľa, aby si mala nárok na dve a aj to vtedy ak by si spĺňala túto podmienku "v čase nároku na túto dávku" - čiže u oboch by si musela byť zamestnaná v čase kedy si cačala 13tt. Ak napr. získaš 270 DNP v čase kedy už budeš napr. 18tt - nárok na tehotenské ti nepriznajú - 270 DNP si mala mať keď si začala 13tt. lebo vtedy bol čas nároku na dávku - zákon ti nepriznáva dávku od 18tt alebo 27tt. len od 13tt resp. aby som správne citovala zákon " dôvod na poskytnutie tehotenského – deň zodpovedajúci začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (začiatok 13. týždňa tehotenstva)"

gupka1990
autor
27. apr 2021

@alenah31 čiže nárok na tehotenské bude iba u prvého zamestnávateľa? Nevadí, že tam k 1.6. ukončím tpp?

gupka1990
autor
27. apr 2021

@gupka1990 ja nechcem nárok na tehotenské od obidvoch zamestnávateľov, ale bojím sa toho, aby som ho nedostala iba na nejaký týždeň pri terajšom zamestnaní a keď ho ukončím a zamestnám sa inde, tým pádom nárok na tehotenské padá, keďže som ukončila tpp a z druhého zamestnania naň nebude mať nárok

dmk_1
27. apr 2021

Na toto sa pripnem, lebo ma to tiez zaujima, mam to podobne, narok na tehotenskebmam uz od aprila, od maja menim zamestnavatela. Ale bola som v tom, ze mi vyrataju davku podla prveho zamestnavatela (teda nizsia) a v tej vyske budem poberat aj nadalej, ze vyssi zaklad u druheho zamestnavatela uz na to nebude mat vplyv.

alenah31
27. apr 2021

@gupka1990 @dmk_1 vy musite splnat podmienky naroku ku dnu, kedy vam narok vznika.....a to splnate. Cize co bude potom ako potvrdene tlaciva odovzdate je jedno. A nemusi to byt len zmena zamestnavatela, niektorym po podani ziadosti konci PP a pojdu na UP, niektore pojdu robit inam a hned sa daju na PN - to nevadi, splnili podmienku v case naroku....cize budu mat aj tehotenske az do porodu aj materske, ak je uz raz davka priznana tak sa to v SP neskor neprehodnocuje🙂

dmk_1
27. apr 2021

@alenah31 v tom aj zijem, ze to tak bude, tak dufam, ze nepride nejake prekvapenie

gupka1990
autor
28. apr 2021

@alenah31 to je super, lebo som sa bála, že prídem o tehotenské.
Mám teraz inú otázku a uvediem na konkrétnom príklade. Od marca minulého roka doteraz som zamestnaná v jednej firme a od februára t.r. v ďalšej. V oboch spĺňam podmienku 270dní NP za 3 roky, tak si môžem žiadať tehotenské od oboch zamestnávateľov? To, že výpočet tehotenského bude rozdielny mi je jasné, lebo tam ide o rozhodujúce obdobie, ale NP pri oboch bude aktívne a aj splnených 270 dní, aj keď od vzniku NP druhého zamestnania po deň nároku na tehotenské uplynie len niečo cez 90 dní, ale podmienkou nároku na tehotenské nie je, ako dlho trvá pracovný pomer. Mám pravdu?

alenah31
28. apr 2021

@gupka1990 budeš mať nárok len na jedno tehotenské zo zamestnania od marca min, roku. To rozhodujúce obdobie kde ti stačí tých 90 dní je len v prípade ak by prvý PP ukončený - vtedy sa berie nový VZ z novej práce (kde je tých 90 DNP), ALE pripočítajú sa ti DNP z predch. PP - a ten tebe predsa trvá ako píšeš - čiže sa ti nemôžu k novému PP pripočítať. To sa ti snažím vysvetliť. Čiže len v jednom spĺňaš podmienku 270 DNP - v druhom máš len tých niečo vyše 90 dní ako píšeš.

evica01
28. apr 2021

@alenah31 si velmi sikovna.