Žijem v Anglicku a chcem si vybaviť príspevok pri narodení

nelkas
23. sep 2012

Prosim vas o radu, kto tu ma skusenosti v UK s vybavenim prispevku pri narodeni dietata a priplatku k prispevku? Mam konkretne otazky, cakam druhe dieta a zijem v UK, termin mam na koniec decembra 2012. Nemali ste problem s potvrdenim tych tlaciv od midwife a od lekar, prelozili ste si tie tlaciva ci vam ich niekto prelozil, chceli vam nato dat peciatku? Ja asi nebudem mat narok na Sure start maternity grant, kedze uz mam jedno dieta a nieco tam pise,ze od roku 2011 to davaju uz len na prve dieta, ze ked mam dalsie dieta,ktore so mnou zije v jedne domacnosti pod 16 roov ta uz nedostanem to sure start maternity,ale viem,ze aj tak o to musim ziadat, aby mi mohli dat tie prispevoky zo SR ked by mi tu nedali. Len nevem ci tu tu budu chciet potvrdit,ked mozno uvidia tie pepiere prvy krat v zivote,ale skusit mozem,len chcem vediet ako ste to vy urobl...ja si to asi prelozim,dufam,ze nebudu robit problemy s tym. Potom by som chela vedie co je tam ta cast G-vyplni matricny urad podla miesta narodenia dietata 7)ak sa dieta narodilo mimo uzemia SR a v case podania ziadosti o prispevok pri narodeni dietata, dieta nema vydany rodny list podla § 23 zákona NR SR č. 154/1994 Z. z. o matrikách v znení neskorších predpisov, oprávnená osoba priloží k písomnejžiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa úradný preklad rodného listu dieťaťa vydaného v cudzine alebo iného dokladuo narodení dieťaťa oprávnenej osobe (matke)-to co s ty treba robit, dat to vypisat pracovnikovi v registration office,ci to vobec nevypisovat a to tiez potrebujem peciatku,lebo tam je napisane peciatka a podis prcovnika-pohybujem,ze najaky tu registration office worker mi to bude chciet dat potvrdit-neviem co s tym robit,ci staci len rodny list s appostilou a preklad u notara a nevypisovat tu cast G?
potom je tam cast D Prehlasujem, že pred narodením dieťaťa/detí som bola/bol / nebola/nebol najmenej 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov povinne verejne zdravotne poistená/ý alebo dobrovoľne verejne zdravotne poistená/ý v SR 6) vyplní žiadateľ, oprávnená osoba, ak sa dieťa, na ktoré si príspevok pri narodení dieťaťa uplatňuje, narodilo v cudzine, tzn. vštáte, ktorý nie je členským štátom Európskej únie alebo zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore. To mam vypisovat ci nie,ja uz asi 4 roky nemam zdravotne poistenie na Slovensku,len tu v Anglicku som v tom ich NHS tak neviem co tam zaskrtnut,ze som bola ci nebola zdravotne poistena? Dakujem za odpovede,velmi by ste mi pomohli,kebyze s tym ma uz niekto skusenosti,ze si to vybavoval. Termin sa blizi a ja neviem co s tym robit,ale 800 eur vyhodit len tak do luftu,ked mam nato narok by som nechcela,no to zalezi od dobrej vole ludi...mozno sa budu bat dat peciatku a podpis na nieco co nikdy nevideli. Kazda rada je vitana. Dakujem...mozete mi npisat aj tu na email nelkas@azet.sk

amee
23. sep 2012

@nelkas prispevok dostanes urcite. Najpodstatnejsia vec je svk RL. UK rodny list musis dat oappostilovat na registration office, mne to na SVK vybavovala mamina - treba ten RL dat prelozit z AJ do slovenciny, poslat to na osobitnu matriku, ktora je v BA. Apostila stale nejakych 30£ v case ked som to vybavovala ja. Manzel tam bol osobne, teraz viem, ze kamaratka to vybavovala uz len cez postu - osobne to uz nebolo mozne. najblizsi office k nam bol v Milton Keyens, potom viem, ze je aj v Londyne.
Sure start nedostanes, to uz zrusili v UK. Ja som ho este dostala, syn sa narodil v decembri 2010. Kamaratka - Polka rodila v aprili 2011, tej ho uz nevyplatili.
GP ti da pravdepodobne peciatku, ze dieta spada pod jeho starostlivost - tak to bolo v pripade kamaratky, ktorej sa maly narodil vo februari 2012. Dalsej kamaratke to GP potvrdila - ta je ale z ineho mesta. Tak asi zalezi len a len na GP.
Dufam, ze som ti aspon troska pomohla 🙂 Good luck pri vybavovani. Jaaaaaaaj, este som zabudla, slovensky RL sa vybavit aj cez ambasadu, ale trva to dlhsie (o dost) ako ked to niekto vybavuje za teba na SVK. Ja som dala plnu moc mamine a slovensky RL som mala priblizne do 2 mesiacov od podania ziadosti.

domak2
23. sep 2012

aj mne to vybavovala mama, dala som jej splnomocnenie, podpis som si dala overit v UK za 5£. no v prvom rade nestresuj, myslim ze je na to lehota pol roka 😀 , ja som zacala vybavovat az ked mala mala tych 28 dni, aby to bolo v kope. tie formulare som si prelozila sama a na rodny list nepotrebovali apostille ( to len ak potrebujes vybavit SR rodny list), len som to poslala aj s prefotenym obcianskym a mama to dala prelozit , GP sa tvaril ako keby to mal krvou podpisat a on nevie a bla bla tak som im len na recepcii povedala o co ide, ze oni mi to platit nemusia 😎 a typek mi tam hodil peciatku. vyplaca sa to ale len na svk ucet alebo na adresu trvaleho bydliska asi do vlastnyc ruk? vypis len to co sa da. ozaj a musis prilozit to zamietnute sure start prelozene tiez, inak po novom je to len 250 takze to si fakt mozu nechat 🙄

domak2
23. sep 2012
amee
23. sep 2012

@nelkas a teraz som nasla na gov.co.uk, ze sure start je stale 500£. tak ja neviem teraz 😖 v kazdom pripade som sa snazila ti aspon troska pomoct

grasia1
23. sep 2012

@nelkas cau mna to tiez caka o chvilku. z tych vybavovaciek mam vacsie stresy ako z porodu. Sure start mi uz zamietli, potom budeme cakat na slovensky rodny list co vybavia priatelovi rodicia doma maju znamu na matrike. Dat potvrdit to ze sa dozilo 28 dni. Ale nemam splnomocnenie...a tiez neviem co vsetko bude treba doma prekladat a overovat. Inak to s tym poistenim na Slovensku to som podla vysvetliviek pochopila ja tak ze to my nevypisujeme.Cast G netusim zatial. Ked budem vediet viac dam ti vediet.

grasia1
23. sep 2012

@domak2 ahoj ty si robila splnomocnenie tu v uk na ambasade?

domak2
23. sep 2012

@grasia1 nie len mi mama napisala ako to ma byt (asi najdes predlohy aj na nete) nieco ako ja, bydlisko, rok narodenia.... splnomocnujem meno, ,,, na vykonanie a tam napises coho a tak, tam islo len o overenie toho podpisu ze je moj, tak som sla k notarovi podpisala som sa pred nim s obcianskym , on tam napisal podpisane predomnou hodil podpis, dala som mu 5£ a bolo 🙂 na ambasadu kym nebudem musiet radsej nepojdem , raz som tam uz stala hodinu vonku v rade, tak som sla radsej zas domov 🙄

grasia1
23. sep 2012

@domak2 To si si teda napisala v Slovencine splnomocnenie isla tu v uk k notarovi podpisala on podpisal a potom mamina isla domov k notarovi a podpisala ona ci to iba moj podpis staci? To by bolo super ja som myslela ze sa budem musiet trepat kvoli tomu na ambasadu co mam 8 hodin autom. 😝

domak2
23. sep 2012

fiiha tak to uz neviem ci aj ona isla k notarovi, ale asi nie, asi len ukazala obciansky 😕 hej bolo to v slovencine tak s tym mali trochu problem ale nakoniec som nasla taku zapadnutu kancelariu a tam mi to spravili . na ambasadu chcem ist len vybavit malej pas, aj rodny list davam vybavit mame radsej ako cez hentych bulov, to by zas trvalo 😀 😀 😀

domak2
23. sep 2012
grasia1
23. sep 2012

@domak2 Tak skusim to tak ako ty urobit, popripade si to nejak prelozim do anglictiny. a notara tu najdem pod akym nazvom officu?

domak2
23. sep 2012

ono je to asi v kope aj s pravnikmi, ale ja som sla k solicitor @grasia1

nelkas
autor
23. sep 2012

@grasia1 vidim,ze mas zachvilku termin, tak ak by si mala cas tak by my to pomohlo keby mi potom napises,ze co vsetko trebala tu potvrdit od lekara, midwife...zatial dakujem za odpoved

nelkas
autor
23. sep 2012

mne pani u nas na urade povedala,ze ten rodny list ak by som nestihla urobit slovensky moze byt aj anglicky,len aby bol prelozeny do slovenciny sudnym prekladatelom,tak ja som to pochopila tak ze staci poslat aj ten anglicky rodny list,len asi na neho treba tu appostilu...lebo kym sa vybavi ten slovensky rodny list to cez osobitnu matriku trva aj 3-4 mesiace a to by som nemusela stihnut do polroka...
este keby mi niekto vedel povedat k tej casti G nieco ci ste to vypisovali ci nie...lebo ked sa dieta narodi tak tu kde byvame musime ist ho zaregistrovat do registration office, my sme boli s prvou dcerou hned ked mala este len tyzden...tak to je vlstne nieco ako u nas matrika a ja neviem ci tam mam tiez pytat podpis a peciatku,ale to fakt pochybujem,zeby mi dal nejaky pracovnik, co ma prvy krat v zivote uvidi aj tie papiere,tak to ma dost zaujima,ci treba vypisovat tu cas G-je tam napisane vyplni matricny urad podla miestna narodenia dietata a na konci tej casti je podpis zodpovedneho pracovnika a peciatka...dakujem za vsetky odpovede,co ste mi doteraz poslali

beronsche
23. sep 2012

@nelkas ja som to vybavovala nedavno.
Mala som na to
- potvrdenie od lekara - s tym som mala v UK trosku problem - lekar mi odmietol slovenske tlacivo podpisat. Tak som si dala od neho napisat a aj opeciatkovat list, v ktorom potvrdil, ze som pocas tehotenstva navstevovala antenatal care a tiez, ze je moja dcera ziva a zdrava (to na margo toho, ze sa dieta dozilo 28 dni) 🙂
- potvrdenie, ze som nedostala prispevok v UK - poziadala som o Sure Start Maternity Grant, na ktory nemam narok. Oni mi len poslali zamietavu odpoved a to som pouzila.
- anglicky rodny list s apostilou (tu sme davali robit kvoli vybavovaniu slovenskeho rodneho listu, ten este nemame), ci potrebujes mat aj apostilu na vybavenie prispevku, to neviem, ale asi ano.

Tieto 3 papiere som dala uradne prelozit (ale kamoska napriklad vobec neprekladala zamietavu odpoved ohladom maternity grant a vzali jej to aj v anglictine - ja som vsak radsej neriskovala) a s tym som isla na urad socialnych veci a rodiny. Tam si spravili kopiu rodneho listu, ja som zatial vypisala ziadosti - cize som na nich nemala nijaky podpis ci peciatku 😉 Uplne bez problemov.
Ak ti to bude vybavovat niekto iny, bude najlepsie, ak zavolas UPSVaR pod ktory pod bydliska spadas a opytas sa priamo ich, ako postupovat. 😉

nelkas
autor
23. sep 2012

@beronsche dakujem pekne za odpoved, dost mi to pomohlo sprehladnit asi ako mam postupovat...vela radosti z babatka

werony
23. sep 2012

Tak my to mame cerstvo za sebou, tak hadam pomozem. V tlacive oznacene "vyplni matricny urad" vypisuje teta na matrike, a ak si nebola poistena, tak zaskrtni nie a hotovo. Ja cim som si nebola ista, to som sa opytala na urade. Inak cely postup bol asi takto: Kedze sme sa rozhodli vybavovat pas priamo na Slovensku a nie cez ambasadu, tak ako prve sme poziadali o apostilu UK rodneho listu, 70libier, do tyzdna vybavene. Zavolala som si na matriku v nasom meste na Slovensku, tam mi pani povedala ake dokumenty potrebuju na podanie ziadosti o slovensky rodny list. Vybavovala mi to mama, ale je potrebne si najskor overit, lebo v niektorych pripadoch musis ist osobne ty. Matrika to potom poslala na osobitu matriku do Bratislavy, cakali sme 5 tyzdnov na vydanie slovenskeho rodneho listu. Malej sme vybavili jednorazovy cestovny doklad na ambasade a pas az doma.
Co sa tyka tlaciv na prispevok, z osobitej matriky nam poslali uz vyplene to jedno tlacivo o udajoch dietata (ale mala som aj mnou vyplnene, cize som to mala 2krat, to moje vyhodili a nechali si to z matriky). Nas doktor nerobil vobec problemy s potvrdenim slovenskych tlaciv, takze by som sa najskor opytala az potom riesila preklad dokumentov, alebo nejake ine potvrdenie napisane lekarom. Potvrdenie, ze som nedostala Maternity grant v UK som nemala, prispevok mi dali na cestne prehlasenie, ale prislubila som im, ze im ho dodatocne poslem.
Kazdopadne by som si zavolala na dane urady, v kazdom meste je to inak a to co sa mne podarilo vybavit v zastupeni, tebe mozno povedia, ze musis osobne, lepsie overit si dopredu. Inak podla mna mas este casu a casu, kedze na Slovensku musis poziadat najneskor do 6 mesiacov od narodenia a v UK do 3. Dufam, ze som pomohla 🙂

nelkas
autor
24. sep 2012

@werony dakujem pekne za odpoved

nelkas
autor
24. sep 2012

@werony vies ja to chcem vybavit ten SR rodny list cez nasu ambasadu, v lete som bola doma sa popytat na URPSV a mi pani povedala,ze moze byt aj ten anglicky len prelozeny aby bol a asi aj tu appostilu na to dam,ale o tom nespominala a to ti potom hned vratili ten rodny list ci si to nechaju...no a neskor poslem ten SR rodny list,ked uz bude vybaveny...ja rozmyslam ci si nedam radsej potvrdit dva rodny listy s tou appostilou, ze jeden poslem na URPSV a druhy ked pojdem tu na ambasadu a to jedna appostila stoji az 70 libier,lebo ked som prvej dcere davala robit tak bolo okolo 30libier ale to bolo pred 4 rokmi...lebo tak ryzmyslam,zekebyze poslem ten anglicky rodny list s appostilou na UPSVR (mama ma nato splnomocnenie) tam ho mam da prelozit a keby ze ho hned vratia,ze tam zrobia kopiu tak by mi to potom mohla naspat poslat a ja by som s tym mohla ist potom na nasu ambasadu a nemusela platit za dve appostily
takze ak tomu dobre rozumiem to ma vyplnit tu cast G niekto z osobitnej matriky v Bratislave ci z matriky kde ja mam trvaly pobyt tak to tu si nedavala vypisovat v registration office, nic si tam nenapisla,hej? Ja som to totiz urobila tak pri prvej dcere,ze sme boli na ambasade,tak som im dala vsetky tie tlaciva co bolo treba a som chcela,aby to poslali potom z osobitnej matriky do matriky kde ja mam trvaly pobyt a potom to tam bola moja mama vyzdvihnut a jej to dali,ja som malej nerobila pas,lebo jej tatko je poliak tak sme tu v Manchastri jej dali urobit casovy pas polsky, oni to maju trochu inak ako u nas a tak to chcem aj teraz urobit,lebo ja mam daleko do Londyna a chcem v podstate len preto to dat urobit,zeby som mohla ziadat o ten prispevok no a tiez aby mala dvojite obcianstvo,ale v podstate by mohla mat len polske,ale ja chcem aby mala aj slovenske...inak nase urady a diplomacia by sa mohli rozhybat,lebo napr Polici uz vobec nepotrebuju tu debilnu drahu appostilu,co tolko penazi dat za dajaky jedn maly papierik,ale to by u nas asi muselo trochu inak to tam fungovat,vsak Slovaka kazdy osklbe...inak dakujem pekne za odpoved dost mi to pomohlo,ja sa ani tak nestresujem o ten rodny list, len zeby mi tu cheli dat tie peciatky o to sa viac bojim,ale bude ako bude

werony
24. sep 2012

Urcite si daj apostilovat len jeden, stoji to kopu penazi a vsade si beru len kopiu. Posli ho domov, daj ho uradne prelozit, urob par kopii a daj si ho poslat naspat, tu ho potom pouzijes na ambasade. K tym tlacivam na prispevok potrebujes z UK len potvrdenie od lekara a potvrdenie, ze si nedostala maternity grant, vsetko ostatne vyplnia na Slovensku, cim si nie si ista nechaj tak, oni to potom dopisu za teba pri odovzdavani tlaciva na urade. Neviem ako je to s vybavovanim pasu cez ambasadu, my sme tiez v Manchestri a preto nam bolo jednoduchsie vybavovat len jednorazovy cestovny doklad, na ten nebolo potrebne ist s malou do Londyna, isiel len manzel a urobili nam to na pockanie, kedze sme z daleka, ale mali sme to dohodnute vopred. U vas je to vsak ine, kedze otec je poliak, takze urcite by som si vsade pre istotu zavolala pred tym ako zacnes cokolvek vybavovat. Sice dovolat sa na ambasadu je niekedy priam nemozne, ja som tam narazila na velmi ochotnu pani konzulku a vsetko bolo vybavene rychlo a bez problemov. Tak drzim palce.

miss_stanya
8. okt 2012

@amee
@beronsche
@werony
@domak2 zienky, ak budem ziadat o ten prispevok s formularom na narodenie dietata v zahranici, musim tu ziadost priniest na slovensku osobne alebo staci splnomocnena osoba? ked bude mat zhromazdene vsetky papiere..... ze ci musim do tych 6 mesiacov odletiet na slovensko alebo to staci nechat niekoho vybavit?

domak2
8. okt 2012

ja som splnomocnila mamcu a vsetko v pohode 😎
@miss_stanya

miss_stanya
8. okt 2012

@domak2 tak to by bolo super, moja mamka ma splnomocnenie na prihlasku/odhlasku do soc. poistovne, zdravotnej a pod. len ma kamaratky strasia ze kvoli davkam musim ist osobne, letiet na svk.....

domak2
8. okt 2012

@miss_stanya no ak myslis aj ine davky ako prispevok pri narodeni a priplatok k prispevku tak to neviem ale ak len tieto dve tak ich posli strasit na mikulassku besiedku 😀 teda aspon mne to splnomocnenie platilo 🙂

miss_stanya
8. okt 2012

@domak2 no myslim tento prispevok pri narodeni 🙂)) necham si to este pre istotu overit u nas kde mam trvale bydlisko ale potesila si ma 🙂

werony
8. okt 2012

@miss_stanya ja som si prispevok ziadala osobne (mamina mi bola len pre tlaciva a infosky), ale ak mas splnomocnenu osobu, tak v tom nevidim ziadny problem. Ja cez splnomocnenia fungujem uz par rokov ohladom vsetkych uradovaciek na SK.

amee
9. okt 2012

@miss_stanya mna na vsetky pravne ukony stacila splnomocnena osoba - mamina 🙂

frilenka
20. okt 2012

Ahoj ludkovia. Prosim vas, ako by malo spravne vyzerat to splnomocnenie? Viem, co musi obsahovat, ale ako by malo to spnomocnenie zniet?
Potvrdenie od lekara musim mat na specialnom tlacive, alebo vystaci ak lekara len poziadam o napisanie potvrdenia, ze sa dieta dozilo 28 dni?
Dakujem

nelkas
autor
8. nov 2012

Ahojte vsetci...je tu niekto v situacii,ze caka druhe dieta? Ja som chcela to maternity sure start frmular a na job cenre mi povedali,ze oni to uz nemaju a mam volat na cislo co mi dali...ja som si v pohode myslela,ze mi poslu ten formular...tam sa ma pani hned sputytala ci je to moje prve dieta povedala som,ze ni ona nato,ze nemam uz nato narok,kedze od 2011 roku to davaju uz len na prve dieta..nat som jej povedala,ze aj tak chcem o to ziadat,lebo ze potrebujem rozhodnutie,ze este mozem ziadat u nas na Slovensku....nato ona,ze mi to aj tak neposle ten formular,ze pose niekomu komu to mozu udelit...take nervy mi uroila,ze az...ida ma porzit...potom si vymyslela,ze nech donesiem zo Slovnska neake otvrdenie,ze nato mam narok na Slovenskua ze potrebju zamietave stanovisko o tom Maternity sure star...no jednoducho neviem co robit teraz s tym maternity sure start teraz...stiahlasom si to z internetu a tam m i aj dala midwife peciatku...dala mi uz aj na to slovenske tlacivo...som mala prelozene aj po anlicky...kto nema prelozene mozem poslat...to co ma gynekolog vyplnit...lmyslite,ze budu akceptovat aj z internetu stiahnute atam nieje adresa kde to mam poslt, len som niede nasla n interete ze to treba niekde do Wembley poslat do Londyna....ani nemam k tou tu freepost obalku...tu dolokaneho job centre to nechem zaniest,leb co ke mi hned povedia,ze na tonemam narok a to niekde hodia do kosa? Ja viem,ze to nedostanem,ale potrebujem to rozhodnutie,ze to nedostanem...tak neviem co teraz robit...ked y moze niekto poradit

livuska1
16. apr 2013

@domak2 ahoj.prosim ta kde si si dala overit splnomocnenie?dakujem