Žijem v Anglicku a chcem si vybaviť príspevok pri narodení

nelkas
23. sep 2012

Prosim vas o radu, kto tu ma skusenosti v UK s vybavenim prispevku pri narodeni dietata a priplatku k prispevku? Mam konkretne otazky, cakam druhe dieta a zijem v UK, termin mam na koniec decembra 2012. Nemali ste problem s potvrdenim tych tlaciv od midwife a od lekar, prelozili ste si tie tlaciva ci vam ich niekto prelozil, chceli vam nato dat peciatku? Ja asi nebudem mat narok na Sure start maternity grant, kedze uz mam jedno dieta a nieco tam pise,ze od roku 2011 to davaju uz len na prve dieta, ze ked mam dalsie dieta,ktore so mnou zije v jedne domacnosti pod 16 roov ta uz nedostanem to sure start maternity,ale viem,ze aj tak o to musim ziadat, aby mi mohli dat tie prispevoky zo SR ked by mi tu nedali. Len nevem ci tu tu budu chciet potvrdit,ked mozno uvidia tie pepiere prvy krat v zivote,ale skusit mozem,len chcem vediet ako ste to vy urobl...ja si to asi prelozim,dufam,ze nebudu robit problemy s tym. Potom by som chela vedie co je tam ta cast G-vyplni matricny urad podla miesta narodenia dietata 7)ak sa dieta narodilo mimo uzemia SR a v case podania ziadosti o prispevok pri narodeni dietata, dieta nema vydany rodny list podla § 23 zákona NR SR č. 154/1994 Z. z. o matrikách v znení neskorších predpisov, oprávnená osoba priloží k písomnejžiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa úradný preklad rodného listu dieťaťa vydaného v cudzine alebo iného dokladuo narodení dieťaťa oprávnenej osobe (matke)-to co s ty treba robit, dat to vypisat pracovnikovi v registration office,ci to vobec nevypisovat a to tiez potrebujem peciatku,lebo tam je napisane peciatka a podis prcovnika-pohybujem,ze najaky tu registration office worker mi to bude chciet dat potvrdit-neviem co s tym robit,ci staci len rodny list s appostilou a preklad u notara a nevypisovat tu cast G?
potom je tam cast D Prehlasujem, že pred narodením dieťaťa/detí som bola/bol / nebola/nebol najmenej 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov povinne verejne zdravotne poistená/ý alebo dobrovoľne verejne zdravotne poistená/ý v SR 6) vyplní žiadateľ, oprávnená osoba, ak sa dieťa, na ktoré si príspevok pri narodení dieťaťa uplatňuje, narodilo v cudzine, tzn. vštáte, ktorý nie je členským štátom Európskej únie alebo zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore. To mam vypisovat ci nie,ja uz asi 4 roky nemam zdravotne poistenie na Slovensku,len tu v Anglicku som v tom ich NHS tak neviem co tam zaskrtnut,ze som bola ci nebola zdravotne poistena? Dakujem za odpovede,velmi by ste mi pomohli,kebyze s tym ma uz niekto skusenosti,ze si to vybavoval. Termin sa blizi a ja neviem co s tym robit,ale 800 eur vyhodit len tak do luftu,ked mam nato narok by som nechcela,no to zalezi od dobrej vole ludi...mozno sa budu bat dat peciatku a podpis na nieco co nikdy nevideli. Kazda rada je vitana. Dakujem...mozete mi npisat aj tu na email nelkas@azet.sk

mariakuzminova
2. nov 2014

@vercaaa20 a taktiez musim si tento tyzden vybavit tu nejakeho gynekologa alebo nieco take prosim ak vies co najviac informacii moc mi pomozu dakujem moc aj stranky nejake dokumenty tel. cisla kde vsetko mozem vybavit dakujem

mariakuzminova
2. nov 2014

taktiez ako je to s materskou atd kedze tu zatial nepracujem mam obavy a strach z prichadzajuceho babatka ci to vsetko zvladnem

vercaaa20
2. nov 2014

@mariakuzminova poistenie si musis vybavit na job centri osobne, ale ak si stale poistena na slovensku, tak by si mozno mohla dostat nejake prispevky doma, ale neviem, poslem ti stranky na tie benefity

vercaaa20
2. nov 2014

@mariakuzminova matersku nebudes dostavat od zamestnavatela, lebo si neodrobila rok pred otehotnenim. Ale mozes dostavat matersku z uradu, ako nezamestnana.

vercaaa20
2. nov 2014

sure start maternity grant // to je ten jednorazovy prispevok 500 libier, cize porodne peniaze

vercaaa20
2. nov 2014

o pomoc sa mozes obratit aj na city councile

aliza
2. nov 2014

@mariakuzminova budem mozno tvrda, ale nezda sa mi vhodne prist tehotna do cudzej krajiny a spoliehat sa na prispevky. Ak si taka zamilovana a ten tvoj novy je taky uzasny, ze sa dokonca da zapisat ako otec tvojho dietata, tak nech ta zivi on. nevidim dovod, preco by ta mal zivit cudzi stat, kedze si este len prisla a nic statu neodviedla. A ked ta ten tvoj novy o par mesiacov pusti k vode, skoncis aj s dietatkom na ulici. Podla mna velmi riskujes, ohrozujes najma svoje dieta. Sama nemas na nic narok, kedze si tu nepracovala, ale ak sa ten tvoj zachranca bude hrat na otca, tak vam to rozrataju podla jeho zarobku, len sa potom modli, aby vam vztah neskoncil. K lekarovi sa hlasis podla bydliska, u GP, tam ti pridelia midwife, ktora sa pocas tehu bude o teba starat a poradi aj ohladne prispevkov. Tu sa gynekologovia o tehotne nestaraju.

mariakuzminova
2. nov 2014

@aliza dakujem za odpoved a za nazor prave preto aby som mala istotu sa hlavne spolieham sama na seba a hladam si este aj pracu pretoze na sr je clovek ktory mi zo zivota sa snazil robit uplne peklo a nezniesol ze som ho opustila a zda sa mi to skor nezodpovedne byt v okoli niekoho takeho kto ma mlatil a tak...... mozno tomu nechapes a myslis si ze som vychcana no ja hlavne chcem uz pokoj a klud pre mna aj pre babatko

aliza
2. nov 2014

@mariakuzminova ja ta chapem a velmi ti prajem, aby si zacala novy, stastny zivot, ale moj osobny nazor je, ze ist z jedneho vztahu hned do druheho a do cudzej krajiny a zavisla na novom partnerovi, ti nemusi zrovna priniest to stastie, po ktorom tak tuzis. V UK a s dietatom pod srdcom sa na seba nemas ako spolahnut, nikto ta totiz do prace v takomto vysokom stadiu tehu nezoberie a ked sa male narodi, ten prvy rok si tiez pracu velmi tazko najdes, takze budes zavisla na cudzom cloveku, ktory ti teraz slubuje hory doly,a le ked sa dietatko narodi, moze velmi rychlo zmenit postoj, moze precitit, ze to nie je jeho krv a moze mat problem sa nan naviazat...toto vsetko je u teba velky risk a ak ti to nevyjde, skoncite aj s malym na ulici, popripade v nejakom krizovom centre a poviem ti, to este len moze byt peklo. Nechcem vyzniet negativne, ale Anglicko uz davno nie je zaslubena krajina a cudzinci to tu maju coraz tazsie, prave preto, ze ich sem vacsina prisla len kvoli prispevkom. Ako som pisala, kedze si tu nikdy nepracovala, sama ziadne prispevky, ktore ta uzivia, nedostanes, iba ak budes zit s partnerom, ktory zaraba. A jedna dobra rada, vztah sa vztahom neriesi 😉. Utek do dalsieho vztahu nie je riesenie, to, pred cim utekas, ta moze dostihnut aj v novom vztahu, nakolko budes na novom priatelovi totalne zavisla, aj tvoje, NIE JEHO! dieta. Ja to az tak ruzovo nevidim, zial. Ale prajem ti len to dobre a hlavne spravne rozhodnutia.

enocka
23. nov 2014

@fahrances2014 ahoj prosim poslal ti niekto ten formular prosim aj my by sme chceli

maja11111
24. nov 2014

Caute baby, akurat si to vybavujem, pre moje druhe babo. Pre prve som prispevok vybavovala pred vyse rokom a nebol ziaden problem, tak si to teraz zopakujeme a dufam, ze na uradoch budu mile tety a pojde to opat hladko. Ja zatial vybavujem iba prisoevok na dietatko, kedze v uk nemam na to narok. Peniazky navyse sa vzdy zijdu. Hlavne pri malych detoch. Tu je zoznam veci, ktore budete potrebovat:
1. Britsky rodny list
-o ten si poziadas na prislusnom urade, podla miesta bydliska (register office) do 6 tyzdnov od narodenia dietatka. Platili sme za kazdu kopiu £3. Lepsie je mat viac, lebo nie vsetky ti vratia a vsade posielas original
2. Ten rodny list si das appostillovat tj. Overit platnost. Robia to v Milton Keynes. Na stranke https://www.gov.uk/get-document-legalised zaplatis £30 a posles predplatenu obalku, na ktorej bude spiatocna adresa, rodny list, ktory chces appostllovat, application for, ktory vyplnis na ich stranke a doklad o zaplateni na adresu uradu v Milton Keynes. Alebo Si priplatis este £4.50 a oni to poslu kurierom.
3. Potvrdenie od GP alebo Midwife. Niektori ti podpisu tlacivo zo Svk, ale mne nechceli, co je pochopitelne, kedze nevedia, co podpisuju, takze som si to prepusala sama aj s prekladom. To moje bolo v takejto forme:
Willingah Medical Centre
52 Long Lane
Willingham, Cambridge
United Kingdom

I certify that meno dietata, born on datum narodenia dietata in Miesto narodenia dietata, United Kingdom, is a second child and is 7 weeks old and in good health. (To, ze sa dozil 28 dni znie velmi morbidne pre anglicana, preto som to nepisala).
Potvrdzujem, ze meno dietata, narodeny datum narodenia dietata v ..., Spojene kralovstvo, je druhorodenym dietatom, ma 7 tyzdnov a je v dobrom zdravotnom stave.

Inconfirm, that Mrs tvoje meno, born datum narodenia, completed regular medical examinations from 4th months of pregnancy.
Potvrdzujem, ze pani Tvoje meno, narodena datum pravidelne absolvovala lekarske prehliadky od 4. mesiaca tehotenstva.
Date of signing:
Signature and Stamp:

Musi tam byt pecuatka podla novych pravidiel na Svk.
4. Potvrdenie, ze si takyto prispevok neprevzala v uk.
Tu chod na miestny Job centre alebo na stranku http://www.nidirect.gov.uk/apply-for-a-sure-sta... a vypln ziadost o prispevok. Oni ti poslu list, kde ti ten narok zamietnu. Niektore urady na svk chcu aj toto prelozene. Ja som pre istotu davala vsetko uradne prekladat. To si musis zistit.
5. Ak si na svk dlhsie a vsetko si vies na urade prace socialnych veci a rodiny vybavit sama tak to je vsetko. Ak nie, este potrebujes splnomocnit nejaku osobu, ktora ti tie peniazky prevezme a vybavy papierovacky.
Takze6. Splnomocnenie
Dolu podpisana: tvoje udaje
Datum narodenia:
Rodne cislo: Cislo OP:
Bytom:
Splnomocnujem
Meno a priezvisko:
Datum narodenia:
Rodne cislo: Cislo OP:
Bytom:
K podaniu ziadosti o prispevok pri narodeni dietata a priplatok k prispevku pri narodeni a k vybaveniu vsetkych nalezitosti spojenych s vyplatou uvedenych davok z Uradu prace, socialnych veci a rodiny.
Datum a podpis:
A to musi byt overene notarom.

Mne to vybavoval otec a nechala som u neho aj moj obciansky pre istotu.

Tak dufam, ze som pomohla. Drzim palce

vanesska2014
26. nov 2014

@bubicatko
@achovanova zapojte baby prosim vás mohli by ste mi premýšľať tie formuláre aj mne,nebola by som vám veľmi vďačná 🙂 A AKBY STE MOHLI TAK AJ V ANGLICTINE ALE AJ V SLOVENCINE. DAKUJEM VELMI PEKNE VOPRED moj e-mail je: nikola.bartkova1@gmail.com

bubicatko
27. nov 2014

@maja11111 som velmi zvedava ci dostanes tento príspevok pri narodeni dietata, lebo od 1.1.2014 sa zmenili pravidla pridelovania tohto prispevku.....,
najdôležitejšie záujmy na základe objektívnych kritérií, ktorými sú najmä dĺžka pobytu, výkon zárobkovej činnosti, povinné verejné zdravotné poistenie, poskytovanie zdravotnej starostlivosti, bývanie s rodinou, návšteva predškolského zariadenia, plnenie povinnej školskej dochádzky
a este by ma zaujimalo kolko si platila za potvrdenie od lekara nas pytal 19£, a v tvojom prispevku o tom nepises
poprosim ta napis ako ste dopadli s tymto príspevkom, lebo podla novych pravidiel by si nan nemala mat narok, bohuzial takto rozhodla vlada od 1.1.2014 tak som zvedava ci vam ho pridelili dakujem ked sa ozves, pekny dnik

maja11111
27. nov 2014

@bubicatko tak o tych zmenach som nevedela. Ja som to zacala vybavovat, lebo pred rokom sme dostali na prve babo a ani mi nanepadlo checknut, ci sa nieco nezmenilo. No uvidime. Ked nedostanem, aspon si vybavim slov. Rodny list. Inak za to potvrdenie teraz pytali £10. Pred rokom sme byvali inde a tam mi to midwife podpisala zadarmo. Odniesla som jej potom cokoladku 🙂

bubicatko
27. nov 2014

@maja11111 hej midwife dava potvrdenie zadarmo ale lekar uz pytal tych 19 na potvrdenie, ze dieta sa dozilo 28 dni...,
na tom tlacive su totiz dve kolonky pre midwife (na sk gynekolog, ze si navstevovala poradnu) a od lekara, ze sa dieta dozilo 28 dni...