Žijem v zahraničí, materskú chcem poberať zo Slovenska. Je to možné?

zanulienka
20. aug 2008

viete mi poradit ako je to,ze zijem v spanielsku,ale trvale bydlisko mam na slovensku.chcela by som poberat matersku zo slovenska.da sa to?je niektora z vas takto?

evaviki
20. aug 2008

Na matersku mas narok iba v pripade, ze si bola dva roky pred porodom poistena na Slovensku aspon 270 dni.
Skus pozriet na http://www.socpoist.sk/starostlivost-o-dieta/1369s , tam su otazky, kedy mas narok, popr. si trochu prejdi tieto stranky, vsetko je tam napisane.

bianus
20. aug 2008

preco zo slovenska? poistenie platis asi v spanielsku nie? tak asi tato krajina ti bude platit matersku. u nas musis byt 2 roky u nas zamestnana - platit poistenie. az tak mas narok na matersky prispevok. skus pozriet na www.socpoist.sk tam najdes odpoved.

sirinka
20. aug 2008

zanulienka ak mas trvaly pobyt na sk, mala by si dostavat matersku tu, ale ak nie si poistena urcitu dobu predtym, ten narok ti zanika...
stat, v ktorom si poistena a mas pracovny pomer, by ti mal nasledne vyplacat rozdiel medzi tym, co dostanes na slovnsku a tym, co by si mala dostat u nich
kazda krajina ma ktomu tusim este nejake vlastne upravy
moja kamoska zila v anglicku, rodila v australii, tam aj zije a na sk pobera , matersku
ja mam trvaly pobyt na sk, pracovala som a poistena som bola v rakusku, dostavam matersku slov. a rakusania mi raz rocne vyplacaju rozdiel.

jankando
20. aug 2008

zanulienka...tak ja neviem nic o poisteni..ale segra mi prave zistuje zo slovaca, tiez ijem v anglicku a nic o poisteni jej nepovedali, akurat, ze musis mat odorbene, za posledne 2 roky od terminu porodu 270 dni..a este mnoho inych kopec veci...vraj sa na matersku dlllho caka..eda kym sa to vybavi..vraj i pol roka a [otrebujes kopec toho dokazovat,respektive, vraj to nase urady riesia s ich uradmi, cize ak to nechas na nase urady...pockas si raidne dlho...ta pani odporucila segre, ze radsej nech si rodicak ziadam, na ten mam narok a poterbujem halvne mat doklad, ze ja mam trvaly pobyt na slovaci a moje babtko tiez...teda rodny list..a nie som si ista, ze ci nahodou i nie potvrdenie od lekara , ze si chodila na tehu prehliadky.. 😉 no a dalej mas narok na vsetko..na porodne, na rodinne pridavky...
segrami zistovala....a ja budem len ten rodicak ziadat..ten rodicak je tusim na 3 roky.no a samozrejme potrebujes slovensky ucet..kde by ti peniazky chodili
No a ohladom poistenia.......jedine co jej povedala pani na urade, ze ak by som to skor urobila ,teda pol roka dopredu, a ak by som si ten polrok platila doma poistenie, tak by mi krasne peniazky vysli..okolo vraj 14 000sk...
a este co sa tyka ako vypocitavaju matersku, tak z povolania ake mas v spanielsku, prirovanju kolko zaraba slovak v tvojom regione a z toho niekolko percent..cize vela nejak nevyjde..ale ak mas cas a trpezlivost, tak skus vsetko, co davaju.jedinou podmienkou tiez je, ze nemozes dostavat dva rovnake prispevky z dvoch statov..

zuzkaprofant
20. aug 2008

Dievcata vazne ako to riesite ja mam tiez trvaly pobyt na sk , ale zijem v nemecku, to nedostanem od sk statu nic ani tie peniazky co sa dostavaju za prve babo, ked na sk si uz 2 roky neplatim poistenie ale trvaly pobyt ho mam stale tam

jankando
20. aug 2008

zuzkaprofant...ja si tiez uz tri roky neplatim na sr poistenie..ved som makala v anglicku a som tuna, zijem tuna, takze paltim tuna..a v pohode....idem si pomaly vybavovat rodicak doma, na sr...a nic o poisteni nik nevravel..nezalezi , kde si paltila, ved sme eu.. 😉

sirinka
20. aug 2008

zuzkaprofant ja som dostala peniaze na prve babo aj kocikovy priplatok, to davaju niektore mesta...

emmaelzer
20. aug 2008

ja zijem v UK a dostala som kocikove a este aj prispevok na dieta, a ked mi skonci tu materska, tak budem poberat na SK. A nebola som vobec poistena na SK uz aspon 5 rokov.

jankando
20. aug 2008

Baby, co je to kocikove? a kde mozem zistit ci to ide dostat i v mojom meste?
a kolko to je a ake podmienky su preto?
emmaelzer.....mas pravdu, nic doma nemusis platit..teda poistku ,ved ju platis predsa tuna.. 😉

sirinka
20. aug 2008

jankando opytaj sa u vas na socialke, co maju na starosti detke pridavky, staci mat trvaly pobyt a porodit dieta 😉

jankando
21. aug 2008

ale to zo sr? ne z uk?

alegro
31. mar 2012

caute..pozeram podla roku,ze to nieje najcarstvejsia diskusia,ale viete mi poradit?rodila som v UK....zijem v UK,ale nikdy som tu nerobila iba manzel....dieta ma britske obcianstvo.....mam narok na nieco na SK kde mam trvaly pobyt?myslim si,ze musi mi vyplacat jeden zo statov matersku,alebo sa mylim?UK mi nema kvoli comu kedze som tu nikdy nerobila....
DAKUJEM.......

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
svetllana
31. mar 2012

@alegro Z UK nedostanes nic, to je jasne. Zo Slovenska si mala narok na prispevok pri narodeni dietata, ale asi si ho nestihla, kedze dieta ma stale britske obcianstvo. Pokial bude mat len britske aj nadalej, nedostanes nic ani zo Slovenska. Trvaly pobyt mas na SK, to je dobre, platis si tam aj zdravotnu poistovnu? Rodicovsky prispevok by si mala dostavat. Dieta je Slovak (toto treba fakt dotiahnut), takze urcite skus vyslat maminu alebo niekoho na urad u Vas v meste na Sk, nech vyzisti podrobnosti 😉

alegro
2. apr 2012

@fidka79 ahoj...ja mam malu nie maleho.....materska nieje na sk 3 roky?
no asi kvoli tomu,ze zo zakona ti musi niekto platit matersku...bud jeden stat,alebo druhy....
a co to ma spolocne s pracovanim?to akoze,ked otehotniem po vyske a nikdy predtym som nepracovala,tak nemam narok na matersku?
nerozumiem dost dobre.... 😀
dik

alegro
2. apr 2012

@svetllana ok...vdaka.....ja si na sk nic neplatim....ved som tu....skoncila som tam vysku,prisla som sem a o mesiac otehotnela...naco by som si platila na sk,ked ich zdravotnictvo nevyuzivam......?
no neviem asi som mimo diania vo svete 🙂
mamu tam poslem,ale co treba dotiahnut dokonca?ze moje dieta musi byt slovak?
dikeska

bridget
2. apr 2012

@alegro zo zakona ti niekto MUSI platit matersku?? 😀 Mas to nejako pomylene... Materska nie je 3 roky ani na SK a nemas na nu narok ak si nerobila, len rodicovsky prispevok a na ten zas nemas narok ak na SK nezijes...

maca_p
2. apr 2012

@alegro a nehnusilo by sa ti zneuzivat slovensky socialny system 😀
ako VS vzdelana, sadni za komp, napis si na UPSVaR, mozes aj na MPSVaR a odpovede sa ti dostane priam fundovane odbornej.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alegro
2. apr 2012

@fidka79 vdaka...presne to som potrebovala vediet,lebo som sa o tom prave docitala....materska a rodicovsky prispevok,ze su dve rozdielne veci...... 🙂 dikeska...🙂

alegro
2. apr 2012

@maca_p nerozumiem.....zneuzivat?ja neviem preco take podrazdene odpovede.....ved ja tu od ziadnej nepytam vase peniaze,ale iba odpoved......no mam pocit,ze som sa mala obratit inam.....

svetllana
2. apr 2012

@alegro Ano, to som myslela, ze aby bolo dieta Slovak..Na Slovensku ste teda este neboli zrejme, lebo pri robeni pasu sa toto robi..Si myslim, ze pisat porad na ministerstvo je prehnane, ako naco, ked sa moze ist mamina opytat na urad kompetentnych ludi, ze...😉

svetllana
2. apr 2012

@alegro Presne som to chcela napisat, ze jake odpovede! To ako co je, zavist alebo co?!

aliza
2. apr 2012

@alegro nie, nemas na nic narok zo Slovenska, zial. Ako ti baby pisali, na matersku musis mat odpracovane a na rodicovsky musis zit na SK.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maca_p
2. apr 2012

@alegro neber to az tak osobne, ale dovolim si oponovat, ze chces aj moje peniaze - teoreticky i prakticky. stala si ma ako danovu poplatnicku vela, myslim tym, ze si studovala, nepracovala, tak ja som ti prispievala, aby stat (co som i ja) platil na miesto teba zdravotne a socialne odvody. ty si vystudovala a namiesto toho, aby si zacala sama prispievat do odvodovych fondov si sa zbalila a usla do aglicka. a teraz mam ja opät (v podobe odvodov) tebe a tvojmu angl. synovi prispievat? nech sa o teba postara tvoja nova krajna pobytu - urcite si tam legalne prihlasena. sme v EU, tak mas narok na socialne vyhody a benefity tej urcitej kriajiny 😀

@svetllana ano, priamo na ministerstvo, lebo na prislusnom UPVaRe nemusi dostat tu spravnu odpoved. prave som sa dozvedela, ze som sa dobrovolne obrala o 3x41 eur. no nezabije ma to, ale tak mohla som inak minut.

co si predstavujes pod pojmom zavist? akoze co by sme mali zavidiet? ved RP mozem dostat len jeden, nie 2 😀

svetllana
2. apr 2012

@maca_p Ne, nemyslela som na ten paradny rodicovsky zo Slovenska. Ono to tak celkovo som uz napisala, lebo ludia (vela ludi) si mysli, ze ked niekto zije v zahranici, tak je zahojeny atd..proste ano, Slovac vie zavidiet dost. Takze toto som myslela, lebo tak trochu tam bolo citit v niektorych odpovediach, ze "Co Ty este chces, vsak Tebe je sveta zit v zahranici". Taky mam z toho pocit.

svetllana
2. apr 2012

@maca_p Ale musim povedat, ze je kus pravdy v tom, co pises. Benefity sa tu naozaj vybavit daju a veru nie male...takze..ano, kazdy ma svoju pravdu. Neni to len jednostranne..

lubina
2. apr 2012

@zanulienka Skus si pozriet http://europa.eu/youreurope/citizens/help/index... tam najdes kontakt na tim pravnikov v ramci EU, ktori poskytuju rady zadarmo pre obcanov v EU, co sa tyka spolocneho trhu, socialneho zabezpecenia, dani, zdravotneho poistenia a pod. Je to pre tych ktori ziju v jednom state a pripadne pracuju v inom state,alebo sa prestahovali a pod. Odpoved mas do 3 dni 🙂

maca_p
2. apr 2012

@svetllana za tu slovac sa urazam 😀 . zila som v UK 3 roky... a nepoberala som ich benefity a ani nepoberam 😉