Živnosť, keď som na rodičovskom

martinka117
8. júl 2014

Ahojte chcem sa opytat ci neviete ako by to bolo ak by som si zalozila zivnost som stale zamestnana na dobu neurcitu materska mi skoncila a presla som na rodicovsku. Zaujima ma co vsetko by som musela platit. Viem ze socialka sa prvy rok neplati to je tak pre vsetykch zivnostnikov ale ako je to zo zdravotkou neviete? Dakujem za rady

veronika26r
11. júl 2014

@martinka117 Ahoj, zdravotku musis platit, ked si SZCO, riesila som to kvoli sebe, a stanovisko poistovne je, ze aj ked si zamestnanec statu si aj SZCO a tym padom si musis platit odvod.

majkuska
11. júl 2014

Ale ked je na rodicovskom tak je oslobodena ja som neplatila. Ale potom pri zuctovani pridu kadejake nrdoplatky co di zdravitka vyrata z danovejho priznania. Mne teraz ptislo zs minuly rok 167,33

katti77
11. júl 2014

tak ja som platiť zdravotku musela a aj platím,

martinka117
autor
11. júl 2014

@majkuska a v tych nedoplatkoch bolo co? Nevies? Dobre dakujem baby

majkuska
11. júl 2014

Vies co neviem ja som v tychto veciach antitalent. Ale zdravotka to ratala nejako zo zakladu dane na dajovom priznani. Je to chore, ale co narobime.

majmik
20. júl 2014

@martinka117 myslim, ze viem, ako to @majkuska mala. Stat za teba plati len zakladne zdrav. poistenie, v tomto roku to vychadza na 56 aj nieco. Pri podavani danoveho priznania sa vyratava suma, ktoru by ako normlane pracujuca (nie a rodicovskom) mala ofcialne platit, ak ta suma bola vyssia, vychadza aj vyssia zdravotka. Nedoplatok vyratali teda ako odpocet rocnej zaplatenej sumy statom od rocnej realnej sumy, ktoru na zakalde danoveho priznania mala platit. Ak by totiz mala velmi nizky, resp. ziadny prijem na danovom priznani, tak by ani nemali co odratat, lebo by mala zakonne platit to minimum. Neviem, ci som zrozumitelne napisala. Len nerozumiem, preco niektore, napr. @katti77 musia platit. Je to bud blud, alebo neviem, ci to zalezi od konkretnej zdravotky, toto netusim, len mi to pride riadne nefer voci tym, co si aj sumu, ktoru inde uzna stat, musia platit same ☹

martinka117
autor
21. júl 2014

@majmik hej napisala si to zrozumitelne 🙂 no to by aj mna zaujimalo ze niektore platia a niektore nie nesuvisi to aj s tym ci ste zamestnane alebo nie?? Mozno hej netusim

katti77
21. júl 2014

@majmik tak neviem ako to je , ale ešte mi prišiel aj nedoplatok. A to som príjem nemala veľký. Viem, len že platiť musíš, v ročnom ti to potom vysporiadaju.

lulu1981
2. aug 2014

Dievcence platite podla prijnu. Nezalezi na tom ci ste zamestnane alebo nie. Oni maju v zdravotke nejaky strop prijmu ked zarobis podla danoveho menej tak neplatis nic a ked zarovis nad ich ramec tam ti odpocitavaju nejakych 14% a to musis zaplatit. Tiez mi to prislo tento tyzden a bola som v poistovni si to dat vysvetlit.nezalezi to od zdravotky

nikisv
5. aug 2014

Ahojte.potrebujem poradit.mozem poberat rodicovsky prispevok aOd maja mam otvorenu zivnost v rakusku ?vo februar dovrsi dieta 3 roky.aby som potom nemusela vracat peniaze spat.v akej vyske su potom rodinne z rakuska dve deticky 3 a 6 rokov.za rady dakujem